Προς το περιεχόμενο

Διλήμματα για εγκατάσταση μουσικού pc


Παστίτσιός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγω πιστεύω πως αν στήσεις το μηχάνημα σου όπως ξέρεις να το δουλέυεις με XP και Sonar δεδομένου ότι δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις στα project που θα δουλέψεις, θα είσαι μια χαρά.

 

Επίσης δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να δώσεις λεφτά για να πάρεις φθηνή κάρτα ήχου.

Το 24/96 ξέχνα το. Τρώει πολλούς πόρους από το σύστημα σου χωρίς λόγο (γνώμη μου).

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κονσόλα σου σαν στέρεο κάρτα ήχου για αρχή, ξεκινάς να ηχογραφείς τα σύνθια σου και βλέπεις αν σε καλύπτει το αποτέλεσμα. Αν όχι μπορείς να βρεις μια κάρτα στα 100 ευρώ να σου κάνει καλύτερα τη δουλειά σου.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, αν προσπαθείς να "προσαρμόσεις" ένα pc του 2005, με το αντίστοιχο λειτουργικό (XP Χ32) με το αντίστοιχο λογισμικό (Σοναρ 6) και χωρίς κάρτα ήχου (η onboard δεν πιάνεται) σε σύγχρονο μηχάνημα και μάλιστα τσάμπα, μάλλον ταλαιπωρείσαι άδικα ...  ::)

 

Κάτσε με αυτά που έχεις και ξέχνα τις "σύγχρονες" παραγωγές (με τα "σύγχρονα" εργαλεία και κολπάκια) ... είναι η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου ... θα σου γλιτώσει πολυ χρόνο και χρήμα επίσης ...  ;)

 

Για τα σύγχρονα κόλπα πρέπει πρώτα να αλλάξεις σκεπτικό και να ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ κατ αρχήν σε ΧΡΟΝΟ και στη συνέχεια σε ΧΡΗΜΑ (νέος υπολογιστής, νέο λειτουργικό, νέα προγράμματα, νέα φιλοσοφία)

 

Ως τότε, τα λέμε ...  ;)

 

/Πετροc  8)

 

ΥΓ. πχ, αλλάζοντας λάστιχα σε Yugo δεν θα το κάνεις Φερράρι ... και δεν θα τρέχεις σαν το Σουμάχερ, επίσης ...  ;)

 

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς ακριβώς όταν λές να "προσαρμόσω" ένα pc του 2005, σε σύγχρονο μηχάνημα. Εξήγησε το λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς ακριβώς όταν λές να "προσαρμόσω" ένα pc του 2005, σε σύγχρονο μηχάνημα. Εξήγησε το λίγο.

 

Ένα σύγχρονο μηχάνημα έχει :

1. Ισχυρό Επεξεργαστή (εσύ τί επεξεργαστή έχεις ; 64-μπιτο ; πυρήνες ; )

2. Μεγάλη σε ποσότητα και γρήγορη μνήμη (εδώ πως πάμε ; )

3. "Σύγχρονο" και Ισχυρό Λειτουργικό σύστημα (από windows 7 και πάνω, και όχι τα xp που δεν έχουν πια υποστήριξη, πόσο μάλλον τα 64bit-α !! )

4. "Σύγχρονο" Λογισμικό Audio εφαρμογών (συγνώμη, αλλά από το Sonar 6 (2006) μέχρι το Sonar Χ3 υπάρχει κάποια απόσταση ... )

 

Κατάλαβες τι εννοώ όταν λέω "προσαρμόσω" ;

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι ΔΕΝ θα κερδίσεις τίποτα αν προσπαθήσεις να αλλάξεις τα XP σου σε 64bit-α ΜΟΝΟ ... Ή κάθισε και βγάλε μουσική με αυτά που διαθέτεις (μια χαρά μπορείς), ή άλλαξε κι άλλα πράγματα όπως είπα στην προηγούμενη ανάρτηση ...  ::)

 

/Πέτροc  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σύγχρονο μηχάνημα έχει :

1. Ισχυρό Επεξεργαστή (εσύ τί επεξεργαστή έχεις ; 64-μπιτο ; πυρήνες ; )

2. Μεγάλη σε ποσότητα και γρήγορη μνήμη (εδώ πως πάμε ; )

3. "Σύγχρονο" και Ισχυρό Λειτουργικό σύστημα (από windows 7 και πάνω, και όχι τα xp που δεν έχουν πια υποστήριξη, πόσο μάλλον τα 64bit-α !! )

4. "Σύγχρονο" Λογισμικό Audio εφαρμογών (συγνώμη, αλλά από το Sonar 6 (2006) μέχρι το Sonar Χ3 υπάρχει κάποια απόσταση ... )

 

Κατάλαβες τι εννοώ όταν λέω "προσαρμόσω" ;

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι ΔΕΝ θα κερδίσεις τίποτα αν προσπαθήσεις να αλλάξεις τα XP σου σε 64bit-α ΜΟΝΟ ... Ή κάθισε και βγάλε μουσική με αυτά που διαθέτεις (μια χαρά μπορείς), ή άλλαξε κι άλλα πράγματα όπως είπα στην προηγούμενη ανάρτηση ...  ::)

 

/Πέτροc  8)

 

Δεν προσπαθώ να προσαρμόσω κάτι, απλώς έχω κάποιο δίλημμα όπως είπα στην αρχή. Για τα 64bit, έχω να κερδίσω εάν τα χρησιμοποιήσω, θα κερδίσω 30% επεξεργαστική ισχύ, το Sonar 6 θα τρέχει δηλαδή γρηγορότερα-καλύτερα, το έχω ξανατρέξει με xp 64bit στο παρελθόν και δούλευε μια χαρά και καλύτερα. Αλλά αυτά τα ξαναείπα στην αρχή.

Ο υπολογιστής μου δεν είναι τελευταίας γενιάς αλλά δεν είναι και πανάρχαιος, διπύρηνο επεξεργαστή ε5200, 4gb ram ddr3 1333mhz, sata2 hdd 1tb. Τί σχέση έχει το Sonar 6 με το Sonar X3; Δεν είπα πουθενά ότι σκοπεύω να χρησιμοποιήσω άλλο daw εκτός του Sonar 6. Το ότι τα xp δεν υποστηρίζονται πλέον το γνωρίζω και δεν με επηρεάζει καθόλου αυτό αφού το 99% των μηχανημάτων που θα χρησιμοποιηθούν είναι φτιαγμένα για xp και για μετέπειτα λειτουργικά, κάποια εξ'αυτών. Απλώς δεν ξέρω ακόμα με την κάρτα ήχου ποιά να πάρω, αλλά θα πάρω κάποια που να είναι συμβατή και με xp, εννοείται.

 

Άντε να κάνουμε ενα δημοψήφισμα. Πόσοι λένε ναί να δουλέψω τα 32bit xp και πόσοι λένε ναί για τα 64bit.  ;D

Επίσης γνωρίζει κάποιος εάν τα xp Pro έχουν κάποια συν για τους μουσικούς σε σχέση με τα xp home edition;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το σύστημα ...

Ξέχνα τα Win XP (είτε 32 ή 64) ...

ΒΑΛΕ WINDOWS 7 (64 bits)

και μετά δώσε 100 Ευρώ και πάρε μια μικρή κάρτα ήχου

Προτίμησε M-Audio, Tascam, Lexicon, ESI, Focusrite, ...

 

και τέλος, παίξε μουσική ... ;)

 

/Πέτροc  8)

 

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να κάνουμε ενα δημοψήφισμα. Πόσοι λένε ναί να δουλέψω τα 32bit xp και πόσοι λένε ναί για τα 64bit.

 

Έχω ήδη τοποθετηθεί, δε χρειάζεται κανένα δημοψήφισμα. Το μόνο που χρειάζεται, είναι να είσαι απόλυτα βέβαιος σε σχέση με αυτό που σε ρώτησε ο gdevelek.

 

---

 

O nEwBiE, ο οποίος βέβαια απαντά σε ερωτήματα που κανείς δεν έθεσε, έχει και αυτός το δίκηο του, προσπαθώντας να σε παρασύρει στον κόσμο των Windows7/64bit. Ατυχώς, εκεί είναι και το τέρμα της διαδρομής, καθώς μετά ακολουθούν τα Windows 8 και η όλη συζήτηση αιφνιδίως μοιάζει αστεία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, αν προσπαθείς να "προσαρμόσεις" ένα pc του 2005, με το αντίστοιχο λειτουργικό (XP Χ32) με το αντίστοιχο λογισμικό (Σοναρ 6) και χωρίς κάρτα ήχου (η onboard δεν πιάνεται) σε σύγχρονο μηχάνημα και μάλιστα τσάμπα, μάλλον ταλαιπωρείσαι άδικα ...  ::)

 

Κάτσε με αυτά που έχεις και ξέχνα τις "σύγχρονες" παραγωγές (με τα "σύγχρονα" εργαλεία και κολπάκια) ... είναι η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου ... θα σου γλιτώσει πολυ χρόνο και χρήμα επίσης ...  ;)

 

Για τα σύγχρονα κόλπα πρέπει πρώτα να αλλάξεις σκεπτικό και να ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ κατ αρχήν σε ΧΡΟΝΟ και στη συνέχεια σε ΧΡΗΜΑ (νέος υπολογιστής, νέο λειτουργικό, νέα προγράμματα, νέα φιλοσοφία)

 

Ως τότε, τα λέμε ...  ;)

 

/Πετροc  8)

 

ΥΓ. πχ, αλλάζοντας λάστιχα σε Yugo δεν θα το κάνεις Φερράρι ... και δεν θα τρέχεις σαν το Σουμάχερ, επίσης ...  ;)

 

Δεν σκοπευα να απαντησω καθόλου στο συγκεκριμένο θεμα ,αλλα νομιζω οτι αξιζει να χασω λιγο χρονο ειδικα οταν διαβασα τα παραπανω.

 

Λοιπόν Πέτρο ,το να έχει κανεις ενα pc του 2005 δεν αποτελει και τόσο μεγάλο εμπόδιο οσο φαντάζεσαι.Δε ξέρω τι εννοείς όταν λες συγχρονα κόλπα.Ή μάλλον ,ακομα περισσότερα δεν καταλαβαινω τι εννοείς "κόλπα".....

 

Ο άνθρωπος έχει ενα pc ,έστω παλιό.Ξέρεις ,Πέτρο ,ΟΛΕΣ οι εταιρείες που παράγουν hardware  / software ,έχουν κάτι που λέγεται system requirements.Ο λόγος που το κάνουν αυτό ,ειναι απλός .Επιτρέπουν στον υποψήφιο αγοραστή ,να δει εαν μπορει να χρησιμοποιήσει το εκάστοτε προϊόν.Ο αγοραστής πάλι ,έχει τη δυνατότητα να αγοράσει κατι συμβατό με το συστημα του.

 

Επειδή με τα "λίγα" που γνωρίζω θελω απλά να δείξω όχι Αν ,αλλα Πως (*μια πιθανη "λύση") ,λεω το εξής .Ο φίλος αγοράζει ενα audio interface ,κατα προτιμηση όχι πανω απο 100-150 ευρώ , το Reaper ,(60$) ,κανει εξ αρχης εγκατάσταση των windows xp 32 τα οποία ήδη εχει ,και optimise το συστημα.Να σε πληροφορήσω φίλε Πέτρο ,οτι το reaper ειναι πανίσχυρο ,τρέχει ικανοποιητικά σε παλαιότερο Hardware ,και ειναι πολύ σταθερό.

(αυτα στα λεει καποιος που είχε και έχει και συστηματα με Protools 5,6,7,8).

Προσφατα το προτεινα σε φιλο μου με Pentium 4 ,1gb ram ,EIDE hdd .Ο φιλος μου ειναι πολυ ευχαριστημενος με το Reaper.Βεβαια είχε ήδη μια Edirol UM25 (προσοχη απλα αναφερω τι είχε και τιποτε περισσότερο).

 

Το μόνο που χρειάζεται προσοχή στην συγκεκριμένη περιπτωση ειναι η επιλογή ενος σωστου audio interface.Με το σωστο AI ,ο φίλος μπορει να έχει ενα λειτουργικό DAW.

 

Φυσικά και υπάρχουν περιορισμοί .Ορισμένα προγραμματα απαιτουν ισχυροτερα συστηματα και νεότερα λειτουργικα.Μόνο που αυτο δεν αλλάζει την ουσία:

ΜΠΟΡΕΙ ο φίλος με το υπάρχον pc και ενα σωστο Audio Interface να κανει μια παραγωγή που να ακούγεται επαγγελματική ;

 

ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ,ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ

(μικροφωνα κιθαρες pres κλπ ειναι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ,μιλαμε για το DAW)

 

Λοιπον σε μια εποχη που βασικά τα Audio Interfaces ξεκινανε απο τα 30 ευρω (Behringer UCA 222) , που γυρω στα 100-150 ευρω υπάρχουν αρκετές επιλογές (μου ερχονται ετσι για πλακα τουλαχιστον 4 καλές...), και που στο τέλος υπάρχουν και τα μεταχειρισμένα ,με τη δυνατότητα να αποκτησει ενα πιο ακριβο σε χαμηλοτερη τιμη,δε καταλαβαινω γιατι θα πρεπε να ακουσει αυτα που ειπες.

βασικά οσοι δεν ξερετε ΒΑΣΙΚΑ πραγματα ,όπως πχ τι εννοουν καποιοι οταν λενε print instruments ,τουλαχιστον μην απογοητεύετε όσους σε μια εποχη κρισηςε προσπαθουν να κανουν κάτι με ό,τι διαθέτουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω πιστεύω πως αν στήσεις το μηχάνημα σου όπως ξέρεις να το δουλέυεις με XP και Sonar δεδομένου ότι δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις στα project που θα δουλέψεις, θα είσαι μια χαρά.

 

Επίσης δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να δώσεις λεφτά για να πάρεις φθηνή κάρτα ήχου.

Το 24/96 ξέχνα το. Τρώει πολλούς πόρους από το σύστημα σου χωρίς λόγο (γνώμη μου).

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κονσόλα σου σαν στέρεο κάρτα ήχου για αρχή, ξεκινάς να ηχογραφείς τα σύνθια σου και βλέπεις αν σε καλύπτει το αποτέλεσμα. Αν όχι μπορείς να βρεις μια κάρτα στα 100 ευρώ να σου κάνει καλύτερα τη δουλειά σου.

 

 

Εδώ είναι ότι χρειάζεσαι. Για μια απλή demo καταγραφή, ούτε καν με τα xp64 δε χρειάζεται να ασχοληθείς, μείνε στα original που έχεις. Επίσης σκέψου το ενδεχόμενο να μεταφέρεις στο στούντιο midi προγραμματισμό και τα σύνθια σου, και να κάνεις εκεί απλά την ηχογράφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου