Προς το περιεχόμενο

Peavey Valveking 20 II Combo vs Bugera V22 Infiniumπ


rosko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλω τα φωτα σας μεταξυ αυτων των δυο.Για blues-rock παιξιματα                         

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_20_combo.htm 

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22_infinium.htm                     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι δυο ειναι πολυ καλοι ενισχυτες και κανουν για τη χρηση που θες...εσενα ποιος σου αρεσει καλυτερα ηχητικά? Τους εχεις ακουσει η να διαλεξω εγω ποιον θα παρεις? :P

 

Μου κανει ποιο πληρης ο Peavy αλλα θα ηθελα να παιξω για να δω τι δυναμικες εχει.

Επισης πολυ καλος ενισχυτης για blues ειναι και αυτος http://www.thomann.de/gr/harley_benton_vt_30_rd_b_stock.htm

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω ψηνομαι για τον peavey καθως η τιμη του ειναι απ οτι καταλαβα προσωρινη και ισως αργοτερα να ανεβει. Η αληθεια ειναι οτι δεν τον βρηκα πουθενα αλλου εκτος απο τομαν. Εγω τον θελω κυριως για τον καθαρο του καναλι σαν πεταλομηχανη για distortion delay και reverb. οι μουσικες που παιζω ειναι κυριως 90'ς alternative και hard rock ισως και λιγο indie με μια am standrd strat. την εψαχνα για κανα vox ac15 αλλα η διαφορα τιμης με τον παραπανω + τις εξτρα δυνατοτητες του valveking με κανουν να τον ζαχαρωνω ασχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

τελικα τον παρελαβα σημερα τον valveking 20 και ξερετε τι ανακαλυψα? οι κιθαρες μου τελικα εχουν διαφορετικο ηχο  :o , διαφορετικο χαρακτηρα μεταξυ τους. Θα μου πειτε "σωπα ρε αληθεια?" αλλα τι να κανω πρωτη μου φορα σε λαμπα  ;D και χαιρομαι πολυ που αυτα που διαβαζα περι λαμπατων ισχυουν. η ενταση στο 1w ειναι οτι πρεπει για εξασκηση στο σπιτι, ακομα δεν τον δοκιμασα με μπαντα, αλλα το καθαρο του καναλι που με ενδιεφερε πιο πολυ ειναι πολυ ζεστο (στην επιλογη A/B) και να δεις που με αυτον τον ενισχυτη αρχισε να μου αρεσει η θεση 2 στην στρατ και η θεση 1 στην τελε. αν μπορεσω να γραψω κανα κλιπακι μεσω usb θα ποσταρω για να παρετε μια γευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγραψα ενα προχειρο jam μεσω usb στο audacity πανω σε backin track που βρηκα στο youtube. Στην αρχη ακουγεται ο neck μαγνητης kαι στην συνεχεια κατεβαινω σε ολες τις θεσεις. εχω ενα ελαφρυ reverb και λιγο compression. Ειναι το καθαρο καναλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιασα τζοκερ!! σημερα ο ενισχυτης αποφασισε οτι πρεπει να μου δινει τα δικα του εφφε στο καθαρο καναλι, επισυνάπτω ενα μπ3 να ακουσετε. Οι λυχνιες φαινονται ενταξει, τα καλωδια που δοκιμασα επισης ενταξει, ηδη εστειλα αιτημα επιστροφης στον τομαν  >:(

problem.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιασα τζοκερ!! σημερα ο ενισχυτης αποφασισε οτι πρεπει να μου δινει τα δικα του εφφε στο καθαρο καναλι, επισυνάπτω ενα μπ3 να ακουσετε. Οι λυχνιες φαινονται ενταξει, τα καλωδια που δοκιμασα επισης ενταξει, ηδη εστειλα αιτημα επιστροφης στον τομαν  >:(

 

Καλά έκανες. Στο clip πάντως μοσχοβολάει πτώμα λαμπίτσας.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες. Στο clip πάντως μοσχοβολάει πτώμα λαμπίτσας.

λες να ειναι λαμπα? υποτιθεται οτι εχει ενα μονιτορ με λεντακια μπροστα ο ενισχυτης που δειχνει αν ειναι σε καλη κατασταση οι λαμπες, τα λεντακια ηταν πρασινα. ουτε 15 μερς δεν τον εχω και να βγαλανε προβλημα οι λαμπες? πισω που τις κοιταξα δεν ειχανε κανενα αλλο χρωμα απ οτι στην αρχη. θα δουμε αναμενω απαντηση απο τομαν ο ενισχυτης ειναι ηδη συσκευασμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου