Προς το περιεχόμενο

Kemper σε ADAM S3X


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό είμαι σε διαδικασία έρευνας ηχείων για τον kemper, επειδή γνωρίζω ότι το θέμα απασχολεί κάποιους (λίγους) θα γράφω εδώ τις εμπειρίες μου.

 

Πριν μερικές ημέρες επισκέφτηκα το city studio με τον kemper μου στον ώμο για να τον ακούσω στα monitors που έχουν εκεί .

-Genelec 8030

-Yamaha NS10

-ADAM S3X

 

Αυτό που με απασχολεί είναι να βρω έναν τρόπο να ακούω την κιθάρα μου σωστά και σε χαμηλές εντάσεις. Τα near-field - mid-field monitors θα με βόλευαν αφού θα μπορούσα να δουλεύω και μίξεις εκεί.

Παρ' όλα αυτά η δοκιμή έγινε με βασικό κριτήριο τον Kemper.

Τα ηχεία ήταν όλα στην κονσόλα και μπορούσα να τα αλλάζω με ένα κουμπί ,πράγμα που βοήθησε να καταλάβω τις σημαντικές διαφορές.

 

-Genelec 8030

Στενά και μουντά ,πολύ κοντά σε αυτό που ακούω στα m audio SP5B που δυστυχώς έχω.

Δεν θα γράψω περισσότερα γιατί ξέρω ότι έχουν φανς  .

 

-Yamaha NS10

Συμπαθητικά, θα μπορούσα να ακούω την κιθάρα μου εκεί για να ξεκουράσω τα αυτιά μου από τα ακουστικά αλλά δεν είναι ακριβός αυτό που ψάχνεις για να ακούσεις όταν έχεις παίξει με καλούς ενισχυτές-καμπίνες ,επίσης είχαν ένα θέμα  ,ήταν δίπλα στα

 

-ADAM S3X

Δεν μπορείς να μην παρατηρήσεις την διαφορά ακόμα και μεθυσμένος με ωτοασπίδες.

Τα Adam πρέπει να τα ακούσουν όλοι όσοι έχουν kemper, axefx κλπ.

Είναι εμπειρία ,όλες οι συχνότητες είναι εκεί σε όλες τις εντάσεις. Για πρώτη φορά ένοιωσα ότι ήμουν στο ίδιο δωμάτιο με τους ενισχυτές που έγραφαν τα profiles .

Μπόνους ,μπορούσα να παίζω με π.χ. Friedman BE-100 στο 0.5 και να είμαστε χαρούμενοι εγώ και οι γείτονες.

 

Πρόβλημα. Δεν θα μπορέσω ποτέ να τα έχω ,ούτε ένα ,με τιμή κοντά στα 3500 ευρώ το κομμάτι κάθε όνειρο εξαφανίζεται .

 

Συνεχίζω λοιπόν την αναζήτηση ,εάν υπάρχουν προτάσεις παρακαλώ μοιραστείτε .

Εάν έχετε προτάσεις που μπορώ να δοκιμάσω είμαι καθαρός και εμβολιασμένος .

Δυστυχώς ο Νάκας δεν με αφήνει να πάω να δοκιμάσω τα PA και τα monitors που έχει με τον kemper αλλά ας μην το κάνω θέμα . ;)    

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-ADAM S3X

Δεν θα μπορέσω ποτέ να τα έχω ,ούτε ένα ,με τιμή κοντά στα 3500 ευρώ το κομμάτι κάθε όνειρο εξαφανίζεται .

Μηπως κανεις καποιο λαθος στην τιμη?  ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω το νομιζω, το link που εβαλες αναφερεται στο ζευγαρι και οχι στο κομματι. Στην Ελλαδα το κομματι εχει καπου τοσο http://www.skroutz.gr/s/2556054/Adam-S3X-H.html
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω και καλη χρονια.

 

Απιστευτα ανομοια τα ηχεια. Δεν υπαρχει θεμα συγκρισεως.

Παρατηρησες οτι μονο και μονο απο την πλευρα των χαμηλων εχουν χασει ολα απο χερι?

Κανενα απο τα αλλα δυο δεν εχει το λιτραζ και τα μεγαφωνα.

 

Τα NS απο κατασκευης εχουν μια εμφαση στoυς 3-3,5k. Λογικο κι επομενο να,

"ειναι μουντα" τα genelec. Μην παρεξηγηθω, δεν μου αρεσουν. Μου την δινουν στα νευρα. ;D

 

Any way, νομιζω λοιπον οτι:

Χρειαζεσαι ενα ζευγαρι 8ιντσο και πανω, για να παρεις τα χαμηλα που σιγουρα σου λειπουν,

ενω παραλληλα θα αποφυγεις κι αυτο το ρημαδομπουμαρισμα που εχουν τα περισσοτερα

απο τα 5-6,5ιντσα.

 

Ακου τα mackie hr824.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ευχάριστο το γεγονός της τιμής ,δεν μου πέρασε από το μυαλό να το ψάξω στην Ελλάδα :)

Πάντως στο amazon έχει τιμή τεμαχίου άσχετα αν είναι η παλιά .

Και τα 2.400 πολλά είναι για την τσέπη μου και θέλω 2 ρημάδια .

 

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο μπάτζετ ,η λύση για τον kemper θα μπορούσε να είναι και ένα CLR Atomic Amps που όλοι λένε τα καλύτερα, απλά χρειάζομαι και monitors .

Εαν κάνω μια σούμα φαντάζομαι ότι συνολικά μιλάμε για περίπου 1300-1500 ευρώ, κρίμα δεν είναι .

Φαντάζομαι ότι κάποιος τρόπος θα υπάρχει να έχω δύο σε ένα με κόστος περίπου 800-1000.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να αγοράσω κάτι σε αυτή την κατηγορία χωρίς να το ακούσω.

Αυτό που ψάχνω είναι κάπου μεταξύ των Yamaha και Adam .

 

mackie hr824 θα τα ψάξω.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο κι επομενο να,

"ειναι μουντα" τα genelec. Μην παρεξηγηθω, δεν μου αρεσουν. Μου την δινουν στα νευρα. ;D

 

Μ'αρέσεις, +1 ;D

 

Δυστυχώς ο Νάκας δεν με αφήνει να πάω να δοκιμάσω τα PA και τα monitors που έχει με τον kemper αλλά ας μην το κάνω θέμα . ;)

 

Κάτοχος Kemper εδώ. Ας ξεκινήσουμε από το quote. Σε ποιό Νάκα δε σε αφήνουν ακριβώς; Εγώ που βρίσκομαι Αθήνα έχω πάει στο κατάστημα της Ναυαρίνου 1 φορά με το δικό μου Kemper και άλλη 1 με ένός φίλου και το δοκιμάσαμε για αρκετή ώρα στα Yamaha HS-5, HS-7 και HS-8 αλλά και στο frfr Yamaha DXR-12. Όπως και να 'χει αυτοί χάνουν, μάλλον δε γνωρίζουν πως στο εξωτερικό μια μεγάλη μερίδα κατόχων Kemper το χρησιμοποιούν με το DXR-10.

 

Πρίν δω το τελευταίο σου post θα σου έλεγα για CLR ή DXR, βέβαια με τα λεφτά που δίνεις μπορείς να πάρεις και frfr ηχείο και nearfield monitors και να είναι και τα 2 πολύ καλά ηχητικά και ποιοτικά. Σίγουρα με καλά 7ρια ή 8ρια monitors θα έχεις και όγκο και τον στερεοφωνικό ήχο απλά ένα frfr 10ρι ή 12ρι σου δίνει επιπλέον όγκο και πλησιάζει περισσότερο την αίσθηση πως παίζεις σε καμπίνα (αν και υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε κιθαροκαμπίνες και frfr). Αυτό βέβαια είναι καθαρά δικό σου θέμα. Τώρα με αυτά τα λεφτά που δίνεις οι επιλογές για nearfield monitor είναι πολλες και σίγουρα θα πάρεις κάτι πολύ καλό. Ψάξε μαγαζιά που πουλάνε monitors, πάρε τηλέφωνο να δεις τι έχουν και τι μπορείς να δοκιμάσεις και πήγαινε με το Kemper να τα ακούσεις. Επίσης στις αγγελίες υπάρχουν πολλές φορές τρομερές ευκαιρίες, εκτός αν θες να τα πάρεις ολοκαίνουργια. Για τα δικά μου φτωχά αυτιά πάντως, τα Yamaha HS-8 (όπως και το DXR-12) μου ακούστηκαν εξαιρετικά με το Kemper. Τα Mackie HR824 που πρότεινε ο digisilence ίσως είναι η καλύτερη επιλογή για τα χρήματα που δίνεις αλλά αν βρεις την ευκαιρία δοκίμασε και τα εξής: Focal Alpha 80, JBL LSR 308 (έχω τα 5ρια, τα οποία είναι ο βασιλιάς για την κατηγορία τους), Yamaha HS-8, Presonus Eris 8. Aυτά λογικά θα μπορέσεις να τα βρεις για να τα δοκιμάσεις και ακούσεις εδώ, εκτός ίσως από τα τελευταία. Αν θελήσεις να πας για frfr και monitors τότε Yamaha HS-8 (ή JBL LSR 308) και Yamaha DXR-10 (κάποια στιγμή στο μέλλον θα το πάρω το συγκεκριμένο) είναι ένα πολύ καλό πακέτο.

 

Πολύ ευχάριστο το γεγονός της τιμής ,δεν μου πέρασε από το μυαλό να το ψάξω στην Ελλάδα :)

 

Kemper και JBL LSR 305 τα πήρα από εδώ και μάλιστα πιο φθηνά από thomann. Πλέον έχει συμμορφωθεί το σύνολο των καταστημάτων με τις τιμές (δε μπορούν να κάνουν και αλλιώς άλλωστε), οπότε κοίταζε πρώτα από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ευχή μου να έχεις metalmike.

 

Στην Ναυαρίνου πήρα τηλέφωνο και μου είπαν "δεν" μόνο με δικό τους ενισχυτή.

Ας μην αρχίσω τώρα ,αφορμή έψαχνα για να ξεγράψω τον Νάκα.

 

Τα DXR-10 είναι στην κατηγορία PA δεν είναι ;

Φαντάζομαι θέλω και μόνιτορς ;Η κάνω την δουλειά μου και στην μίξη με δαύτα.

Χομπίστας είμαι δεν είμαι επαγγελματίας .

 

Μερσί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου