Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τάστο κιθάρας


nickkk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω στην κατοχή μου μία ηλ.κιθάρα Dean, με το εξής πρόβλημα. Το πρώτο τάστο, στην μία του άκρη, είναι ελαφρώς σηκωμένο με αποτέλεσμα η χορδή να χώνεται σχεδόν εύκολα από κάτω του.

 

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να βγάλω τις χορδές, να τοποθετήσω ένα κομμάτι ξύλο πάνω από το τάστο, και ελαφρά να βαρέσω το ξύλο ώστε να ισιώσει το τάστο.

 

Θα το θεωρούσατε καλή λύση; Υπάρχει άλλη εναλλακτική;

 

Ευχαριστώ  :)

 

*Η φωτογραφία είναι ενδεικτική.

fret.png.dc9dfaef621803600b826e3ed36f9f11.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι δεύτερο χέρι, ωστόσο πιστεύω πως είναι θέμα κατασκευής καθώς έχω συναντήσει το ίδιο θεματάκι και σε άλλη κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να βγάλω τις χορδές, να τοποθετήσω ένα κομμάτι ξύλο πάνω από το τάστο, και ελαφρά να βαρέσω το ξύλο ώστε να ισιώσει το τάστο.

Θα το θεωρούσατε καλή λύση; Υπάρχει άλλη εναλλακτική;

 

Καλημέρα, όσο και να το πιέσεις στη θέση του δεν θα κάτσει σωστά, έχει ανοίξει πολύ η ταστιέρα στο σημείο και σηκώνεται

Θα το κολλήσεις στη θέση του προσεκτικά με κυανοακριλική κόλλα (στιγμιαία super glue)

Βγάλε χορδές καθάρισε απο τυχόν σκόνες  και με μια οδοντογλυφίδα πάρε μιση σταγόνα κόλλα και εφάρμοσε τη μεταξύ τάστου - ταστιέρας αν χρειαστεί βάλε κι άλλη μια φορά

Σκούπισε το περίσευμα με χαρτί και πίεσε το στη θέση του με ενα κομματάκι ξύλο και λάστιχο

Δεν βάζεις τη κόλλα απ ευθείας στο τάστο γιατί αν ρουφήξει πολύ θα έχεις άλλα θέματα θα τρέξει παντού και θα ψάχνεις και λουστραδόρο  ;D

 

Καλη επιτυχία!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου