Προς το περιεχόμενο

Linux for Audio


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα ψάχνωντας σε διάφορες σελίδες για Linux, είδα αυτό: http://64studio.com/ και όπως γράφει μέσα, "64 Studio develops a distribution of native free software for digital content creation" ... "Debian with X.org, the Gnome 2.14 desktop, Linux kernel 2.6.17 with realtime preemption patches (including a realtime SMP kernel for AMD64 dual core and multi-processor machines) and a selection of creative applications. These applications cover audio and music, video, 2D and 3D graphics, publishing for the web or print, and the internet and office tools a creative user is likely to need for their daily work. Adding your favourite packages from Debian testing is as easy as apt-get, or a few clicks in Synaptic."

 

Επίσης πέτυχα και αυτό http://www.ubuntustudio.com/ (και https://wiki.ubuntu.com/UbuntuStudio ) το οποίο ακόμα δεν είναι διαθέσιμο...

 

Η ερώτησή μου είναι αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το 64 Studio και τι εντυπώσεις είχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης υπάρχει και το Mubuntu (δεν είμαι σιγουρος αν έχει βγεί ή θα βγεί στο μέλλον) και το Musix τα οποία είναι distros με έμφαση στα multimedia και στη μουσική....Προσωπικά θα έβαζα κάτι απο τα παραπάνω αν λειτουργούσε η καρτα ήχου μου σε linux...Ελπίζω στο μέλλον να βγει ο driver....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το Ubuntu Studio και το Mubuntu ταυτίζονται... ίσως κάνω λάθος αλλά κάτι τέτοιο κατάλαβα...

 

Ναι αυτό που λες για τις κάρτες ήχου είναι βασικό... Κι εγώ, αν δεν αναγνωρίσει την EMU 0404, δεν έχει νόημα να το προσπαθήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πώ...Αν βρείς κάνενα driver για την κάρτα μας ενημέρωσέ με...Ασε ξενερωσα χτες πάρα πολύ...Όλες οι κάρτες υποστηρίζονταν μονο η 0404 απ έξω....Αχ

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι βρήκα για την 1212Μ... Δεν ξέρω όμως αν δουλεύει και αν υποστήρίζει κι άλλες κάρτες... http://alsa-project.org/~james/alsa-driver/emu1212m/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά απο ότι είδα στο site της emu η 1212m και η 0404 χρησιμοποιούν το patchmix αλλά δεν ξέρω αν οι drivers είναι ίδιοι.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δεν χρησιμοποιώ το 64studio αλλά δοκιμάζω αυτή την περίοδο το agnula project (www.agnula.org) το οποίο είναιένα πλήρες λειτουργικό με πυρήνα βελτιστοποιημένο για ήχο και βίντεο που συνοδεύεται με ένα πάρα πολύ μεγάλο αριθμό προγραμμάτων. Υπάρχουν προγράμματα για πολυκάναλη ηχογράφηση, DSP, MIDI και audio sequencers, virtual synths και πολλά άλλα, καθώς βέβαια και αντίστοιχα προγράμματα στο χώρο του βίντεο.

Αν και ακόμη το δοκιμάζω, οι εντυπώσεις μου είναι εξαιρετικές (υπάρχουν δυσκολίες στον τομέα του MIDI κυρίως, το audio δουλεύει μια χαρά) αλλά θα πρέπει να φτάσει στο σημείο ώστε να μην χρειάζεται ο μέσος χρήστης να επιστρατεύει τις γνώσεις του σε εντολές κονσόλας για να αναγνωριστεί σωστά η κάρτα ήχου του, αν οι υπεύθυνοι του project επιθυμούν την επικράτησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι πως οι κατασκευαστές δεν επιθυμούν την υποστήριξη του linux για το hardware που πουλάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βολεύει να ξοδευτούν χρήματα και ανθρωποώρες από τις εταιρίες hardware για να γραφτούν drivers για το linux αφού τα λειτουργικά της Microsoft είναι εγκατεστημένα είτε καλώς είτε κακώς στο 85-90% των PC παγκοσμίως. Οι Drivers γράφονται από τους ίδιους που προωθούν το linux ως επί το πλείστον, αλλά αρκετές εταιρίες τα τελευταία χρόνια έχουν εκδώσει και drivers για linux. Το ζήτημα από όλη αυτή την ιστορία όμως έχει και άλλη πτυχή:

Πολλά από τα προγράμματα Open source μπορούν να "παίξουν" και σε άλλες παλατφόρμες ή να μεταφερθούν σε άλλες πλατφόρμες. Για παράδειγμα το πολύ γνωστό Audacity έχει καταφέρει να γίνει το στάνταρ "Δωρεάν Wavelab" (?!) σε σημείο που ακόμη και εταιρείες Hardware να το περιλαμβάνουν στο cd υποστήριξης των προϊόντων τους!

 

Αναμένομε με ανυπομονησία τα τεκεταινόμενα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου