Προς το περιεχόμενο

To Facebook «παρακολουθεί τους πάντες πάντα»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για παράδειγμα, αυτό με το eye tracking για τη βελτιστοποίηση της διάρθρωσης μιας σελίδας κλπ είναι κάτι το οποίο είχαμε προσπαθήσει να το πουλήσουμε ως υπηρεσία πριν 10 χρόνια. Το εγκαταλείψαμε όχι ως ανήθικο αλλά ως -εν πολλοίς- παπάτζα. ;)

τι να κάνουμε φίλος...πρέπει να ζήσουμε και εμείς του marketing...εάν δεν πουλήσουμε παπάτζα και παραμύθα εμείς...ποιος θα πουλήσει!! :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για παράδειγμα, αυτό με το eye tracking για τη βελτιστοποίηση της διάρθρωσης μιας σελίδας κλπ είναι κάτι το οποίο είχαμε προσπαθήσει να το πουλήσουμε ως υπηρεσία πριν 10 χρόνια. Το εγκαταλείψαμε όχι ως ανήθικο αλλά ως -εν πολλοίς- παπάτζα. ;)

Δεν ξέρω τι πετύχατε πριν από 10 χρόνια αλλά αυτή τη στιγμή υπάρχουν ελληνικές εταιρείες που το κάνουν αποτελεσματικά, εδώ και 5 χρόνια περίπου, με πελατολόγιο μεγάλες εταιρείες. Δεν υπάρχουν πια παπάτζες, όλα μετρούνται  ;) και μίλησα για e-shops όπου η μετρησιμότητα ισοδυναμεί όχι με κλικς αλλά με πωλήσεις.

 

Αν αλλάξεις χρώμα ή copy στο κουμπί add to cart, αν του αλλάξεις θέση και μέγεθος, αλλάζει το response. Αυτά θεωρούνται κοινότοπα στο εξωτερικό αλλά και εδώ, για τον μέσο γνώστη των web sales.

 

Το θέμα είναι ότι εισάγονται έτσι και μη συνειδητές παράμετροι στις επιλογές μας, και οι παραπάνω είναι οι πιο αθώες χρήσεις.

 

Σημειωτέον ότι μιλάω ως επαγγελματίας του κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Αν αλλάξεις χρώμα ή copy στο κουμπί add to cart, αν του αλλάξεις θέση και μέγεθος, αλλάζει το response. Αυτά θεωρούνται κοινότοπα στο εξωτερικό αλλά και εδώ, για τον μέσο γνώστη των web sales.

....

Ναι, κι άμα αλλάξεις τη θέση των banners ή αν βάλεις χρωματικό flicker "τραβάει" περισσότερο το μάτι και μπορεί να γίνουν περισσότερα clicks.

Αν κάνεις την καταγραφή συντεταγμένα μπορείς να το παρουσιάσεις σαν υπηρεσία βελτιστοποίησης.

Και λοιπόν?

 

Ας μη μας πιανει φοβία. Ανησυχούμε για την ενδεχόμενα υποσυνείδητη επίδραση του χρώματος στο κουμπί του "add to cart" και ανεχόμαστε την μεγάλη απάτη του push up bra να ρίχνει και να ανεβάζει κυβερνήσεις.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι σίγουρο πάντως ότι αν ο George Orwell μπορούσε να σκεφτεί μια κεντρική εξουσία που με ένα κλικ να μπαινει στο γραφείο και στο σπίτι οποιουδήποτε, με ένα κλικ να έχει πλήρη πρόσβαση σε οικονομικό, ιατρικό, κοινωνικό, προσωπικό ιστορικό του καθενός, να μπορεί να ξέρει (και να έχει σε cloud) από τις διευθύνσεις και τα τηλέφωνα που χρησιμοποιεί, μέχρι τις συνομιλίες και τις διαδρομές που ακολουθεί καθημερινά, μέχρι και τις σημειώσεις στο κινητό ή στον κομπιούτερ,.. ε, θα είχε κάνει μια πολύ καλύτερη ταινία!! .. Ο δε Χίτλερ ας πούμε, (η βάλτε οποιονδήποτε δικτατορα του 20ου αιωνα) θα πανηγυριζε.. :)

 

ευτυχώς τα κέντρα που έχουν πρόσβαση σε αυτές τις πληροφορίες, εταιρίες όπως η Google, Apple, κτλ, κυβερνήσεις όπως των ΗΠΑ, Κίνας, οργανώσεις όπως η NSA κτλ, είναι καλοπροαιρετα και δουλεύουν συνήθως για τον πολίτη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς τα κέντρα που έχουν πρόσβαση σε αυτές τις πληροφορίες, εταιρίες όπως η Google, Apple, κτλ, κυβερνήσεις όπως των ΗΠΑ, Κίνας, οργανώσεις όπως η NSA κτλ, είναι καλοπροαιρετα και δουλεύουν συνήθως για τον πολίτη ;)

+1000 και για να το κανω χειροτερο και πιο οικειο, δωσε σε εναν οθωμανο αυτη τη δυνατοτητα και δεν θα πιστευεις σε τι κοσμο ζεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι κάποτε πήγα σε ένα παπουτσίδικο και μου γυάλισαν κάτι παπούτσια και της λέω της πωλήτριας να τα δοκιμάσω μα αυτά κύριε δεν είναι για εσάς μου απαντά και τα παίρνω στο κρανίο άμεσα φέρ’ τα εδώ τα παπούτσια ρε ντουντούκα και πιάσε κι άλλα δυο ζευγάρια των 200.

 

Νομίζω ότι αυτό λείπει από την ηλεκτρονική προώθηση προϊόντων. Μια διαφήμιση που θα λέει ας πούμε "είσαι αρκετά καλός για μια νύφη από την Ινδία;", "πιστεύεις ότι μπορείς να αντέξεις μια σεξουαλική παρτενέρ από τα σέρρας; Μπα, μάλλον όχι"

"μακ; άστο καλύτερα φιλαράκι."

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Της προάλλες μου ήρθε mail που έγραφε "η κράτησή σας είναι για 19-21 του μήνα στο "τάδε" ξενοδοχείο. (Όχι σε gmail account, αλλά το mail έγινε FW σε ένα gmail. Όχι αυτόματο email από κράτηση ξενοδοχείου, γραμματέας το πληκτρολόγησε).

 

Πάω google maps να δω που είναι το ξενοδοχείο και με λέει το google "εδώ έχεις κράτηση 19-21 και κλικ εδώ για ριβιουζ και nearby διάφορα" .

 

Ήθελα να πάρω τηλέφωνο και να αλλάξω την κράτηση τηλεφωνικώς για να κάνω αντίσταση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίσταση γιατί; Κάτι άλλο τώρα που το θυμήθηκα. Εχθές, μου παίρνει τηλέφωνο ένα μηχάνημα, το σηκώνω, εμπρός, επιλεγήκατε γιατί κερδίσατε 500 € μου λέει. Απαντήστε σωστά στην παρακάτω ερώτηση, τις κότες τις αρμέγουν; Κ.τ.λ. καπάκι το ιντερνέτ αρχίζει να βαράει καμπανάκια «κερδίσατε 1200 €, όχι δεν είναι απάτη, πραγματικά κερδίσατε» κ.τ.λ.

Οπότε μάνι-μάνι 1700 € μεροκάματο.

 

Την ίδια μέρα πάω για γιόκινγκ και βρίσκω στο δρόμο δύο κέρματα των 2 €. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, αυτό σημαίνει ότι αν πηγαίνω κάθε μέρα για γιόκινγκ θα έχω ένα συμπληρωματικό εισόδημα της τάξης των 28 € τη βδομάδα. Σήμερα όμως δεν πήγα οπότε έμεινα στα 4 €. Αλλά αν προσθέσεις τα 1700 που κέρδισα χθες, δεν είναι άσχημα.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου