Προς το περιεχόμενο

To Facebook «παρακολουθεί τους πάντες πάντα»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντίσταση γιατί; Κάτι άλλο τώρα που το θυμήθηκα. Εχθές, μου παίρνει τηλέφωνο ένα μηχάνημα, το σηκώνω, εμπρός, επιλεγήκατε γιατί κερδίσατε 500 € μου λέει. Απαντήστε σωστά στην παρακάτω ερώτηση, τις κότες τις αρμέγουν; Κ.τ.λ. καπάκι το ιντερνέτ αρχίζει να βαράει καμπανάκια «κερδίσατε 1200 €, όχι δεν είναι απάτη, πραγματικά κερδίσατε» κ.τ.λ.

Οπότε μάνι-μάνι 1700 € μεροκάματο.

 

Την ίδια μέρα πάω για γιόκινγκ και βρίσκω στο δρόμο δύο κέρματα των 2 €. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, αυτό σημαίνει ότι αν πηγαίνω κάθε μέρα για γιόκινγκ θα έχω ένα συμπληρωματικό εισόδημα της τάξης των 28 € τη βδομάδα. Σήμερα όμως δεν πήγα οπότε έμεινα στα 4 €. Αλλά αν προσθέσεις τα 1700 που κέρδισα χθες, δεν είναι άσχημα.

 

 

φιλε, πρεπει να σε προσλαβει ο Ζουγκεμπεργκ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά θα δήλωνα ευχαρίστως τις καταναλωτικές μου συνήθειες οικειοθελώς .

Το να βλέπω διαφημίσεις για προϊόντα που με ενδιαφέρουν θα ήταν ενημέρωση αντίθετα από το spamming για οποιαδήποτε μπούρδα δεν με ενδιαφέρει .

 

Το να με ενημερώνει το κινητό μου για προσφορές που γίνονται σε π.χ. χορδές στην περιοχή που βρίσκομαι ,την στιγμή που έχω ψάξει για χορδές στο δίκτυο, είναι ουσιαστικό .

Αντίθετα το να με ενημερώνει για σαμπρέλες ποδηλάτων από την στιγμή που δεν με ενδιαφέρει το ποδήλατο είναι χάσιμο χρόνου και πεταμένα λεφτά από μέρους τους  .Το κόστος αυτό ουσιαστικά το πληρώνει ο καταναλωτής μέσω του εμπόρου .

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα κακό στην στοχευμένη διαφήμιση ,πέρα από το γεγονός ότι θα μου λείψουν διαφημίσεις τύπου έξυπνο σουτιέν . ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια παλια δουλεια ηταν ενας βαρυμαγκας. Και καλα παλιος και ετσι.

Μια μερα ερχεται χαρουμενος και λεει οτι του στειλαν μειλ απο Νιγηρια κλπ και για να μην πολυλογω ειχε δωσει τα στοιχεια του σε Nigerian Scammers  ;D

 

το ποσοστο που απανταει σε τετοια ειναι

0.000000001 %

 

... φταιει μετα η Google & το NSA και Μαρκ Ζοιντμπεργκ  :P?  ;D

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι άμα αλλάξεις τη θέση των banners ή αν βάλεις χρωματικό flicker "τραβάει" περισσότερο το μάτι και μπορεί να γίνουν περισσότερα clicks.

Σε σοβαρό eshop δεν παίζει flicker με την καμία. Δες όλα τα μεγάλα: amazon, ebay κλπ. Παντού ευανάγνωστα μεγάλα κουμπιά στο σημείο της οθόνης, εκεί που πέφτει πρώτα το βλέμμα. Είναι αρκετά πιο σύνθετοι οι παράγοντες που αυξάνουν το response. Είχα δει ένα workshop με άκρως εντυπωσιακά ευρήματα. Το κόκκινο χρώμα κειμένου του button σε ένα site σκόραρε 15% περισσότερο από το μπλε, ενώ σε άλλο σάιτ το σκορ αντιστρεφόταν, γιατί άλλαζαν οι υπόλοιπες μεταβλητές.

 

Αν η απλοϊκή δυνατότητα να αυξάνεις τις πωλήσεις με εντοπισμό βλέμματος (προσλαμβάνουν part-timers/πειραματόζωα που φορούν ειδική συσκευή) είναι προσιτή σε μικρομεσαίες εταιρείες, οι μεγάλοι πελάτες μπορούν άνετα να πειραματιστούν με υπερόπλα του neuromarketing. Ήδη από το 2010 γίνονται πειράματα με πολιτικές καμπάνιες. Πρόκειται για νεογνό κλάδο που σίγουρα έχει να δώσει (και κυρίως να πάρει) πολλά.

 

Ξαναλέω ότι χρησιμοποιώ την τεχνολογία χωρίς καμία... εχέμ... προφύλαξη χάρη της αγάπης μου προς την πρόοδο, αλλά από την άλλη παραδέχομαι ότι κάνω μαμακία. Η λογική "ό,τι νέο και καλό" είναι και λίγο αντίστροφος μανιχαϊσμός. Εδώ κοτζάμ Βόζνιακ και Χόκινγκ θεωρούν το AI μέγιστο κίνδυνο για την ανθρωπότητα. Κάποιος αφελής θα νόμιζε ότι αυτές είναι λουδιτικές απόψεις ή τα λέει κανένας ψεκασμένος που είδε πρόσφατα back to back όλα τα terminator. Και όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλαβαίνω αυτα που λέτε, και σε κάποιον βαθμό τα συνεριζομαι...

 

Τωρα με την παρτυ μου...

Το μπάνερ με τα ρικενμπακερ το καταλαβαίνω...

Τα αλλα με τα πόσα τρίγωνα βλέπω, δεν τα αντιλαμβάνομαι... Που εναι οι Ουκρανές νύφες που έβλεπα πριν

2-3 χρονια?

Ξεφτίλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εαν περπατάς ξεβράκωτος στο σκοτεινό Δάσος των Αγγουριών, δεν θα πρέπει να ελπίζεις σε αιώνια Παρθενία".

 

                                                  --- Χο Τσι Μινχ, Μαραθώνας, 312 πχ

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου