Προς το περιεχόμενο

Παραγωγή και ενίσχυση ηλεκτρακουστικού ήχου


stanley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω ένα θέμα πάνω στο οποίο αφενός έχω μαύρα μεσάνυχτα, και αφετέρου έχω ακούσει διάφορες απόψεις τριγύρω, πολλές από τις οποίες πιστεύω ότι είναι απλά μπούρδες. Να σημειώσω ότι το search στο noiz δε με βοήθησε να ξεκαθαρίσω το τι τελικά ισχύει/συνηθίζεται.

α) Τι επιλογές έχω για παραγωγή ηλεκρακουστικού ήχου από ακουστική κιθάρα; Πώς επηρεάζει τη χροιά του ήχου η κάθε μία, και ποια προτιμάται συνήθως; Γνωρίζω χονδρικά ότι για τον σκοπό αυτό παίζουν μικρόφωνα, soundhole pickups (electromagnetic), contact pickups (piezo). Επίσης έχω ακούσει ότι παίζουν και συνδυασμοί αυτών.

β) Τι ισχύει όσον αφορά την προενίσχυση;

γ) Εν συνεχεία, πώς γίνεται η τελική ενίσχυση; Μπορούν να χρησιμοποιηθούν ενισχυτές ηλεκτρικής, ή υπάρχουν ακουστικοί (ή άλλου είδους) ενισχυτές για το σκοπό αυτό; Αν έχεις χρησιμοποιήσει ήδη κάποια προενίσχυση, είναι δυνατόν να αρκεί απλά και μόνο η οδήγηση του σήματος στην κονσόλα;

 

Μπορεί να φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις αυτές αλλά επαναλαμβάνω ότι δεν έχω καμία απολύτως ιδέα γύρω από το θέμα. Αν δε βαριέστε, δώστε και κανά link για τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείτε/προτείνετε εσείς για τις παραπάνω λειτουργίες...

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα λίγα που ξέρω, μπορώ να σου απαντήσω μόνο για την τελική ενίσχυση. Συνήθως σρησιμοποιούνται ενισχυτές για ακουστικά όργανα. Βασικό χαρακτηριστικό τους είναι οτι έχουν αρκετές ρυθμίσεις στο EQ. αυταααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χρειάζεσαι ενισχυτή/ηχεία με μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων από αυτά μιας ηλεκτρικής κιθάρας, μιας και αυτά έχουν συνήθως καλή απόκριση μεχρί τους 5-6 χιλιοκυκλους και μετά παίρνουν τον ... κατήφορο! Όλα αυτά φυσικά αν θες ο ήχος σου να είναι "σκαστός" και "λαμπερός"...

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χρειάζεσαι ενισχυτή/ηχεία με μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων από αυτά μιας ηλεκτρικής κιθάρας' date=' μιας και αυτά έχουν συνήθως καλή απόκριση μεχρί τους 5-6 χιλιοκυκλους και μετά παίρνουν τον ... κατήφορο! Όλα αυτά φυσικά αν θες ο ήχος σου να είναι "σκαστός" και "λαμπερός"...[/quote']

προφανώς μιλάς για ξεχωριστό ενισχυτή και ηχεία, έτσι? για δώσε κανά link αν έχεις... οι ακουστικοί ενισχυτές (με ενσωματωμένο ηχείο) τι λένε? αξίζουν γενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει τέτοιον ενισχυτή, μόνο το να βάλω ηλεκτρακουστική σε ενισχυτή ηλεκτρικής (με καμπίνα 4Χ12) και ο ήχος ήταν χάλια! Πολύ καλύτερα αποτελέσματα είχα όταν την έβαλα στον ενισχυτή για το μπάσο μου (οι ενισχυτές μπάσου συνήθως είναι αρκετά πιο flat από τους αντίστοιχους για κιθάρα) και επίσης όταν την σύνδεσα στην μικροφωνική μας...

 

Θα γίνω γραφικός: την κιθάρα σου στην πλάτη και πάρε σβάρνα τα μαγαζιά να δοκιμάσεις ενισχυτές!!! 8)

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνω γραφικός: την κιθάρα σου στην πλάτη και πάρε σβάρνα τα μαγαζιά να δοκιμάσεις ενισχυτές!!! 8)

δεν είμαι ακόμα κάτοχος ακουστικής, φίλε Κώστα, και σκοπεύω κάποια στιγμή στο άμεσο μάλλον να "χτυπήσω" όλο το "πακέτο", εξού και οι παραπάνω ερωτήσεις μου...

Παρεμπιπτόντως, ωραίο ηλεκτρακουστικό ήχο (όπως τον εννοώ εγώ τουλάχιστον) βρήκα ότι βγάζει αυτός εδώ ο μαγνήτης (ακούστε και samples): http://www.musik-produktiv.de/shop2/shop04.asp/artnr/6606013/sid/!06082002/quelle/listen που απ'ό,τι βλέπω τον χρησιμοποιούν αρκετοί...

Τι άλλο χρειάζεται όμως πέραν αυτού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι πολλοί χρησιμοποιούν το Rare Earth σε live,αλλά σε συνδυασμό και με ένα τουλάχιστον μικρόφωνο ή και πιεζοηλεκτρικό.

 

Εγώ έχω τον Νeo-D για τον οποίο έχω κάνει ένα ψιλοreview εδώ

 

Κοίτα και σε αυτό τπ θέμα τις διάφορες απόψεις που λέγονται όπως εξελίσσεται,μάλλον θα σε βοηθήσουν.

 

Αν σε ενδιαφέρει και η ηχογράφηση κοίτα στα ¶ρθρα,έχει γράψει ο freemind κάτι πολύ καλό.

 

Όσους ενισχυτές για ακουστική έχω δοκιμάσει εγώ πάντως είναι απαράδεκτοι,πράγμα που δικαιολογείται και από την χαμηλή τιμή τους.Έχω ακουστά κάποιους καλούς αλλά σε τρομακτικές τιμές,οπότε δε νομίζω πως αξίζει να μπεις στον κόπο.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου