Προς το περιεχόμενο

λαμπατη κεφαλη με λιγα watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους!!!

 

κλείνω να αγοράσω λαμπάτη κεφαλή σε χαμηλά watt για χρήση κατά 90% στο σπίτι.

 

με βαση το μπατζετ μου (που είναι λιγο!!!) εχω καταληξει στα παρακατω:

 

1. Blackstar HT Metal 5R Head

2. Blackstar HT-5RH Head (ποιο allaround?)

3. Bugera G5 Infinium (είναι ιδια με την blackstar?)

4. Vox Nighttrain NT50H G2 (κανει για μεταλ-ροκ?)

5. Jet City Amplification JCA22H

 

η μουσικη που θέλω να παιξω είναι μεταλ και ροκ, οποια βοηθεια ή αποψη καλοδεχόυμενη!!! επίσης καμια προταση για ηχείο!!!

 

να ειστε ολοι καλα!!

 

αλκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω στις αγγελιες πηρε το ματι μου ενα marshall class 5..χτυπα τον με κλειστα ματια..δεν τον πουλαω εγω,δεν ειναι δικος μου...γιατι απλα δεν θα τον πουλουσα ΠΟΤΕ..!!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ο Marshal που αναφέρει το παλικάρι συνηθως πωλείται σε εξωφρενική τιμή γιατί η αρχική του τιμή για μονοκάναλο 5ρη ενισχυτή ειναι πολύ υψηλή οποτε για μένα δεν συμφέρει...

Τώρα στους ενισχυτες που αναφέρεις.

 

1. Blackstar HT Metal 5R Head

2. Blackstar HT-5RH Head

 

Είναι οι ίδιοι ενισχυτές αν δεν κάνω λάθος. Αλλάζει η πρόσδοψη μονο. Προσωπικά οι blackstar είναι οι αγαπημένοι μου ενισχυτές, έχουν για το προσωπικο μου γούστο τα καλύτερα γκάζια, τα 5 watt ειναι υπεραρκετά για το σπίτι (ίσως και μικρό λάιβ με μικρόφωνο) έχουν πολύ γλυκό βαθάκι και αν έχει μία καμπίνα της προκοπής, γενικώς η κεφαλή θα σε βολέψει τρελά. Αμα λάχει γράφεις και κατευθείαν στη κάρτα ήχου με το emulated output χωρίς μικρόφωνα κτλπ αξιοπρεπέστατα.

 

3. Bugera G5 Infinium

 

Είναι η αντιγραφή του κινέζου για τις παραπάνω κεφαλές. 150€ πιο φτηνή με το ρίσκο να μην εχει τον ίδιο ήχο (που σίγουρα δεν έχει...) και να το σκοτώσεις μετά 150€ για να πάρεις τον γνήσιο, οπότε να γίνει αυτό που λεγαν οι παλιοί "το φτηνό είναι ακριβό"...

 

4. Vox Nighttrain NT50H G2 (κανει για μεταλ-ροκ?)

 

Αν αναρωτιέσαι αν μπορείς με τα γκαζια της ίδιας της κεφαλής να παίξεις μέταλ, θα έλεγα, αν και δεν έχω ακούσει το συγκεκριμένο κεφάλι, οτι συνήθως οι vox δεν έχουν τόσο gain. Αν τη θέλεις για πεταλομηχανή, σίγουρα παίζεις οτι θελεις... επίσης 50w λάμπα μόνο μικρό ενισχυτή για το σπίτι δεν τον λές, πράγμα που εμπεριέχει το ρίσκο του να μην τον ευχαριστηθείς. (συνήθως οι λαμπάτοι ενισχυτές με χαμηλό μαστερ ΔΕΝ παιζουν ωραία-πράγμα που δεν παρατηρείται στους μικρούς ενισχυτές της blackstar)

 

5. Jet City Amplification JCA22H

 

Τρομερός ενισχυτής για τα λεφτά του. Εχει ένα κακό. Τα καθαρά του "τσιμπανε" απο πολύ χαμηλά. Ειναι για τύπους που παίζουν σχεδον συνέχεια με έστω λίγο τσαμπουκα στον ηχο τους. Δεν εχει enough headroom for crystal clear sound...

 

Προσωπικά θεωρώ τον blackstar ht5r έναν απο τους καλύτερους ενισχυτές που έχουν βγει ποτέ στα λεφτά αυτά. Ολοκληρομένο πακέτο για ότι και να θέλεις να παίξεις στο σπίτι , στην ηχογράφηση κ ίσως με μια 212 καμπίνα και μικρόφωνο σε μικρό λάιβ...καλές αγορές!

 

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ο Marshal που αναφέρει το παλικάρι συνηθως πωλείται σε εξωφρενική τιμή γιατί η αρχική του τιμή για μονοκάναλο 5ρη ενισχυτή ειναι πολύ υψηλή οποτε για μένα δεν συμφέρει...

Τα 350 δεν τα λες και εξωφρενική τιμή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τιμη αυτη ειναι για το μεταχειρισμένο?

γιατι αν ναι, τότε τη θεωρώ πολύ υψηλή για μονοκάναλο 5ρη. ο ht5r στα μεταχ. παει 200-250 το πολύ και ειναι και δικαναλος.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν εχω πειρα απο ''μεταλ'' ενισχυτες και κιθαρες ειμαι της αποψης οτι με ενα ''μεταλ'' αξιοπρεπες πεταλακι το marshall ειναι καλυτερο....και στα υποψιν οτι αμα φυγει σε λιγα χρονια το ''μεταλ''.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τον jetcity. Παρα πολυ ωραιος ενισχυτης με βρετανικο ηχο. Καθαρα θα παιξει μονο στο σπιτι (εκτος και αν αλλαξεις μια προενισχυτρια με 12at7). Πολυ καλο loop και φοβερο definition.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ευχαριστω πολύ για το χρόνο και τις απαντησεις σας!!

 

@degdekis θα ακολουθησω την συμβουλή σου, (μετα από τετοια αναλυση!!!) η αληθεια είναι ότι ηταν και η πρωτη μου επιλογή, ο μεταλ εχει λιγο πιο ξερο ηχο, θα προτιμησω τον κανονικο

 

@johnps εχεις απολυτο δικιο φιλε, αυτό μου εχουν προτεινει και οι 2 φίλοι μου που ασχολούμαστε μαζι. απλα μεχρι να μου φυγει το μεταλ ηλικιακα.......φοβάμαι μην εχω φύγει εγω!!! ;D

 

να ειστε ολοι καλα, ευχαριστω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου