Προς το περιεχόμενο

WILL ADLER LES PAUL WARBIRD DIST BLK PROJECT (?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ. Χαζευα ενα βιντεακι απο Lamb of god και ειδα τη συγκεκριμενη κιθαρα που παιζει ο κιθαριστας τους. Λογικα ειναι η ESP Eclipse Vintage Black. Μου μπηκαν παλι ιδεες να ξεκινησω κανενα προτζεκτ με καποιο les paul kit. To relic και το "ξεβαμμα" νομιζω πως ξερω πως θα τα πετυχω αλλα το εικαστικο?(εννοω τη τεχνικη γιατι το εικαστικο σκεφτομαι να ειναι κατι σε αρχαιοελληνικη παρασταση στα ιδια χρωματα... το κλασσικο που συνανταει κανεις σε αμφορεις η κουπες  :)

 

Εχει κανενας καποια ιδεα πως μπορει κανεις να επιτυχει κατι τετοιο? Ειναι αυτοκολλητο? Ειναι πυρογραφος? Ειναι ελαφρα σκαλισμενο? Ειναι μασκα κατα την βαφη? Τι στο καλο ειναι?

μιλαμε για την κυρια παρακατω...

 

http://www.espguitars.com/products/9456-will-adler-warbird-dist-blk

dfvdfsvsv.jpg.ba02717374e1f6f38f33162a9990a19c.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι μπορείς να πετύχεις αυτό το αποτέλεσμα με χάραξη Laser. Πλέον είναι αρκετά διαδεδομένη μέθοδος και μπορείς ρωτώντας, να βρεις κάποιο κατάστημα να στο κάνουν εύκολα.

Τι γίνεται στην ουσία?

έχεις το σχέδιο σου σε αρχείο που να αναγνωρίζει μόνο γραμμές(?).

Το laser ρυθμίζεται (από τον λεϊζαρά ;D σε πρόγραμμα στον υπολογιστή) σε τι βάθος να χαράξει και με τί ένταση στην ακτίνα laser ,

από την εμπειρία μου, διαφορετικό βάθος-διαφορετική αισθητική.

Τιμή 1 ευρώ περίπου το λεπτό '

Έτσι όπως βλέπω το συγκεκριμένο σχέδιο  8-12 λεπτά θα χρειαστεί  ;)

 

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.Δηλαδη αφου πρωτα βαφτει μαυρη η κιθαρα και τριφτει ωστε να γινει το relic...μετα πανω απο το βαψιμο το λειζερ θα "σκαλισει" το εικαστικο?το σχεδιο μπορει να γινει απο το λειζερ κατ ευθειαν στο σωμα τις κιθαρας ?(γιατι παλιοτερα που ειχα χρειαστει CNC για υδροκοπη το ολο σχεδιο επρεπε να γινει from the scratch.Δεν μπορουσες να πας ενα πχ τριγωνο να σου χαραξει πανω σε αυτο...χαραζες στο υλικο και στο τελος εκοβε τριγωνο...ηταν μερος του σχεδιου δηλαδη.)Πως θα εφαρμοστει ακριβως στο σωμα της κιθαρας που δεν ειναι απλα ενα τετραγωνο?Στο βιντεο που ανεβασες το ξυλο που χρησιμοποιει εχει συγκεκριμενες διαστασεις και τις περναει στο λειζερ ευκολα πριν χαραξει.Ξερεις καποιον "λειζερα"να προτεινεις στις τιμες που ειπες ;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και λογικα θα επρεπε να μην υπαρχει θεμα μιας που προεκτεινοντας τις ευθειες στις ακρες του σωματος μιας λες πολ ουσιαστικα την "καδραρεις" και δημιουργεις το τετραγωνο για να το δωσεις στο μηχανημα.Λεω γω τωρα...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον project....Ας τα πάρουμε από την αρχή...

Laser τεχνική...αμφιβάλλω εάν η συγκεκριμένη είναι φτιαγμένη με laser αλλά ας το δούμε (δεν βλέπω καν να είναι ανάγλυφη όπως λες).

 

Mία κλασσική κιθάρα με laser τεχνική είναι η Ibanez Giger

028.JPG

Όπως θα παρατηρήσεις (φαίνεται και στο video του funkblue) το laser κινείται με μία συγκεκριμένη φορά και το "κάψιμο" που κάνει (γιατί στη κυριολεξία καίει το ξύλο) δημιουργεί γραμμές....κάτι που στη κιθάρα που πόσταρες δεν υπάρχει.

Επίσης είπαμε ότι καίει το ξύλο....άρα το σχέδιο δεν μπορεί να είναι άσπρο αλλά μαύρο. Επίσης είπαμε ότι καίει το ξύλο....άρα καλό είναι να τη βάψεις και να τη λουστράρεις μετά.

Παρ' όλα αυτά είναι μία ενδιαφέρουσα-φτηνή τεχνική με όλο το βάρος στο σχεδιασμό του αρχικού σχεδίου...

Είχα κάνει μία εποχή μία δοκιμή σε ένα κουφάρι Tele, εδώ θα δεις αποτελέσματα και κάποιες παρατηρήσεις

http://www.customshop.gr/?page_id=601

 

Θέλεις λοιπόν σχέδιο με vectors (δηλ παραγόμενο από Adobe Illustrator, Correl ή οτιδήποτε άλλο πρόγραμμα που παράγει βέκτορες -όχι photoshop). H φωτογραφία στο video του funkblue -μάλλον- έχει μετατραπεί σε vector...θα ήθελα να δω από κοντά το τελικό αποτέλεσμα για να σου πω περισσότερα.

Θέλεις επίσης ένα σχέδιο καλά μελετημένο, με ζυγισμένες τις "λευκές" και "μαύρες" περιοχές με κύριο λόγο στις άσπρες.

Η σύμπτωση για το χάραγμα του σχέδιου πάνω στο ξύλο είναι το πιο εύκολο...όλα αυτά τα μηχανήματα έχουν τρόπους σύμπτωσης. Εγώ πάλι για να έχω απόλυτο έλεγχο έκανα στις δικές μου το απλό (χρειάζεται βέβαια να έχεις λίγο εξοπλισμό). Σκανάριζα τη κιθάρα ώστε να έχω το φυσικό της μέγεθος

st9.png

σχεδίαζα το περίγραμμα και έκανα μία αρχική εκτύπωση το περίγραμμα. Μετά απλά έβαζα επάνω τη κιθάρα

st11.png

Αυτά για το laser.

 

Η συγκεκριμένη κιθάρα τώρα γίνεται (εάν έχεις οποιοδήποτε σχέδιο και όχι μόνο vectors) με ψηφιακή εκτύπωση πολύ εύκολα ...όπως έχω κάνει όλες τις δικές μου. Το "πρόβλημα" στις LesPaul είναι ότι δεν χωράνε στο εκτυπωτικό μηχάνημα. Πρέπει δηλ να μην έχει το μπράτσο επάνω και να το βάλεις μετά. Εάν το κάνεις με κιτ no problem, τη μοντάρεις μετά. Εάν έχεις όμως ήδη έτοιμο σώμα-μπράτσο, θέλει ξεκόλλημα και μετά ξανακόλλημα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου μοιάζει μαύρο decal σε χρυσό βαμένο καπάκι  περίπου όπως στο διπλανό θεμα με τη Paisley Tele

Το δύσκολο ειναι το απόλυτα πετυχημένο relic, πολυ όμορφη

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου μοιάζει μαύρο decal σε χρυσό βαμένο καπάκι

Μήπως εννοείς το ανάποδο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου μοιάζει μαύρο decal σε χρυσό βαμένο καπάκι  περίπου όπως στο διπλανό θεμα με τη Paisley Tele

Το δύσκολο ειναι το απόλυτα πετυχημένο relic, πολυ όμορφη

Δεν έχουν λόγο να κάνουν decal (που ειναι πιο δύσκολο στην εφαρμογή και στο λουστραρισμα) όταν καθαρίζουν με μια εκτύπωση νομίζω.

εχω την εντύπωση ότι η Paisley δεν ειναι decal αλλά αυτοκόλλητο. Δεν μπορώ να ειμαι σίγουρος απο μια φωτογραφία. Decal σε τόσο μεγάλο μέγεθος (όπως και printer για το τυπώσει) δεν ξέρω να υπάρχει...μπορεί να κάνω και λάθος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις καποιον "λειζερα"να προτεινεις στις τιμες που ειπες ;

Γνωρίζω για θεσσαλονίκη όπου και μένω, αν σε βολεύει στείλε μου ένα inbox.

 

 

 

Επίσης είπαμε ότι καίει το ξύλο....άρα το σχέδιο δεν μπορεί να είναι άσπρο αλλά μαύρο. Επίσης είπαμε ότι καίει το ξύλο....άρα καλό είναι να τη βάψεις και να τη λουστράρεις μετά.

Παρ' όλα αυτά είναι μία ενδιαφέρουσα-φτηνή τεχνική με όλο το βάρος στο σχεδιασμό του αρχικού σχεδίου...

 

Φαντάζομαι εκτός και αν έχεις κάνει πολύ ξεκάθαρες τις γραμμές σου , και ύστερα τις γεμίσεις με χρώμα με πινέλο και προσεχτικά.

Ναι δεν μπορείς να την πάς λουστραρισμένη , διότι παράγει καίει άρα παράγει καπνό.

Μου έχει τύχει άλλοι λεϊζεράδες να δέχονται βαμμένα αλλά όχι λουστραρισμένα , και άλλοι μόνο το υλικό γυμνό.

 

 

Κατά τ'άλλα δες την  τεχνική της ψηφιακής εκτύπωσης που σου ανέφερε και ο marathon,

δεν την γνωρίζω αλλά μπορεί και να σε βολέψει περισσότερο.

 

Ψάξου θα πώ εγώ και ενημέρωνε μας για το αποτέλεσμα της αναζήτησής σου;D

 

 

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια ευχαριστω.Μαραθωνα θυμαμαι που ειχα ξαναδει τις ωραιες κιθαρες σου και την τεχνικη με την επιπεδη φωτο την κιθαρα.Μαλιστα το ειχα δοκιμασει.Στην προκειμενη περιπτωση δε νομιζω οτι ειναι λειζερ γιατι δεν βλεπω πουθενα καψιμο στο ξυλο...απο την αλλη δε νομιζω να ειναι και αυτοκολλητο γιατι πρωτον δε βλεπω τις ακρες του (θα εβαζε καποιος εκει wterslide ?)και δευτερον ειναι κ αυτο to σημειο distressed!!!Εγω βλεπω δυο εκδοχες.

 

1.Βαψιμο το ανοιχτο απο κατω μετα περασμα το σχεδιο με μαυρο απο πανω (ΣΤΟ ΧΕΡΙ) και στη συνεχεια βαψιμο το υπολοιπο καπακι περα απο το εικαστικο μαυρο,και μετα ολο μαζι ρελικαρισμα και βερνικωμα....

 

2.Βαψιμο το ανοιχτο απο κατω,βαψιμο το μαυρο απο πανω περασμα το εικαστικο στο χερι,ρελικαρισμα,βερνικωμα.

 

Αν κοιταξω καλα στα σημεια που εχει γινει heavy relic ψιλοφαινεται οτι η σειρα ειναι ΞΥΛΟ-ΑΝΟΙΧΤΟ-ΣΚΟΥΡΟ.Αλλα Ισως ειναι η περιπτωση 2 γιατι δεν εχει τελειο ματσαρισμα το χρωμα του εικαστικου με το απο κατω απο το μαυρο χρωμα.Δεν βρισκω κατι αλλο που να προδιδει)

 

φιλε funkblue

 

Γνωρίζω για θεσσαλονίκη όπου και μένω, αν σε βολεύει στείλε μου ένα inbox.

 

Μενω στα Χανια.Αν σε βολευει ελα να σε κερασω καμια τσικουδια!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου