Προς το περιεχόμενο

"Πονεμένο"-ταξιδιάρικο post metal/rock


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλα τα παιδιά του noiz, ελπίζω να είστε όλοι καλά και να αντέχετε με κάποιο τρόπο την αφόρητη ζέστη.  :) Πάει καιρός που έχω να εμφανιστώ στο φόρουμ, διαβάζω αρκετά threads συχνά όμως.

 

Είχα ανεβάσει κάποια κομμάτια μου πριν κάμποσα (4-5?) χρόνια και άρεσαν σε κάποιους φίλους εδώ. Πρόσφατα, λόγω δύσκολων (συναισθηματικά) καταστάσεων κάθισα και ξεδιάλυνα παλιά demos και tracks που έχω ηχογραφήσει DIY. Ένα απο αυτά είπα να το μοιραστώ εδώ, μπορεί σε κάποιους αρέσει.

 

Το στυλ είναι το "φυσικό" μου (αυτοσαρκασμός): instrumental με κάπως ταξιδιάρικο feel, κάπως "πονεμένο" (αυτοσαρκασμός #2), leads στο Θεό και "epic" (αυτοσαρκασμός #3) αρμονίες.

 

Όταν γράφω ένα κομμάτι και τελειώνω από τεχνικής πλευράς (όσο μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου), μου είναι πολύ δύσκολο να επιστρέψω πίσω να το ξαναδουλέψω, λόγω συναισθηματικής φόρτισης.

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι που γράφουν μουσική σε δύσκολες φάσεις τους το παθαίνουν αυτό.

 

Οπότε σίγουρα αυτό που θα ακούσετε δεν είναι όσο καλό μπορεί να είναι.

Δεν γράφω καλά τύμπανα, δεν έχω πολλές γνώσεις για σωστό mixing.

Γενικά, I go with my heart και προσπαθώ να φτάσω κάπως κοντά σε αυτό που έχω στο μυαλό μου.

Μόνο στις κιθάρες είμαι κάπως confident, ίσως και λίγο στο μπάσο (όσον αφορά το mixing).

 

Σε κάθε περίπτωση, τα σχόλια σας είναι ευπρόσδεκτα και η εποικοδομητική κριτική μας κάνει όλους καλύτερους.

Σχόλια και tips σε παλιότερα clips μου με βοήθησαν να γίνω (έστω και λίγο) καλύτερος.

 

Να είστε όλοι δυνατοί ρε παιδιά.

Αν έστω και ένας ακούσει το κομμάτι και νιώσει πράγματα, θα είμαι πολύ χαρούμενος. :)

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/22183199/Windowsill.mp3

 

p.s.: Δεν μπόρεσα να ανεβάσω το κομμάτι λόγω περιορισμού στο file size. Αν υπάρχει πρόβλημα με το link παρακαλώ τους moderators να με ενημερώσουν και να κάνω edit το thread ανεβάζοντας κάπως κάποιο μικρότερο file.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινηματογραφικότατο, όντως ταξιδιάρικο, μού'λειψαν όμως μερικά περάσματα σόλο κιθάρας (μικρά και ζουμερά...). Εύγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με του καλους φιλους και συμφορουμιτες ανωθεν.

 

Πολυ ωραιο ειναι,ευγε.

Στα του τεχνικου δεν το κατεχω,αλλα μου αρεσε το "σκοτεινο" που βγαζει η παραγωγη

για το ειδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τους φίλους που κάθισαν και άκουσαν το κομμάτι.

 

Δεν είμαι τόσο καλός lead guitar παίχτης με την έννοια του solo. Οπότε γι' αυτό στο κομμάτι αυτό (και σε όλα τα κομμάτια που γράφω) δεν υπάρχουν solo/lead περάσματα.

Περισσότερο μου βγαίνουν leads όχι τόσο σολίστικα και, σχεδόν πάντα, τα σκέφτομαι σε συνδυασμό με άλλα leads. Αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό που θα παρατηρούσα στις συνθέσεις μου.

 

Έχω μπάντα που τώρα βγάζει το 2ο δίσκο της, οπότε (ελπίζω να μπορώ να) συνεχίζω γερά.  :)

Αυτό είναι ένα κομμάτι που δεν το προόριζα για τη μπάντα. Κάποιες φορές, όντως σου τρώει το κεφάλι ένα κομμάτι και θέλεις να το γράψεις, για σένα πρωτίστως.

Δεν ταιριάζει τόσο στη μπάντα μου, απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου.

 

Το έβγαλα και το άφησα εκεί, να μου θυμίζει το τί με ώθησε να το γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε πολυ. Ειχε και προσωπικοτητα ... (αν και θυμισε soundgarden*, αλλα για αυτο και μου αρεσε)

Αν δεν ειναι στο στυλ της μπαντας σου .... φτιαξε μια για τετοια  ;)

Για lead ερχομαι εγω, να κανω τον μουσατο* :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή προσπάθεια.

Όντως,δημιουργεί εικόνες και διαθέσεις.

 

...Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον cigaret.To κομμάτι φωνάζει για ένα(θα έλεγα εγώ) μεγαλούτσικο lead part,κάπου στη μέση.Ήπιο αρχικά και κάπως πιο επιθετικό προς το τέλος του.

 

Μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η σύνθεση και η μίξη είναι μιά χαρά. ;)

 

Μου θύμισε λίγο Caspian, pg.lost και If These Trees Could Talk στο ύφος.

 

Όσο για τα περι solo και lead.... μακριά!! Μπορούν εύκολα να καταστρέψουν μια πολύ αξιόλογη σύνθεση όπως η παραπάνω.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ SideFX

 

Κι εγώ πιστεύω πώς δεν ταιριάζουν σε τέτοιου είδους κομμάτια τα solo και τα leads.

Χώρια ότι δεν είναι του στυλ μου ούτως ή άλλως.

 

Και οι 3 μπάντες που ανέφερες μου αρέσουν πολύ. Ειδικά οι Caspian (τους είχαμε ανοίξει με τη μπάντα όταν ήρθαν Αθήνα αρχές 2014). Ελπίζω ο νέος τους δίσκος να είναι αρκετά rock και όχι electronic-rock (τα κομμάτια που έχουν ανεβάσει μέχρι στιγμής από το νέο τους δίσκο αποκλίνουν από το γούστο μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου