Προς το περιεχόμενο

Θέλω να μάθω μπάσο, αλλά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αλλά πόσο καιρό παίρνει ως συνήθως να φτάσει κάποιος σε επίπεδο τέτοιο που να μπορεί να παίξει σε κάποια μπάντα και να παίζει live? Φυσικά υπάρχουν διάφορα είδη μουσικής με διαφορετικά επίπεδα δυσκολίας το καθένα αλλά τες πάντω αυτή είναι η ερώτηση. :)

 

Ά, μην ξεχάσω, τα μπάσα κόστους 150-200 ευρώ μπορούν να παίξουν σε μπάντες ή είναι καθαρά και μόνο και εκμάθηση; Δεν έχω ιδέα από μπάσο. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αναλόγως των απαιτήσεων των μελών της μπάντας (για μπασίστα) και των δικών σου.... ;) Πάντως, εάν δεν απατώμαι, είσαι πληκτράς, όποτε σε ~2 μήνες με μερικά μαθήματα (φιλαράκια, youtube, sites κ.τ.λ.) θα ακολουθείς άνετα. Έχω φιλαράκι, άσχετο με μουσικά όργανα, που σε 2-3 μήνες, με δική μου καθοδήγηση :o :o :o τα βασικά τα έπαιζε. Εντάξει δεν έγινε και jaco.... ::), αλλά το another one bites the dust το έπαιζε άνετα........ :D  Για μπάσο σε αυτήν την κατηγορία τιμής, ας μιλήσουν άλλοι......    Υ.Γ.  Γιατί δεν παίρνεις ένα Moog, αντί για μπάσο.......;  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιζεις ήδη κιθάρα δες εδώ το κεφάλαιο για τους King Crimson

https://en.wikipedia.org/wiki/Boz_Burrell

:) :) :) :) :)

Αν μέσα σε ένα χρόνο μπορεί κανείς να ηχογραφήσει με τους King Crimson  :o :o :o και να παίξει και live, τότε όλα γίνονται!!

Χωρίς πλάκα (και για να μη φάω ξύλο από τους φίλους μπασίστες) αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις, μπορείς νομίζω να σταθείς στα ουσιώδη και να παίξεις σχετικά γρήγορα (κάποιους λίγους μήνες ίσως - είπαμε, αν παίζεις ήδη κιθάρα). Όσο για όργανο, ας μιλήσουν οι μπασίστες, αλλά είχα την εμπειρία φτηνού μπάσου πριν από αρκετά χρόνια που η κλίμακα έχανε μετά το 7ο-8ο τάστο, γι' αυτό προσοχή!   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε αχταρμά, μάθε μπασάκι θα γουστάρεις. είναι όργανο με δικιά του "κουλτούρα". σε 1 χρόνο θα μπορείς να ακολουθείς, σε 2 θα παίζεις καλά, σε 3 θα σπέρνεις (θέλει και λίγο μελέτη). πάρε για αρχή ένα φθηνό όργανο εκει γύρω στα 300 ευρώ (κανένα squire), και μετά βλέπεις. αν είναι σεταρισμένα καλά παίζουν όλα. εκτός αν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  αλλά το another one bites the dust το έπαιζε άνετα........ :D

 

όπως ο Deacon ... ::) :)

 

φίλε αχταρμά, μάθε μπασάκι θα γουστάρεις. είναι όργανο με δικιά του "κουλτούρα". σε 1 χρόνο θα μπορείς να ακολουθείς, σε 2 θα παίζεις καλά, σε 3 θα σπέρνεις (θέλει και λίγο μελέτη). πάρε για αρχή ένα φθηνό όργανο εκει γύρω στα 300 ευρώ (κανένα squire), και μετά βλέπεις. αν είναι σεταρισμένα καλά παίζουν όλα. εκτός αν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις

 

that's oK  :)

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, εάν δεν απατώμαι, είσαι πληκτράς, όποτε σε ~2 μήνες με μερικά μαθήματα (φιλαράκια, youtube, sites κ.τ.λ.) θα ακολουθείς άνετα.

 

Δεν ξέρω αν είμαι πληκτράς. Παίζω λίγα πλήκτρα, αλλά δεν ξέρω ποιός ακριβώς μπορεί να ονομαστεί πληκτράς, αυτός που παίζει λίγα δίχως πολλές γνώσεις κ.λ.π. ή αυτός που παίζει "σοβαρότερα", επί πληρωμή ή έστω σε μπάντες;

 

Εάν καθόμουν να μάθω μπάσο, οι προσωπικές μου απαιτήσεις θα ήταν το μάθω όσο καλύτερα μπορώ, ούτως ή άλλως προτιμώ να βάζω αληθινά όργανα στις συνθέσεις μου και το μπάσο θα ήταν το ευκολότερο να μπεί καί από άποψη κόστους και χώρου, π.χ. αληθινά ντράμς είναι αδύνατον να μπούν στον χώρο μου και να τα ηχογραφήσω...

 

φίλε αχταρμά, μάθε μπασάκι θα γουστάρεις. είναι όργανο με δικιά του "κουλτούρα".

 

Το ξέρω ότι θα γουστάρω. Ασχολούμενος με τα μπάσα στα πλήκτρα μου, είτε τα συνθετικά μπάσα είτε τα ρεαλιστικά, όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο ερωτεύομαι τον μπάσο ήχο, ειδικά το πραγματικό ηλεκτρικό μπάσο είναι άλλη φάση ηχητικά εάν είναι πραγματικό και όχι δείγματα σε σύνθια.

 

  Υ.Γ.  Γιατί δεν παίρνεις ένα Moog, αντί για μπάσο.......;  8)

 

1ον. Γιατί να πάρω Moog;

2ον. Τα Moog είναι πανάκριβα και καθόλου αντάξια του κόστους τους. Πεταμένα λεφτά για όσους δεν είναι πλούσιοι.

3ον. Το Moog δεν είναι ηλεκτρικό μπάσο αληθινό, βγάζει ηλεκτρονικό μπάσο συνθετικό.

4ον. Για συνθετικά μπάσα έχω το Yamaha SY77 και ακόμα 2 σύνθ εκτός των software synths. Το SY77 τα σπάει εντελώς σε ήχους μπάσου και τα moog παρά το ότι μου αρέσει ο ήχος τους, δεν μου λένε τίποτα σε σχέση με το SY77. Ο ήχος είναι και υποκειμενικό πράμα, γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Moog δεν είναι ηλεκτρικό μπάσο αληθινό, βγάζει ηλεκτρονικό μπάσο συνθετικό.

 

εντάξει μην κολλάς σε αυτό. υπάρχουν και πνευστά μπάσα και έγχορδα μπάσα και συνθο-μπάσα. άσε που το ηλεκτρικό μπάσο είναι η "πρόσφατη" εκδοχή του οργάνου. το δε κόντραμπάσο, από το οποίο ας πούμε κατάγεται το ηλεκτρικό, ανήκει στην οικογένεια των βιολιών (είναι βιολί on steroids) 

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βγάλεις διάφορα βατά κομμάτια είναι το μόνο εύκολο κατ'εμέ. Το να αυτοσχεδιάζεις, να τζαμάρεις και γενικά να γίνεις ένα με την ταστιέρα θέλει δουλειά. Δεν το παίζω μπασίστας απλά αυτήν την ιδέα έχω σχηματίσει με τα χρόνια.. και μακριά απο guitar pro κλπ, μόνο αυτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...αλλά πόσο καιρό παίρνει ως συνήθως να φτάσει κάποιος σε επίπεδο τέτοιο που να μπορεί να παίξει σε κάποια μπάντα και να παίζει live?

 

Ά, μην ξεχάσω, τα μπάσα κόστους 150-200 ευρώ μπορούν να παίξουν σε μπάντες ή είναι καθαρά και μόνο και εκμάθηση; Δεν έχω ιδέα από μπάσο. ::)

 

Α) Τόσο, όσο θα μελετάει και θα καταλαβαίνει τι μελετάει... Αρχίζεις από κάτι απλό, και συνεχίζεις μέχρι να το λιώσεις, να το κάνεις «δικό σου». Και πας στο επόμενο. Το πόσο γρήγορα θα ανεβάζεις επίπεδα, εξαρτάται από εσένα, από τον χρόνο που θα αφιερώνεις στην μελέτη, από το πως θα μελετάς, τι θα μελετάς κλπ. Ξεκίνα με πολύ εύκολα πράγματα, υπάρχουν εκατοντάδες tutorials στο youtube, για να μπεις στο πνεύμα.

 

Όταν κολλήσεις κάπου, μην απογοητευτείς- θα το πας αργά- αργά και θα επιμείνεις. Μόλις «του πάρεις τα μέτρα», θα αρχίσεις να ανεβάζεις ταχύτητα.

 

Α, και κάτι που εφαρμόζω πάντα όταν θέλω να παίξω κάτι νέο- το οποίο έχει πολλές νότες: Το τραγουδάω. Αν μάθεις να μουρμουράς μια μπασογραμμή, είναι πολύ πιο εύκολο να την περάσεις στα δάκτυλα σου.

 

Β) Το οποιοδήποτε μπασάκι που είναι καλά σεταρισμένο μπορεί να παίξει παντού και αν ξέρεις μπορείς να το κάνεις να ακουστεί και πολύ καλά.

 

Τα χέρια μας - και τα δάκτυλα μας- παίζουν τεράστιο ρόλο στο πως θα ακουστεί το όργανο. Το που θα χτυπήσεις τη χορδή, το πως, λίγο πιο πάνω, λίγο πιο κάτω, λίγο πιο κοντά στο bridge, αλλάζουν τον ήχο σε πολύ μεγάλο βαθμό. Το όργανο είναι μέσο (medium) για να μεταφέρει προς τα έξω αυτό που κάνουν τα χέρια/ δάκτυλα μας.

 

Όσο πιο πολύ τα ελέγχεις, τόσο πιο γρήγορα θα δεις ότι ακόμα και με ένα starter όργανο μπορείς να βγεις και να παίξεις.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου