Προς το περιεχόμενο

Ποιημα για τις νοτες της Ντο ματζορε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Laterna mono tha paizeis

  Sa to Vasili Avloniti

Nai alla an ine vintage (kai akoma kalitera lampates) ine kaliteres apo tis eisagomenes.

Kai pezeis kai kalitera.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Uti aptin anatoli tha

Refaro na goustarw

Milousa kai vrondouse

Fandaros otan eimouna

S'olo ton topo siwpi pandu htipuse

Lahano oute twra then tha meinw

Sas lew hwris uti then tha apomeinw

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Γιν-Γιανγκ μπορειτε να το παρατηρησετε παντου στην μουσικη. Δεν εχω ποιημα για αυτο αλλα στην αρμονικη μινορε, που ειναι μια αρμονικα "βελτιωμενη" φυσικη μινορε, αυτο που γινεται δεν ειναι απλα πως οξυνουμε την 7η για να γινει leading tone, παραλληλα το v να γινει V κτλ. Απο μια αλλη οπτικη γωνια (η σχετικοτητα δεν εξαντλειται στην φυσικη μονο) με την οξυνση της 7ης η τονικη της σχετικης ματζορε χανει την τελεια 5η της. Ειναι σαν να τραβαμε το χαλι απ'τα ποδια της την ιδια στιγμη που αυξανουμε την βαρυτητα της μινορε.

 

Αλλο παραδειγμα ειναι οι συγκερασμοι. Δεν υπαρχει τελειος συγκερασμος και ο πιο διαδεδομενος, equal temperament, ακριβως εφτασε σε αυτο το σημειο δημοφιλιας διοτι διατηρει τις οκταβες τελειες ενω οι 5ες ειναι σχεδον τελειες, ας υποφερουν λιγακι οι 3ες. Απ'την αλλη αυτη η βροντερη ματζορε συγχορδια παιγμενη απο χαλκινα στις ταινιες? Ειναι just intonation.

Υπαρχει και η αποψη του Terry Riley πως η δυτικη μουσικη ειναι γρηγορη γιατι ειναι ξεκουρδιστη.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ποτε δεν χωνεψα μελωδικη μινορε γιατι ειναι μια εφευρεση, δεν καθιερωθηκε λογο του ηχου της, δηλαδη με το ενστικτο, αλλα με το λογικο, για να γεμισει το κενο των δυο τονων που δημιουργει η αυξηση της 7, γιαυτο ακουγεται και τοσο φτιασιδωμενη…  σαν γυναικα με πολυ μεικαπ και στραβα ποδια…. …..πως αντεχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω ειμαι μεγαλος φαν και προτιμω τα modes της, lydian dominant και mixolydian b6.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου