Προς το περιεχόμενο

Ποιο συνδυασμό ενισχυτή-καμπίνα-πετάλια για μια ζωή?


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση είναι λίγο "to know us better". Ας υποθέσουμε ότι σας λένε ότι πρέπει να διαλέξετε μία κεφαλή (όσα watts θέλετε), μία καμπίνα (οτιδήποτε), και μέχρι 4 πετάλια (οτιδήποτε) διότι δε θα ξαναέχετε την ευκαιρία να πάρετε άλλα, ποια θα διαλέγατε?

 

Δηλαδή με ποιο συνδυασμό πιστέυετε ότι θα καλύπτατε όσο περισσότερα styles και ανάγκες?

 

Attention! Attention! Μη μου γράψετε axe fx και kemper. Όχι γιατί δεν είναι γαμάτα, αλλά γιατί μιλάω μόνο για αναλογικό πράμα.

 

Αυτοσχεδιάστε και μη σκέφτεστε κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή με ποιο συνδυασμό πιστέυετε ότι θα καλύπτατε όσο περισσότερα styles και ανάγκες?

 

Κιθάρα:

Μια super strat με HSS συνδυασμό μαγνητών, κάτι σαν αυτή του βίντεο (αναφέρομαι σε αυτά που προσφέρει σαν όργανο, όχι στα looks - προσωπικά δεν με χαλάει η κουμούτσα headstock και το περίεργο pickguard, έχουν την πλάκα τους)... ή κάποιο παρεμφερές διαστημόπλοιο τελοσπάντων.

 

Ενισχυτής-Καμπίνα:

Ένας 2-κάναλος λαμπάτος (παραπάνω κανάλια δεν με απασχολούν, αλλά δεν έχω και πρόβλημα να υπάρχουν), με δυνατότητα ρύθμισης του ενός καναλιού σε ένα κρυστάλλινο καθαρό, και του άλλου σε ένα πιο κομπρεσαρισμένο καθαρό, με παραπάνω όγκο (το δεύτερο κανάλι θα χρησιμοποιείται σαν τη βάση για το βρώμικο ήχο, ο οποίος θα επιτυγχάνεται με τη βοήθεια overdrive πεταλιών). Αυτό το πράγμα μου το παρέχει η κεφαλή Mesa LoneStar Classic που έχω, αλλά πιθανολογώ θα το πετύχαινα και με κανένα Bogner Ecstacy αν μου τον προσφέρατε. :) Πάντως γενικά κλίνω προς ενισχυτή με 6L6 power section.

 

Για καμπίνα θα ήθελα μια 2x12 open back, για να μπορώ και να τη μεταφέρω. Ηχεία τώρα πάει ανάλογα με τον ενισχυτή και το συνολικό wattage, και θα έκανα και κανένα τεστ για το όσο γίνεται πιο ταιριαστό αποτέλεσμα. Πάντως υπάρχουν καμπίνες από Mesa, VHT, Bogner, CAE έτοιμες για κάθε γούστα λίγο πολύ. Αν πήγαινα και σε 4x12, μια Marshall με Greenbacks θα ήταν σούπερ, αλλά μόνο για να είναι ακίνητη σε κάποιο στούντιο ή σκηνή και να με περιμένει.

 

Πετάλια:

1) TC Electronic Flashback X4 delay, λόγω απλότητας, ποιότητας, και toneprints

2) Vertex Landau Chorus (εκτός κυκλοφορίας πια, αλλά ό,τι καλύτερο - μεγάλη αδυναμία και απαραίτητο συμπλήρωμα του καθαρού καναλιού)

3) Voodoo Lab Sparkle Drive Mod overdrive (+ αυτό για έλεγχο του clean blend knob: http://optionknob.com/)

4) κι ένα 2-κάναλο overdrive/boost ακόμα... πολλές επιλογές εδώ. Πάω με το αγαπημένο μου T. Jauernig Gristle King v.3.

 

Υ.Γ.: Αν μου επέτρεπες να έχω κι ένα volume pedal, για λόγους πολλαπλής λειτουργικότητας (έλεγχος έντασης, volume swells, και ήσυχα κουρδίσματα), θα ήσουν φίλος. Αν μου επέτρεπες και ένα expression pedal, για έλεγχο των presets του delay, θα ήσουν αδελφός. Αλλά και χωρίς αυτά γίνονται σχεδόν όλα τα βασικά που θέλω για το τέλειο setup μου (μετά αρχίζουν τα συμπληρωματικά γούστα, π.χ. fuzz, octave/fuzz, vibe κλπ)... και για μια ζωή όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη tele ή strat με κλασσικους μαγνητες,ενας Fender Tweed Deluxe (με efficient μεγαφωνο) ενα overdrive (π.χ.Fulltone OCD) ή ακομα καλυτερα ενα od/distortion σε ενα πεταλι (οπως ειναι το VS Jekyll & Hyde)  ,ενα booster (CAE/MXR MC401) ,ενα tremolo (π.χ.Catalinbread Semaphore Tap Tempo Tremolo ) & ενα delay (π.χ.Way Huge Supa-Puss Tap Tempo)

 

εκτος απο Heavy Metal παιζεις τα παντα με αυτο το rig & το μεταφερεις και μονος σου σε ΜΙΑ βολτα.... ;D

 

(αν μου επετρεπες και ενα wah & ενα chorus/leslie/vibe θα σου ημουν υπόχρεος παντως  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παίξω και εγώ και μάλιστα με εξοπλισμό που ήδη έχω.

 

Ενισχυτής:

Vox Nightrain με το 12-ιντσο ηχείο του. Αν έπαιζα σε οποιοδήποτε σοβαρό μαγαζί, μικρόφωνο μπροστά και κατευθείαν στο PA του μαγαζιού.

 

Πετάλια:

Timmy OD

Wampler Sovereign

Strymon Mobius

TC Electronics Triple Delay

 

αφού περιοριζόμαστε, reverb αναγκαστικά αυτό του ενισχυτή.

 

Για κιθάρες δεν μίλησες άρα.. και τις τρεις που έχω (Tele, Les Paul & SG) και θα μπορούσε αυτό το setup να παίξει από ... funk & disco μέχρι prog metal. Εγώ... όχι, αλλά το setup, ναι.   ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παίξω και εγώ και μάλιστα με εξοπλισμό που ήδη έχω.

 

Ενισχυτής:

Vox Nightrain με το 12-ιντσο ηχείο του. Αν έπαιζα σε οποιοδήποτε σοβαρό μαγαζί, μικρόφωνο μπροστά και κατευθείαν στο PA του μαγαζιού.

 

Πετάλια:

Timmy OD

Wampler Sovereign

Strymon Mobius

TC Electronics Triple Delay

 

αφού περιοριζόμαστε, reverb αναγκαστικά αυτό του ενισχυτή.

 

Για κιθάρες δεν μίλησες άρα.. και τις τρεις που έχω (Tele, Les Paul & SG) και θα μπορούσε αυτό το setup να παίξει από ... funk & disco μέχρι prog metal. Εγώ... όχι, αλλά το setup, ναι.   ;D

 

Σε βρίσκω πολύ οικονομικό. Από όλες τι κεφαλές προτιμάς αυτή? Σκέψου ότι μπορώ να σου προσφέρω  ;D 8) ::) ;D θηρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βρίσκω πολύ οικονομικό. Από όλες τι κεφαλές προτιμάς αυτή? Σκέψου ότι μπορώ να σου προσφέρω  ;D 8) ::) ;D θηρία.

 

Εϊπα να πάω με εξοπλισμό που ήδη έχω. Έτσι κι αλλιώς όμως, η προσέγγιση που δουλεύει για μένα είναι "καθαρός ενισχυτής και πετάλια για βρώμα" και ο αγαπημένος μου καθαρός ήχος είναι αυτός ενός καλού Vox, οπότε το πολύ-πολύ να πήγαινα με έναν AC30. Αλλά πάλι και ο δικός μου με ένα μικρόφωνο μπροστά παίζει μέχρι και σε στάδια, γιατί να αγχώνομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ενισχυτής:

-Bogner XTC με καμπίνα Marshall 1960AHW 4x12 με V30s.

 

Πετάλια:

-Ibanez TS-808 (Overdrive)

-Seymour Duncan Vapor Trail Analog Delay

-MXR M-134 Stereo (Chorus)

-Wampler Faux Spring Reverb

-Seymour Duncan Shape Shifter (Tremolo)

-Morley "Bad Horsie" Wah Wah

 

Κιθάρες (bonus):

- Οποιαδήποτε Strat με C shape Neck και HS-3 μαγνήτες από Dimarzio.

- Οποιαδήποτε καλοσεταρισμένη Les Paul με σχετικά χαμηλό action και κάποιο high output pickup set (81/85, Black Winter (Seymour Duncan), SH-5 Custom (Seymour Duncan).

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτής - Καμπίνα

Orange Rockerverb 50 ΜΚΙΙ με κάποια Orange 1x12 καμπίνα (για το σπίτι)

 

Πετάλια

- Truetone Pure Tone (buffer)

- Boss AB-2 (a/b)

- Tc Electronic Polytuner 2 (κουρδιστήρι)

- EHX Signal Pad (passive volume box)

 

ΟΚ, σοβαρά τώρα:  ;D

- Empress Multidrive (για έναν 2ο βρώμικο ήχο)

- Diamond Memory Lane II (delay)

- AMT Japanese Girl (wah σε μικρή συσκευασία)

- ZCat Tremolo Vibrato (για να χωρέσω και τα 2 εφέ σε ένα πετάλι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marshall 2210

marshall jcm 800 lead 1960

crybaby

big muff

micro amp

dd20

 

Θα με υποχρεωνες αν μου αφηνες και το φεντερακι

th_IMG_20150529_001216.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι. Ετσι και αλλιως η μονη περιπτωση να εμενα με σταθερο εξοπλισμο ειναι να μην ειχα χρημα για να αλλαξω. Τα γουστα μου αλλαζουν συνεχως. Η συνηθεια με σκοτωνει.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου