Προς το περιεχόμενο

Παλαιά Yamaha Pacifica 112


haaru

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Τον τελευταίο καιρό έχω μπεί στη πρίζα να ξαναπάιξω κιθάρα (είχα σταματήσει πριν κάμποσα χρόνια). Σκεφτόμουν λοιπόν να αναστήσω την πρώτη και μοναδική μου ηλεκτρική, μια pacifica 2000-κάτι.

 

Έχοντας γρατζουνίσει κάτι fender απο δώ και απο κεί έχω καταλήξει, μεταξύ και άλλων φίλων, πως η κιθάρα μου είναι λιγάκι κουπί. Δηλαδή:

- Η ταστιέρα μου φαίνεται πιο 'δύκολη'

- Οι χορδές πιο σκληρές (βέβαια ειναι και αρχαίες)

- Σε ενισχυτή η κιθάρα ακούγεται κάπως (βουητό, τα ποτενσιόμετρα τρίζουν στη χρήση, το καρφί παίζει...)

 

Τι λέτε; Αξίζει να την πάω σε κανα μαστόρι να τη συμμαζέψει, να το προσπαθήσω μόνος μου (να μάθω και κάτι στην διαδικασία) ή να πάρω κάτι καινούριο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

Για το καρφι που παιζει απαιτειται γνωση χειρισμου...κατσαβιδιου... ;D

 

Για οτι κανει χρατσα χρουτσα ενα σπρευ για ηλεκτρικα χωρις λαδι βαλε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

Για το καρφι που παιζει απαιτειται γνωση χειρισμου...κατσαβιδιου... ;D

 

Για οτι κανει χρατσα χρουτσα ενα σπρευ για ηλεκτρικα χωρις λαδι βαλε.

 

Αγαπητέ μου υπερ-φανκ, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το άρθρο σου το έχω διαβάσει :) Η άποψη σου είναι να της βάλω χέρι λεπον!

Πάω να πάρω υλικά και να αρχίσω τις εγχειρήσεις σιγά σιγά!

 

Τι λές; αξίζει να αλλάξω και τιποτά πάνω της σε εξαρτήματα/καλωδιώσεις ή απλά φρεσκάρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

Για το καρφι που παιζει απαιτειται γνωση χειρισμου...κατσαβιδιου... ;D

 

Για οτι κανει χρατσα χρουτσα ενα σπρευ για ηλεκτρικα χωρις λαδι βαλε.

 

 

Λίγο offtopic αλλά σε βύσμα που κάνει χρατσα χρούτσα (συγκεκριμένα στην κάρτα ήχου μου αλλά φαντάζομαι ίδιο είναι και την υποδοχή της κιθάρας) πως βάζουμε το σπρέυ; Απλά ψεκάζουμε χύμα μέσα στο βύσμα;

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι λές; αξίζει να αλλάξω και τιποτά πάνω της σε εξαρτήματα/καλωδιώσεις ή απλά φρεσκάρισμα;

 

σεταρε την σωστα και αν ο ηχος σου αρεσει αστην ησυχη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic αλλά σε βύσμα που κάνει χρατσα χρούτσα (συγκεκριμένα στην κάρτα ήχου μου αλλά φαντάζομαι ίδιο είναι και την υποδοχή της κιθάρας) πως βάζουμε το σπρέυ;

Εισαι σιγουρος οτι το χρατσα-χρουτσα προερχεται απο το βυσμα και οχι απο την υποδοχη της καρτας σου? Δοκιμασε το και σε αλλες συσκευες, αν κανει οντως χρατσα-χρουτσα απλα πετα το και αγορασε αλλο. Το σπρέι δεν ειναι για τα καλωδια. Προσωπικα δεν εχω ακουσει ποτε καποιον να...πσεκαζει καλωδια με σπρέι. :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι είπα λάθος. Ναι την υποδοχή της κάρτας εννοώ, το κάνει με ότι καλωδιο και να βάλω.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πως γίνεται; απλά ψεκάζουμε το σπρέι  χύμα στην υποδοχή;

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Τον τελευταίο καιρό έχω μπεί στη πρίζα να ξαναπάιξω κιθάρα (είχα σταματήσει πριν κάμποσα χρόνια). Σκεφτόμουν λοιπόν να αναστήσω την πρώτη και μοναδική μου ηλεκτρική, μια pacifica 2000-κάτι.

 

Έχοντας γρατζουνίσει κάτι fender απο δώ και απο κεί έχω καταλήξει, μεταξύ και άλλων φίλων, πως η κιθάρα μου είναι λιγάκι κουπί. Δηλαδή:

- Η ταστιέρα μου φαίνεται πιο 'δύκολη'

- Οι χορδές πιο σκληρές (βέβαια ειναι και αρχαίες)

- Σε ενισχυτή η κιθάρα ακούγεται κάπως (βουητό, τα ποτενσιόμετρα τρίζουν στη χρήση, το καρφί παίζει...)

 

Τι λέτε; Αξίζει να την πάω σε κανα μαστόρι να τη συμμαζέψει, να το προσπαθήσω μόνος μου (να μάθω και κάτι στην διαδικασία) ή να πάρω κάτι καινούριο;

 

 

Γεια

 

με "Αρχαίες" χορδές τι ακριβώς θές να κάνει η κιθάρα ; το "Αρχαίες" επίσης ,παραπέμπει στον "Κήπο της Εδέμ" ,'η "την Κιβωτό του Νώε".

 

Λοιπόν ,και για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά : το "φάρμακο' για τη κιθάρα σου λέγεται

TLC (Tender ,Love ,Care) :τρυφερότητα ,αγάπη ,και φροντίδα όπως και κάθε μια που θέλουμε να μας κάτσει και να παίζουμε όμορφα μαζί της...  κιθάρα πάντα ,έτσι ;  ;D

 

Πρωτα απ όλα ,βάζεις ενα νέο set χορδές κατα προτιμήση ΚΑΛΟ ,και επώνυμο.Παρε την μαζί στο κατάστημα ,και ζητα να σου δώσουν, ή ακόμα καλύτερα να σου αλλάξουν τις χορδές.ενα πολυ βασικό action check  /neck relief ,για κάποιον που ξέρει θα παρει τον ομολογουμένως τεράστιο χρόνο των 5 λεπτών.Αφου λοιπόν , ή το κάνεις αυτό ΜΕΤΑ δοκιμάζεις να παίξεις τη κιθάρα ,και να συγκρίνεις με άλλες. Όταν αυτό το πολυ σημαντικό βήμα θα έχει γινει τότε θα μπορέσεις παίξεις να συγκρίνεις και να μιλήσεις για βάρκες ,κουπιά ,κλπ.

 

Επειδή όσα προανέφερα προηγουμένως ειναι σημαντικά ,επέλεξε ενα κατάστημα με κάποιον που να έχει πείρα και γνωσεις ,ωστε να σου πει σε τι κατάσταση ειναι η κιθάρα (που μετά απο αυτά ,ειναι εύκολο).

 

Το βύσμα ΚΑΙ καθαρίζεται ευκολα ,ΚΑΙ διορθώνεται ευκολα ,με ενα κατσαβιδάκι.Ακόμα και τα ποτενσιόμετρα να πρέπει να αλλάξεις ,αν το οργανο ΠΑΙΖΕΙ , ε τότε ΠΑΙΖΕΙ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αν οι χορδές δεν είναι πολυπαιγμένες, σκουριασμένες τότε δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα για την εκτίμηση της κατάστασης της κιθάρας η οποία πιθανό να θέλει σετάρισμα.

 

  Παρ'όλα αυτά όταν τις αλλάξεις δες καποιο video στο διαδίκτυο. Αν ζητήσεις σε μαγαζί να τις αλλάξουν σχεδον βεβαίως θα  πληρώσεις και είναι κρίμα. Πες σε κάνα φίλο αν μπορεί να της ρίξει μια ματιά και να ρυθμίσει τίποτα. Αν πάλι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, αν δεν αισθάνεσαι σίγουρος μόνος σου βλέποντας/μαθαίνοντας να τη σετάρεις τότε πήγαινέ τη σε τεχνικό.

 

(Και αρχαίες σημαίνει οι πρώτες, οι αρχικές. Πού το κακό με τη σωστή χρήση της γλώσσης; ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου