Προς το περιεχόμενο

End of production of Minimoog Voyager


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sad_good.gif

moog.png

cry2.gif

 

Μετα απο 13 χρονια και περιπου 14.000 Voyager, η Moog ανακοινωσε οτι σταματαει την παραγωγη αυτου του μοντελου. Το Voyager ηταν το τελευταιο οργανο που σχεδιασε απο την αρχη ως το τελος ο Bob Moog. Nα πω οτι λυπαμαι που σταματαει η παραγωγη του? Θα ημουν ψευτης... ;D ;D

Ελπιζω μονο (αν και χλωμο το βλεπω) οτι τουλαχιστον τωρα θα σοβαρευτουν εκει στην Moog και θα φτιαξουν ενα συγχρονο πολυφωνικο αναλογικο synth με specs και τιμη που θα ταιριαζουν στην εποχη μας (21ος αιωνας). glasses9.gif 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Moog... σταματαει την παραγωγη αυτου του μοντελου.

 

Στα @@ μας. Κανά σοβαρό συνθ με 512 νότες πολυφωνία και αμέτρητα (όσα αντέχει ο 8πύρηνος cpu του) tracks στο sequencer του, θα δούμε; Πού ζούμε τέλος πάντων, μόνο η music computing κάνει κάτι λογικό και εντελώς σύγχρονο σε αυτό τον πλανήτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα @@ μας.

omgomg2.gifomg2.gif Aχταρμας παιδι μου πως εκφραζεσαι ετσι για το Voyager? Λιγο σεβασμο επιτελους! omg.gif

Μην εισαι βλασφημος. meditate.gif

 

Κανά σοβαρό συνθ με 512 νότες πολυφωνία και αμέτρητα (όσα αντέχει ο 8πύρηνος cpu του) tracks στο sequencer του, θα δούμε; Πού ζούμε τέλος πάντων, μόνο η music computing κάνει κάτι λογικό και εντελώς σύγχρονο σε αυτό τον πλανήτη;

Για αναλογικο synth μιλαμε εδω. 512 νοτες πολυφωνια σε αναλογικο synth Δεν...Και "Δεν" γιατι τεχνολογικα μπορει να γινει μεν, η τιμη του ομως θα ειναι εφαμιλλη μιας Lamborghini Huracan. Να μην πουμε για το μεγεθος και το βαρος που θα εχει. :-X

 

Δεν ηξερα οτι η Music Computing υπαρχει ακομα. Πιστευω οτι εχει ακριβες τιμες, καποιος μπορει να φτιαξει κατι αναλογο με πολυ λιγοτερα χρηματα. Ετσι κι αλλιως στην ουσια μιλαμε για ενα PC με ενα 61/88 keys πληκτρολογιο και μια καρτα ηχου μαζι σε ενα πακετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε αυστηρά για αναλογικά ας βγάλουν κάποιο με 64 νότες πολυφωνία, πόσο δύσκολο είναι πιά στις μέρες μας. πφφφφφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο δεν ειναι, αλλα το κοστος θα ειναι μεγαλο. Στην τιμη που πουλανε το Voyager παντως θα μπορουσαν τουλαχιστον να το βγαζουν 16φωνικο. Αλλα αν το εκαναν αυτο, πως θα ειχαν μετα....850% κερδος? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοφωνικό στη σύγχρονη εποχή για μένα, ότι και να είναι αυτό, είναι απαράδεκτο. Όσο επιθυμητό και να είναι λόγω της ιστορίας του (και του ήχου του) το συγκεκριμένο, δεν νομίζω ότι αντιστοιχεί η τιμή με την αξία... βέβαια έβγαλαν σε περιορισμένα κομμάτια και το modular του K. Emerson, που αν και ενδιαφέρων ως εγχείρημα, μάλλον απευθύνεται σε εκκεντρικούς (και πλούσιους) συλλέκτες παρά σε μουσικούς.

Για μένα, η Moog πρέπει να κρατήσει τον καθαρό αναλογικό τρόπο σύνθεσης και να βγάλει ένα όργανο που να έχει πολυφωνία, έστω 6-8 φωνές. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι ένα τέτοιο όργανο θα είναι στη τάξη των >3.000 ευρώ σήμερα, η τεχνολογία έχει πια προχωρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοφωνικό στη σύγχρονη εποχή για μένα, ότι και να είναι αυτό, είναι απαράδεκτο. Όσο επιθυμητό και να είναι λόγω της ιστορίας του (και του ήχου του) το συγκεκριμένο, δεν νομίζω ότι αντιστοιχεί η τιμή με την αξία...

Αυτα τα λεω χρονια εδω μεσα. Και ειμαι ο μονος. Εχουν γινει εδω τεραστιοι τσακωμοι, "της Moog το καγκελο", :P αλλα τα fanboys δεν παιρνουν χαμπαρι. Το μονο που δεν μας εχουν πει ακομα ειναι οτι η Moog μας κανει και χαρη με το να μας πουλαει ενα monosynth/replica του 1969 στα 3500€. banghead.gif

 

Δεν βλεπω φως μ'αυτους. Μπηκα τωρα στο site τους (στο οποιο οταν μπαινεις μεσα νομιζεις οτι ζεις στα 60s μ'αυτα που βλεπεις :P) και βλεπω οτι η "νεα" προταση της εταιρειας ειναι το Mother-32, ενα semi-modular module το οποιο ανακοινωθηκε πριν δυο μερες και βρισκεται υπο κατασκευη. Επεσε τυχαια το ματι μου και σε κατι hardcases για τα Voyager. Τιμη? Σχεδον $500. $500 για μια μικρη hardcase, οταν οι αντιστοιχες hardcases για 61-keys synths κοστιζουν γυρω στα $200. eyeroll.gif

 

Αθανατη Mooooooog..... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως για να υπάρχει η εταιρία μια χαρά πουλάει, όσο και να κοπανιέστε...

 

Πάντως από τη μεριά μου (ως εκδότης τυπωμένων παρτιτουρών κλασσικής μουσικής) δε βλέπω καμμία σχέση με το πόσες νότες πολυφωνία έχει, κλπ. Το τελικό προϊόν είναι ο ήχος και εκεί η moog τα παέι καλά, ως φαίνεται.

 

(Φυσικά δεν έχω κανένα hardware synth για κανένα λόγο! midi και ξερώ ψωμί όταν κάνω παραγωγές... Απλά λέω για να τρολλάρω λίγο! :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμφισβήτητα ο ήχος Moog δεν σχολιάζεται, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχει γίνει το αντίστοιχο της Harley-Davidson...δηλαδή κάτι πολύ συγκεκριμένο που απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένους χρήστες. Μήπως όμως τελικά έτσι είναι οι θρύλοι; πάντως όποτε μπαίνω στην ιστοσελίδα τους μου τρέχουν τα σάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να υπάρχει η εταιρία μια χαρά πουλάει, όσο και να κοπανιέστε...

Θα μπορουσε να πουλησει και πολυ καλυτερα, αν πουλαγε πχ τα Voyager μοντελα στα 1000€ (μια ακρως ρεαλιστικη και τιμια τιμη) και οχι στα 3500€. Οπως διαβασες παραπανω, κατασκευαστηκαν 14.000 Voyager μεσα σε 13 χρονια, δηλαδη πανω-κατω 1100 κομματια το χρονο. Φυσικα δεν εχουν πωληθει ολα, καποιο στοκ θα υπαρχει σιγουρα.

 

Πάντως από τη μεριά μου (ως εκδότης τυπωμένων παρτιτουρών κλασσικής μουσικής) δε βλέπω καμμία σχέση με το πόσες νότες πολυφωνία έχει, κλπ.

Αλλαξε επαγγελμα τοτε, που ξερεις, αν ανοιξεις περιπτερο μπορει να δεις τι σημαινει πολυφωνια... ;D

Τι λες ωρε Νικολα, θα μας τρελανεις? Εσυ, ενας πιανιστας, δεν καταλαβαινεις τη σημασια της πολυφωνιας σε ενα πληκτροφορο οργανο? Την επομενη φορα που θα σκεφτεις να ηχογραφησεις καποιο κομματι με πιανο, καν'το με ενα μονοφωνικο ηχο πιανου. Αυτο γινεται ανετα με ενα συγχρονο synth. Οταν τελειωσεις την ηχογραφηση (σε 5-6 μηνες ;D) ελα να τα ξαναπουμε περι πολυφωνιας. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου