Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κιθάρας για 'μια ζωή'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! Όπως είπα και πιο πάνω δεν έχω εμπειρία για να πάω να δω από κοντά και να πω αα αυτή καλή είναι!! Αλλά αν έχω 3 δεδομένα θα πάρω οποία μου αρέσει πιο πολύ από τις τρεις!! Οποία μου ταιριάζει πχ στα χέρια!!

 

 

Ενισχυτή δεν χρειάζομαι έχω έναν fender σπίτι αλλά μόνο για να μαθαίνω και για εξάσκηση!! Πρόβες κάνω σε στούντιο οπότε μου είναι άχρηστος ένας λαμπατος ενισχυτής

 

Οκ, σεβαστό.

Το να σου ταιριάζει η κιθάρα στο χέρι (και στο μάτι) είναι το βασικότερο, όλα τα άλλα τα φτιάχνεις.

 

Όταν θα πρέπει να βγείτε live, με τι ενισχυτή θα παίξεις;

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω παίξει σε λιβε, στο πρώτο είχε το μαγαζί και στο δεύτερο νοικιασαμε κεφάλι καμπίνα!! Και άξιζε όταν κάναμε τον υπολογισμό πόσα χαλάσαμε με το πόσα βγάλαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι να είναι, δεν μπορείς να σκέφτεσαι για "κιθάρα για μια ζωή" χωρίς να έχεις δικό σου ενισχυτή.

Ο ενισχυτής είναι ο ήχος σου.

Η κιθάρα είναι απλώς ένα εργαλείο που πρέπει να βολεύει στα χέρια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει σε λιβε, στο πρώτο είχε το μαγαζί και στο δεύτερο νοικιασαμε κεφάλι καμπίνα!! Και άξιζε όταν κάναμε τον υπολογισμό πόσα χαλάσαμε με το πόσα βγάλαμε

 

Οκ, αφού βολεύεσαι, πάσο.

Θα δεις σε λίγα χρόνια οτι θα αναθεωρήσεις, αλλά αφού ακόμα δεν το νιώθεις, δεν χρειάζεται να προχωρήσεις σε αγορά ενισχυτή.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά δεν έχω την δυνατότητα να πάρω και ενισχυτή οπότε ίσως στα επόμενα χρόνια!! Αλλά τώρα που μαζεύω θέλω να πάρω ένα καλό εργαλείο και ας έχω τον ήχο από τους ενισχυτές του στούντιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, απλά προετοιμάσου οτι ίσως σε κάποια χρόνια αυτό που θα πάρεις τώρα πιθανά να μην σε καλύπτει γιατί θα θες άλλα πράγματα. Γενικά οι Gibson/Epiphone Les Paul είναι ευέλικτα όργανα, οπότε δεν νομίζω να μην μπορείς να παίξεις κάτι αν θες και δεν χάνουν αξία (ειδικά οι Gibson).

 

Γενικά μείνε μακριά από μεταλοκίθαρα σε σχήμα (ότι έχει παραπάνω από 2 κέρατα) και extreme χρώματα και όλα τα άλλα αν δεν σε καλύπτουν μπορείς να τα πουλήσεις. Ειδικά το Les Paul σχήμα είναι διαχρονικό.

 

Καλές αγορές!

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου η ως τώρα εμπειρία μου με τέτοιες κιθάρες είναι οτι τις έπιασα, είπα "τι κουπί μπράτσο είναι αυτό" και ξαναγύρισα σε strat στυλ με πιο λεπτό προφίλ, οπότε δεν εικόνα να σου πω.

Όπως είπα και πριν, δεν είναι κακό, απλά εμένα δεν με βολεύει.

 

Ίσως προτιμούσα την Gibson καθαρά για την μεταπωλητική αξία που φέρει το όνομα, αλλά καλύτερα να σου πει γνώμη κάποιος που έχει μεγαλύτερη εμπειρία με αυτές.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να πάρεις πάντως, ή να στην σετάρουν καλά από εκεί που θα την πάρεις, ή να την πας σε κάποιον καλό μάστορα να στην σετάρει (max 30-40€ κόστος). Θα σου κάνει μεγάλη διαφορά.

 

Μπορείς και μόνος σου (δες παρακάτω) , αλλά καλύτερα η πρώτη φορά να γίνει από επαγγελματία.

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου η ως τώρα εμπειρία μου με τέτοιες κιθάρες είναι οτι τις έπιασα, είπα "τι κουπί μπράτσο είναι αυτό" και ξαναγύρισα σε strat στυλ

 

Υπαρχουν Gibson με πολυ πιο λεπτα μπρατσα απο strat (60s slim tapper) & strat με πολυ πιο χοντρα μπρατσα απο Gibson.  

 

Επισης παρα πολλους κιθαριστες (και εμενα) τους βολευουν ΠΟΛΥ περισσοτερο τα χοντρα απο τα λεπτα μπρατσα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου