Προς το περιεχόμενο

Τριξιμο σε strat CS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παροτι λιγο να τριζει μια strat ειναι σχεδον φυσιολογικο κατα τις φημες - σε μια καινουρια CS strat η E και η A τριζουν σχετικα πιο ευκολα απο τις αλλες strat που εχω. Ο ηχος ακουγεται ελαφρως καποιες φορες και απο τον ενισχυτη.

 

το σεταρισμα που εχω κανει ειναι

relief 0.012''

action 5/64 bass και 4/64 treble στο 12

μαγνητεσ δοκιμασα τα παντα.

 

Τωρα λιγο τριξιματακι δε με πειραζει - και σε αλλη CS strat που ειναι πολυ λιγοτερο ουτε που το προσεχω - εχει κανεις καμια ιδεα τι στο διαολο μπορει να παραβλεπω πριν να χρειαζεται τριψιμο σε ταστα? Δηλαδη το ερωτημα ειναι εαν εχεις πειραξει το relief και το εχεις παει εως 0.012, το action σε medium κατασταση- μπορει να υπαρχει τιποτα αλλο που θα της κανει μαστορας εκτος απο τριψιμο σε ταστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπορει να υπαρχει τιποτα αλλο που θα της κανει μαστορας εκτος απο τριψιμο σε ταστο?

 

oχι δεν υπαρχει,η κιθαρα σου (αν τριζει σε ολα τα ταστα και οχι μονο στις ανοικτες χορδες) θελει fret dress & leveling αν θες πολυ χαμηλο action & λιγο relief & αν βαρας δυνατα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή απλα σηκωνεις λιγο το action & καθαριζεις,τα specs της Fender ειναι υπερβολικα αισιοδοξα για 7αρι radius.... ;D

 

παντως αν το βαρεις δυνατα το μηχανισμα χρειαζεται και λιγη θυσια στο action... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ε & Α τρίζουν σε όλο το εύρος της ταστιέρας;

 

Δοκίμασε, παίζοντας ανοιχτές ή βάζοντας kapo σε διάφορα σημεία να πατάς/πιέζεις ταυτόχρονα τη χορδή πίσω από το nut. Πολλές φορές το break angle πίσω από το nut δεν είναι επαρκές και η χορδή δημιουργεί μια sitar-οειδή δόνηση, ακόμη και σε μη ανοιχτές χορδές. Αν διορθωθεί, θέλεις περισσότερα τυλίγματα χορδής στο tuner.

 

Aν όχι,

 

Δοκίμασε να μειώσεις relief (σφίξε βέργα), διορθώνοντας ταυτόχρονα απο τα saddles. Kαμιά φορά η αλλαγή ευκαμψίας αλλάζει και τη συμπεριφορά της δόνησης της χορδής.

 

Αν όχι, μάλλον πας για fret dress, αφού έχουν τσεκαριστεί φυσικά τάστα-μανίκι για ανωμαλίες.

 

Τέλος, κάποια όργανα, ακόμα και μετά από fret dress, απλά δεν...

 

 

Edit: SF, το 7άρι radius δεν επηρεάζει την ευθεία της χορδής. Μπορείς να έχεις απείρως χαμηλό action και σε ένα 7άρι, αρκεί να μην κάνεις ποτέ bends...για normal παίξιμο όμως, ένα 7άρι ΔΕΝ μπορεί να σεταριστεί κάτω από τα 2mm (high E/12th fret), που να χτυπάμε τον κ#λο μας κάτω. Άτιμη γεωμετρία... ;D

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα οι μαλακες στο custom shop δε τσεκαρανε levelling? To radius ειναι 9,5 by the way. Δε το περιμενα σε custom shop να χρειαζεται κατευθειαν redressing. Και κατα τα αλλα γαμαει γιατι εχει το περισσοτερο resonance σε φυσικο ηχο (χωρις ενισχυτη) που εχω ακουσει σε fender - ισως για αυτο προσεχω περισσοτερο το τριξιμο. Γαμω την πουτανα μου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fret dress

 

Δεν ξερω τι είναι και νομιζα, απ'το ονομα, πως με καποιον τροπο ντύνεται το ταστο με επιπλέον μεταλλο, αλλα με λιγη ερευνα καταλαβα πως αφαιρειται μεταλλο σωστα? Και αυτή η διαδικασια συνεχιζεται μεχρι καποιο σημειο να χρειαστείς νεα ταστα?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: SF, το 7άρι radius δεν επηρεάζει την ευθεία της χορδής. Μπορείς να έχεις απείρως χαμηλό action και σε ένα 7άρι, αρκεί να μην κάνεις ποτέ bends...για normal παίξιμο όμως, ένα 7άρι ΔΕΝ μπορεί να σεταριστεί κάτω από τα 2mm (high E/12th fret), που να χτυπάμε τον κ#λο μας κάτω. Άτιμη γεωμετρία...

 

+1000 σε ολα  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες φιλε δε το εχω ξανακουσει με τισ στροφες στο tuner - θα το δοκιμασω. Το nut σε custom shop να εχει κοπει λαθος ουτε που το σκεφτηκα. Βεβαια προφανως κατι δεν εχουν κανει σωστα οποτε μπορει να ειναι και αυτο - που δυστυχως ξεφευγει απο τις γνωσεις μου. Δεν μου εχει τυχει ποτε να μη μπορω να σεταρω μια κιθαρα. Και κατα αλλα ειναι τοσο γλυκο και ωραιο το οργανο που σου σπαει τα νευρα να σκεφτεσαι οτι μπορει να φταει το nut ή καποιο ταστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ναι και φιλε "πνοη" τριζουν οι ΜΙ και Λα κυριως μεταξυ 3-8  - ακριβως στο σημειο δηλαδη που το relief 0,012'' που ειναι οριακα υπερβολικο θα επρεπε να το εχει λυσει το θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου