Προς το περιεχόμενο

Τζον... τζον... τζον...



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύνοψη : αντί να περιοριστεί η ελευθερία όσων καταστρέφουν το νήμα (μετά τον μεσημεριανό τους ύπνο και πριν μας τιμήσουν με υψίστης σημασίας πληροφόρηση για το τι μουσική ακούνε σήμερα) δηλώνοντας παράλληλα ότι δεν τους καίγεται καρφί αν τους διαγράψουν... κλειδώνει το νήμα;

 

Τζον... τζον... τζον.... ;)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σύνοψη : αντί να περιοριστεί η ελευθερία όσων καταστρέφουν το νήμα (μετά τον μεσημεριανό τους ύπνο και πριν μας τιμήσουν με υψίστης σημασίας πληροφόρηση για το τι μουσική ακούνε σήμερα) δηλώνοντας παράλληλα ότι δεν τους καίγεται καρφί αν τους διαγράψουν... κλειδώνει το νήμα;

 

Τζον... τζον... τζον.... ;)

 

+1

 

Συμφωνώ. ¨Εχω ζητήσει να διαγραφούν οι ad hominem επιθέσεις εναντίον μου, αλλά μπα.

Είναι σα να τους είπα: Εσύ θέλει κάνει εγώ τζάμια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προσωπικά απόλαυσα την κουβέντα σαν αναγνώστης αλλά...

Ο ρυθμός με τον οποίο η κουβέντα εξελίχθηκε καθώς και το πλήθος όσων παρέβαιναν τους Κανονισμούς δεν επέτρεπε ικανοποιητικό moderation.

 

Έπειτα αναπόφευκτα τέθηκε και θρησκευτικό θέμα, οπότε εκεί πατώσαμε.

Η κουβέντα αυτή είναι αλληλένδετη με το τι πιστεύει ο καθείς. Και όπως γνωρίζετε το άλυτο πρόβλημα διαχρονικά παραμένει και διανύουμε ακόμα εποχές θρησκευτικών πολέμων. Δεν θα το λύσουμε εμείς και ούτε έχω τέτοιες ψευδαισθήσεις.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως -επειδή ένα από τα ζητήματα με τα οποία ασχολούμαι εδώ στα ξένα είναι και το Gender Equality & Diversity, οφείλω να πω ότι τα "είδη" της ανθρώπινης πανίδας είναι ων ουκ έστιν αριθμός.

Εδώ στο Βέλγιο, το 3.5% των γάμων που τελούνται ετησίως είναι ανάμεσα σε άτομα του ίδιου φύλου. Δεν έχει καμία σημασία! Μπορείς να πας σε gay / lesbian bar και να μην σε "πειράξει"/φλερτάρει κανείς (προσωπικά ως ετεροφυλόφυλος, μάλλον τις γυναίκες βρήκα θελκτικές εκεί) και αντίστροφα, οι όμο της παρέας να είναι οι καλύτεροι σου σύντροφοι και φίλοι χωρίς υπόνοιες χυδαιότητας (που τόσο τρομάζουν τους πουριτανούς).

 

Νομίζω ότι τα ζητήματα των genders μέλλουν πολύ γρήγορα να αντικατασταθούν από τις εξελίξεις της βιολογίας και όταν πια ο κόσμος θα μπορεί να επιλέγει το ορμονικό του προφίλ για αλλαγή της εμπειρίας ζωής του ή αποφασίζοντας για τα παιδιά του, τότε δε θα έχουν καμία σημασία και θα θεωρούνται ένα ακατάληπτο relic του παρελθόντος όπως σήμερα αντιμετωπίζουμε τη σχολαστική φιλοσοφία του μεσαίωνα πχ.

Δηλαδή, πιστεύω πως στον μέλλον ένας επιστήμονας θα κοιτάζει τα σχετικά κείμενα των αρχών του 21ου αι και κυριολεκτικά θα λέει από μέσα του ''Τι φάση;''.

Προς το παρόν το απαρχαιωμένο trend του φεμινισμού / φλλοκρατισμού, σε κάμποσες περιπτώσεις, απλώς φαίνεται να δημιουργεί ένα στρατό βασισμένο στην δικτατορία της ιδεολογίας, ο οποίος αναπόφευκτα θα δημιουργήσει περισσότερη δυστυχία μέσω του διανοητικού εκβιασμού που ήδη ασκεί σε γυναίκες και άντρες alike.

Αυτό πυο δεν πρόλαβα να πω στο thread (αφού εξαρχής καταπιανόμαστε να συζητάμε τα αυτονόητα ανθρώπινα δικαιωματα - μια ματιά στον ευρωπαϊκό χάρτη των ατομικών δικαιωμάτων αρκεί) ήταν για τον αντίποδα της πατριαρχίας και τους φαλλοκράτες ελληναράδες, διότι υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις κοινωνικής δυσφορίας: Υπάρχουν και άντρες/γυναίκες που δηλώνουν ex-feministis για αρκετά καλούς λόγους!

Μην διαβάζετε/βλέπετε μόνο όσα προβάλονται -ταυτίζονται με αυτά που ήδη συμφωνείτε και όλα τ' άλλα είναι εμετός, male dominance, πατριαρχική προπαγάνδα, θάνατος, ψόφος, ποδάγρα, τύφος και Γιώργος Τράγκας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έπειτα αναπόφευκτα τέθηκε και θρησκευτικό θέμα, οπότε εκεί πατώσαμε.

Η κουβέντα αυτή είναι αλληλένδετη με το τι πιστεύει ο καθείς. Και όπως γνωρίζετε το άλυτο πρόβλημα διαχρονικά παραμένει και διανύουμε ακόμα εποχές θρησκευτικών πολέμων. Δεν θα το λύσουμε εμείς και ούτε έχω τέτοιες ψευδαισθήσεις.

 

 

Δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι θρησκευτικό, είναι πολιτικό και όταν λέω πολιτικό, εννοώ πως αφορά ΠΟΛΙΤΕΣ, ΠΟΛΙΤΕΣ, ΠΟΛΙΤΕΣ, ΠΟΛΙΤΕΣ και όχι ΙΔΙΩΤΕΣ, ΙΔΙΩΤΕΣ, ΙΔΙΩΤΕΣ, ΙΔΙΩΤΕΣ, idiots, σε κάποιους εκ των  οποίων ενελειπώς, εδώ μέσα κλείνεται το μάτι, ακόμα και σε θέματα που πραγματικά δεν έχουν σχέση με τη πολιτική. Το Ιράν ας πούμε σήμερα, η Β. Κορέα πιο πριν κλπ.

  Ο καθένας μας ξεκινάει με διαφορετικές βάσεις, οικογένειας-παιδείας κλπ επιχείρησα κάποια στιγμή να μιλήσω στην ΕΣΠΡΈΣΟ, είδα πως δεν έβγαζα άκρη και τα παράτησα,σήμερα απέφυγα οποιαδήποτε συμμετοχή.

  Παρακαλώ σας όμως φτάνει με τη Β. Κορέα, το Ιραν, τις Η.Π.Α το Βαρελίνο, την ανικανότητα του Έλληνα, παντού και πάντα κλπες αηδείες που εκφράζουν κάποιοι συνέχεια.

 

Προσωπικά θα ασχοληθώ με τη μουσική και τον Ιρανό, όποτε μου κάνει κέφι να γελάω με κανά αστείο που θα του λέω για τον εμμονικό του χαρακτήρα, α ναι και για τον μοδεράτορα Αλέξη  ;D ;D ;D  Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί τους, απλά διασκεδάζω να τους τσιγκλάω

 

Περί ΠΟΛΙΤΩΝ έχω να προτείνω μια ιστοσελίδα- σιχαμένου ευεργέτη κατ' εμέ- που όμως έχει ενδιαφέροντα πράγματα, για να περνάει η ώρα σας και να μη στύβουμε το μυαλό μας, στο τι κοτσάνα θα πετάξουμε για να περάσει ο χρόνος μας.

ΣΤΩ  :D

 

ΥΓ το συγκεκριμένο λινκ το βάζω επίτηδες, λέει και για πολίτες και για θρησκείες κλπ κλπ  και δεν το βάζω για σχολιασμό, απλά για σκέψη

  http://www.blod.gr/lectures/Pages/viewlecture.aspx?LectureID=2292

 

Ξανά ΣΤΩ, περισσότερο γιατί γνώρισα μερικούς άνθρωπες απέ πα μέσα που μπορεί και να μη ταιριάζουμε στα της μουσικής, ή της πολιτικής, αλλά τους αναγνωρίζω την ιδιότητα του ΠΟΛΙΤΗ  ;D

Τώρα αν δεν, δε πραζ αφέντη δκος είναι το μαγαζί, ότι θες κάνεις, αλλά όχι θρησκευτικό το πρόβλημα, τα προβλήματα είναι πολιτικά, αφού αφορούν ΠΟΛΙΤΕΣ που μπορεί να είναι και θρησκευάμενοι .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι θρησκευτικό, είναι πολιτικό και όταν λέω πολιτικό, εννοώ πως αφορά ΠΟΛΙΤΕΣ, ΠΟΛΙΤΕΣ, ΠΟΛΙΤΕΣ, ΠΟΛΙΤΕΣ και όχι ΙΔΙΩΤΕΣ, ΙΔΙΩΤΕΣ, ΙΔΙΩΤΕΣ, ΙΔΙΩΤΕΣ, idiots, σε κάποιους εκ των  οποίων ενελειπώς, εδώ μέσα κλείνεται το μάτι, ακόμα και σε θέματα που πραγματικά δεν έχουν σχέση με τη πολιτική. Το Ιράν ας πούμε σήμερα, η Β. Κορέα πιο πριν κλπ.

 

Η λέξη ιδιώτης και η λέξη idiot δεν έχουν καμία σχέση. Η "ιδιωτικότητα" στην αγγλική γλώσσα έχει εντελώς διαφορετική ρίζα. Αυτό που γράφεις είναι αντίστοιχο του να συνέκρινα εγώ τη λέξη "πολίτης" με γνωστή μάρκα ρολογιών.

 

Για την ιστορία, τα παραπάνω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου