Προς το περιεχόμενο

Sonar looping (?) question


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες, Έχω μια απορία και δεν έχω βρει ακόμα απάντηση μέσα από googling (μάλλον επειδή δεν ξέρω πως να κάνω την ερώτηση σωστά). Βρίσκω κυρίως απαντήσεις για loop recording για multiple solo takes αλλά δεν ψάχνω αυτό.

 

Δουλεύω με το Sonar X1 Producer και έχω:

 

1) ένα track κιθάρας

2) δυο tracks μπάσσου

3) δύο tracks φωνής

4) ενα track folder Session Drummer 3 soft synth

 

H διάρκεια είναι ένα λεπτό. Τα guitar, bass & vox tracks είναι άλλων μουσικών. Εγώ πρόσθεσα το Session Drummer και κάνω τη μίξη.

 

Έχω λοιπόν αυτό το σετ από tracks που δεν είναι γραμμένα από μένα και θέλω να τα βάλω να επαναληφθούν άλλες δυο φορές (χωρίς φωνητικά αυτές οι δυο φορές και η συνολική διάρκεια θα πάει στα 3 λεπτά) για να γράψω solo κιθάρα πάνω και διάφορα άλλα.

 

Η "εύκολη" λύση είναι να κάνω copy-paste αυτά που θέλω.

 

Υπάρχει τρόπος (εύκολος) να βάλω guitar-bass-drums να λουπάρουν 3 φορές και να σετάρω τα vox στο πρώτο loop μόνο και να προσθέσω επιπλέον tracks ναπαίξουν στη 2 και 3 λούπα;

 

Έχει νόημα αυτό που λέω;  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,

πρεπει ομως γιατι ειναι δυσκολο να περιγράψω τη διαδικασια και εφόσων υπάρχει το manual να διαβασεις (υπαρχει και online) περι matrix mode/matrix view και των δυνατοτήτων του για loop σε καθε track, αναλογο triggering και πως αυτο γινεται μετα και recording.

 

Στην πραξη μπορεις να κανεις οτι συνδυασμο loop θελεις και ανεξάρτητα σε καθε track, ακομα και να triggareis real time.

 

Αυτα απο εμένα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

 

Ναι, το έχω το μανουάλι, οπότε τώρα ξέρω τι πρέπει να μελετήσω  8)

 

Και μεμονωμένα κλιπ από διαφορα track επίσης.  Έχει ψωμί το θέμα. Δεν είναι δύσκολο.  Αρκεί να καταλάβεις τη λογική. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου