Προς το περιεχόμενο

DI για live??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα νοιζάδες, αν και άνοιξε κι άλλος φίλος παρόμοιο θέμα, εγώ θέλω να θέσω το ερώτημα ως εξής:

 

Για live θα χρειαστεί να συνδέσω τον ενισχυτή μου απ΄τα headphones (δεν έχει άλλη έξοδο...) για το PA-κονσόλα, τι θα'χει τελοσπάντων ο ηχολήπτης. Θα χρειαστώ active για passive? Απ'το ψάξιμο ως τώρα βρήκα ότι όργανα ήδη ενισχυμένα ταιριάζουν με passive, για να μην υπερφοτωθεί το σήμα. Το headphones out όμως είναι ενισχυμένο σήμα ή όχι, εφόσον τελικά βγάζει μικρή ένταση ήχου στα ακουστικά??? Αντιλαμβάνομαι ότι η απάντηση είμαι μάλλον θέμα ηλ.αντίστασης-εμπέδησης κλπ και όχι έντασης ήχου... (αν κάνω λάθος, διορθώστε με)

Τελοσπάντων, εγώ μπάνισα τούτο,http://www.thomann.de/gr/behringer_di20_di_box.htm, που είναι βέβαια active... Να πάρω κάτι τέτοιο που είναι και 2 σε 1, μπας και βολευτεί στο ίδιο μαραφέτι και καν'ας άλλος συμπαίκτης και θα χρησιμεύσει και για άλλη περίσταση (πχ. passive ακουστική κιθάρα που θα χρειάζεται active DI)? Με το attenuation που έχει το συγκεκριμένο, δε θα μπορέσει να ισορροπήσει το σήμα της ηλεκτρικής-ενισχυτή?

Πολύ μπερδεγουέι,ε?  :-\ :-\

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη, ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη, ευχαριστώ πολύ!!!

 

ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ δεν εχει ο ηχοληπτης?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα νοιζάδες,

αν και άνοιξε κι άλλος φίλος παρόμοιο θέμα, εγώ θέλω να θέσω το ερώτημα ως εξής:

Για live θα χρειαστεί να συνδέσω τον ενισχυτή μου απ΄τα headphones (δεν έχει άλλη έξοδο...) για το PA-κονσόλα, τι θα'χει τελοσπάντων ο ηχολήπτης. Θα χρειαστώ active για passive? Απ'το ψάξιμο ως τώρα βρήκα ότι όργανα ήδη ενισχυμένα ταιριάζουν με passive, για να μην υπερφοτωθεί το σήμα. Το headphones out όμως είναι ενισχυμένο σήμα ή όχι, εφόσον τελικά βγάζει μικρή ένταση ήχου στα ακουστικά??? Αντιλαμβάνομαι ότι η απάντηση είμαι μάλλον θέμα ηλ.αντίστασης-εμπέδησης κλπ και όχι έντασης ήχου... (αν κάνω λάθος, διορθώστε με)

Τελοσπάντων, εγώ μπάνισα τούτο,http://www.thomann.de/gr/behringer_di20_di_box.htm, που είναι βέβαια active... Να πάρω κάτι τέτοιο που είναι και 2 σε 1, μπας και βολευτεί στο ίδιο μαραφέτι και καν'ας άλλος συμπαίκτης και θα χρησιμεύσει και για άλλη περίσταση (πχ. passive ακουστική κιθάρα που θα χρειάζεται active DI)? Με το attenuation που έχει το συγκεκριμένο, δε θα μπορέσει να ισορροπήσει το σήμα της ηλεκτρικής-ενισχυτή?

Πολύ μπερδεγουέι,ε?  :-\ :-\

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη, ευχαριστώ πολύ!!!

από headphone output δε χρειάζεσαι απαραίτητα di box νομίζω (εκτός αν υπάρχει και θέμα παρεμβολών/απόστασης κτλ), πρέπει να ελέγξεις από το εγχειρίδιο τι ακριβώς βγάζει εκεί

κατά τα άλλα, θέλει λίγο ψάξιμο

γιατί γενικά όχι, άλλο το output level και άλλο το impedance οπότε πάλι θα ίσχυε ο κανόνας active-passive

αλλά, με το attenuation pad στα di box αλλάζει και το impedance ;)

το πόσο, μπορείς να το διαπιστώσεις μόνο βλέποντας τις προδιαγραφές σε κανένα εγχειρίδιο (αν τις έχει αναλυτικά) και συγκρίνοντας το impedance σε attenuation με το impedance ενός passive di box

δεύτερο αλλά, sry αν σε απογοητεύω αλλά για το πολύ πιασάρικο διπλό της behringer λένε αρκετοί στο διαδίκτυο πώς βγάζει θόρυβο και πρέπει να ανέβεις λίγο για να πάρεις το πιο ακριβό τους - άλλοι χρήστες πάντως λένε πως δεν έχουν κανένα πρόβλημα (κι εγώ για di box ψάχνω κι απογοητεύτηκα από τις κριτικές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ δεν εχει ο ηχοληπτης?

 

Αυτο θα ρωτούσα κι εγω...

 

Μονή εξήγηση ειναι οτι θα ειναι πολύ μικρο το live, και δεν θέλετε διαρροές απο τους ενισχυτές...κτλ

 

Θέλεις λιγο να μας πεις τι live θα ειναι, τι είδος μουσικής, line up, δηλ τι όργανα θα παίξουν κτλ;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα (όσο γίνεται να είναι καλή... μόλις άνοιξα το pc και άρχισα να διαβάζω για τα φριχτά τεκταινόμενα, χτες δεν άκουσα τίποτα-stop κλείνω την παρένθεση) και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις.

@teoteo: Φαινόταν κελεπούρι το behringer, κρίμα άμα έχει θέματα... Πάντως να'σαι καλά για τις πληροφορίες, θα ψάξω στο manual του ενισχυτή μπας και βρω κάτι για την έξοδο των ακουστικών.

@superfunk & holystone: Έχετε τα δίκια σας για το μικρόφωνο, αυτός σίγουρα είναι ο συνηθέστερος τρόπος για να περάσεις τον ήχο από ενισχυτή σε κονσόλα.

Όσο για το γενικότερο στήσιμο που ρώτησε ο holystone, αυτή τη στιγμή είμεθα δύο κιθάρες μόνο και παίζουμε κλάσικ ροκ και μπλουζ. Δεν είχα στο νου μου συγκεκριμένο λάιβ (προς το παρόν οι βλέψεις προφανώς είναι για μικρά μεγέθη), αλλά ψαχνόμουν να αγόραζα κάτι να'μαι προετοιμασμένος για παν ενδεχόμενο... Σήμερα έτσι, ίσως αύριο να'ναι πιο γιομάτο το σχήμα και διαφορετικοί οι χώροι που θα βρεθείς.

Μια σοβαρή μουσική σκηνή μπορεί να'χει απ'όλα σε εξοπλισμό και ο ηχολήπτης τους να'ναι μια χαρά τσακάλι.

Από παθήματα άλλων κρίνοντας σκέφτηκα ότι ένα μικρό μπαράκι που βάζει μια στο τόσο λάιβ (συχνό στην επαρχία), δε νομίζω να έχει επενδύσει και πολλά-πολλά σε εξοπλισμό και ο ηχολήπτης μπορεί να εκτελεί ταυτόχρονα χρέη dj-σερβιτόρου-μπάρμαν ή να'ναι ο μπατζανάκης του ιδιοκτήτη που το κάνει για χόμπι... ;D ;D

Αυτά παληκάρια, να'στε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου