Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί.

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα πετάλια μου. Τα έχω συνδεδεμένα ως εξής:

guitar -> BOSS tremolo -> RAT2 -> ibanez TS9 -> catalinbread belle epoch -> catalinbread topanga -> amp

 

Προσφάτως συνειδητοποίησα ότι το rat το οποίο έχω στην πεταλιέρα, ακούγεται διαφορετικά όταν παίζει μόνο και αλλιώς όταν είναι συνδεδεμένο με τα υπόλοιπα. Το ίδιο συμβαίνει και με το TS9. Το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν το είχα παρατηρήσει παλαιότερα. Αναλυτικότερα, συνειδητοποίησα ότι το RAT ακούγεται πριμαριστό σαν το metalzone και νόμιζα χάλασε. Δοκιμάζοντάς το όμως σκέτο, παρατήρησα ότι ακούγεται μια χαρά. Το σύγκρινα μάλιστα αρκετές φορές για να βεβαιωθώ.

 

Γνωρίζω ότι η ποιότητα του ήχου επηρεάζεται όσο τοποθετώ πετάλια. Γνωρίζω ότι η ποιότητα των καλωδίων επηρεάζει, γνωρίζω ότι η τροφοδοσία των πεταλιών επηρεάζει. Χρησιμοποιώ 1spot με daisy chain. Δεν ξέρω πως ακριβώς όμως κάθε παράγοντας μπορεί να επηρεάσει. Πχ ξέρω ότι η τροφοδοσία επηρεάζει στον θόρυβο και τέτοιο πρόβλημα δεν έχω.

 

Πριν πειραματιστώ με το να βάλω μπαταρίες ή να αλλάξω καλώδια, είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα. Καθώς γνωρίζω πως αρκετοί είναι pedal junkies (με την καλή έννοια) και το πρόβλημα δεν είναι κάτι σπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο patch cable σου εχει κανει τη ζημια,εκτος απο την πολυ περιεργη τοποθετηση του TR2 στην αρχη της αλυσιδας,κανονικα επρεπε να μπει πριν το delay δεν βλεπω κατι περιεργο στην αλυσιδα σου,το 1 spot δεν εχει κανενα προβλημα να οδηγησει τα συγκεκριμενα πεταλια τα οποια εχουν πολυ χαμηλες απαιτησεις τροφοδοσιας και ουδεμια ιδιαιτεροτητα ή απαιτηση απο το τροφοδοτικο.

 

Γνωρίζω ότι η ποιότητα του ήχου επηρεάζεται όσο τοποθετώ πετάλια

 

εχεις λιγα πεταλια και τον σωστο αριθμο buffered & TBP πεταλιων για να μην εχεις προβλημα .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω, καταρχήν, αν το τρέμολο είναι κατ'επιλογήν πρώτο στην αλυσίδα σου, πριν τις βρωμιές;

 

Διότι, είναι ολίγον ανορθόδοξο.  :-\

 

Δοκίμασε κάτι πιο δοκιμασμένο, όπως guitar-->ts9-->rat2 και μετά έχεις διάφορες επιλογές, όπως:

 

tremolo-->delay-->reverb

 

tremolo-->reverb-->delay

 

reverb-->delay-->tremolo

 

delay-->reverb-->tremolo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα πολύ εύλογα που προτείνει ο Mustafank, πες μας και σε τι mode έχεις το Belle Epoch. Αν το έχεις αλλάξει από το εργοστασιακό true bypass, τότε σημαίνει ότι έχει ενεργό preamp (για να προσομοιώνει αυτό του Echoplex). Αυτό είναι κάτι που σε πολλούς δημιουργεί θέματα στην αλυσίδα τους, ανάλογα και με το που είναι ρυθμισμένο το εσωτερικό gain trimmer του preamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το BE το έχω true bypass mode, ακριβώς για να αποφύγω τέτοια θέματα. Ο λόγος που έχω το τρέμολο πρώτο είναι γιατί το σκέφτομαι σαν volume pedal. Ουσιαστικά κόβει περιοδικά την ένταση. Υπάρχει περίπτωση η σειρά των πεταλιών να επηρεάζει τον ήχο όταν κάποια δεν είναι ενεργοποιημένα;

 

Μάλλον θα πρέπει να τεστάρω τα καλώδια ένα ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση η σειρά των πεταλιών να επηρεάζει τον ήχο όταν κάποια δεν είναι ενεργοποιημένα;

 

Κανενα απο τα πεταλια σου δεν εχει προβλημα με buffered σημα στο input του,οποτε οχι δεν υπαρχει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που έχω το τρέμολο πρώτο είναι γιατί το σκέφτομαι σαν volume pedal. Ουσιαστικά κόβει περιοδικά την ένταση.

 

Όταν έχεις ανοιχτό κάποιο από τα drive σου ουσιαστικά θα κάνει οτι ένα volume

στην αρχή της αλυσίδας, μείωση έντασης και gain. Ίσως να μην σου αρέσει το buffer

του boss. Δοκίμασε τα χωρίς αυτό στην αλυσίδα και αν σου αρέσει καλύτερα ο ήχος σου

πήγαινε το σε ένα μάστορα να στο κάνει true bypass, είναι πολύ εύκολο.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση η σειρά των πεταλιών να επηρεάζει τον ήχο όταν κάποια δεν είναι ενεργοποιημένα;

 

Το σύμπτωμα που περιγράφεις μπορεί να υπάρχει ακριβως έτσι, με τα πετάλια μη ενεργοποιημένα, αλλά όχι με τα πετάλια που χρησιμοποιείς... Αυτό το σύπτωμα το εμφανίζουν κάποια fuzz (πχ το fuzz factory) επειδη δεν θέλουν να "βλέπουν" buffer πισω τους (αρα να μπαίνουν πρωτα στην αλυσίδα).

Εδω λοιπόν συμβαίνει κάτι παράξενο. Και το πρώτο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως κάποιο πετάλι ειναι πειραγμένο... μήπως κάποιος έχει αλλάξει το τσιπάκι του Rat? ή μήπως κάτι τρεχει με το buffer του Tremolo? (πείραγμα εννοω εκεί). Τα εχεις πάρει καινούργια?

Πάντως επειδη γνωρίζω και τα δυο πετάλια, κανονικα κανένα δεν πρεπει να το κάνει αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζοντας ένα ένα τα καλώδια, εν τέλει, ξέστησα κι έστησα το όλο σύστημα από την αρχή. Κάτι που φαίνεται να διόρθωσε το θέμα για κάποιον ανεξιχνίαστο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου