Προς το περιεχόμενο

Home studio...3,5 τ.μ!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από αρκετό καιρό στο υπνοδωμάτιο, όπου δεν μπορούσα να παρέμβω ακουστικά αλλά ούτε να ακούω σε δυνατές εντάσεις :( υπάρχει διαθέσιμος ένας χώρος(πολύ μικρό δωμάτιο)σε μια ταράτσα που με περιμένει ;D

 

Οι διαστάσεις του δωματίου είναι..κρατηθείτε

Μ : 2.30

Π : 1.50

Υ : 2.00

..3.5 ολόκληρα τ.μ!!

 

Τα πράγματα που θέλω να βάλω στο χώρο χωράνε σχεδόν άνετα

Το θέμα είναι, τα 5ιντσα jbl lsr305 θα μπορούν να δουλέψουν εκεί μέσα?

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι να καλύψω τις 4 γωνιες του χώρου με μπασοπαγίδες απο πανελ πετροβάμβακα, αριστερά και δεξια της θέσης ακροασης απο ένα πανελ πετροβάμβακα και πίσω απο τη θεση πάνω στην πόρτα άλλο ένα πανελ.

 

Θα καταφέρω τίποτα?Η να μην το σκέφτομαι ούτε για δοκιμή?

 

Επισυνάπτω και 2 φωτογραφίες, όχι του χώρου γιατί δεν έχει ακόμη ρεύμα και δεν φαίνεται τίποτα αλλά από ενα studio που οι διαστάσεις του κυρίως στο πλάτος μοιάζουν και άλλη μια για να καταλάβετε πάνω κάτω πως το έχω στο μυαλό μου.

 

Π= Πετροβάμβακας

stu3.jpg.03c17cdaa7389b7a7f2e7ab81bc9f7be.jpg

Bassjackers_studio.jpg.942203f50df83eeda7efc6cd276874eb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα 5αρια περισσεύουν εκει...

Οι άλλες ιδέες οκ

 

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση.

 

Δεν εννοούσα πάντως μήπως δεν φτάνουν τα 5άρια αλλά ακριβώς το αντίθετο, επειδή ο χώρος είναι πολύ μικρός μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα και αν μέρος αυτού θα μπορούσε να λυθεί με ηχοαποροφητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περισσεύουν έγραψα....

κυριολεκτικά....

 

πιθανότατα θα έχεις στάσιμα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μπασοπαγίδες που σκέφτεσαι είναι στο σωστό δρόμο.

Επίσης μια άλλη προσέγγιση θα ήταν να κλείσεις δοκιμαστικά με σφουγγάρια ή σχετικό άλλο υλικό τις τρύπες των bass reflex και στη συνέχεια μελλοντικά επέμβαση με κάποιο room treatment με κάποιο επεξεργαστή.

Πιό οικονομικό θα ήταν αρχικά να μην ανεβάζεις εντάσεις και ενδεχομένως να αλλάξεις μόνιτορ. (Αν εννοείται δεν υπάρχει άλλος διαθέσιμος χώρος.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, υπάρχει κάποιο site να κάνει την ίδια δουλειά όπως εδώ

http://www.vicoustic.com/music-broadcast/tools/online-project-request

αλλά να είναι free?

Βασικά,του δίνεις κάποιες πληροφορίες για τον χώρο σου μαζί με φωτογραφίες και σου λέει πάνω-κάτω τι υλικά να χρησιμοποιήσεις και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενδεχομένως να αλλάξεις μόνιτορ. (Αν εννοείται δεν υπάρχει άλλος διαθέσιμος χώρος.

Μονιτορς και χώρος δυστυχώς δεν μπορεί να αλλαχτεί, προς το παρών τουλάχιστον.

μελλοντικά επέμβαση με κάποιο room treatment με κάποιο επεξεργαστή.

Δλδ?

Οπότε παίζει δυνατά το ενδεχόμενο με τις μπασοπαγίδες και τα πανελ να μην έχω κάποιο επιθυμητό αποτέλεσμα?

Αν μετά πήγαινα σε dead καταστάσεις?Να ντύσω δλδ όλο το χώρο με ηχοαποροφητικα?

Αυτοί οι 2 τύποι με τι έχουν ντύσει όλο τον τοίχο?Ρικοφόν πρέπει να ναι ε?

https://www.youtube.com/watch?v=XrITHeckcdI

Και φαίνεται πιο μικρός ο χώρος τους απ τον δικό μου ρε γαμώτο και με 6" ηχεία.

Όπως και στο studio στη φωτο,σχεδόν παρόμοιος σε μέγεθος και μόνο ;D ο χώρος,8αρια woofer και πόσα watt ηχεία!!

πφφ τι να πω, είμαι ένα βήμα πριν την απογοήτευση.

Και δεν μπορώ ακόμα να κάνω και δοκιμές..

ww_studio-genelec8050a-8inch.jpg.e6eb0333f31ab2e87402ba94999dbf71.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά..

Σε τόσο μικρούς χώρους, τη θεραπεία συνηθίζεται για(όσο το δυνατόν γίνεται)αποφυγή ανακλάσεων,στασιμων και άλλων παρόμοιων προβλημάτων?

Δεν θα ηχογραφώ ούτε θα κάνω τελικές μίξεις εκεί,κάποια demo θα φτιάχνω,θέλω απλά να ακούω όσο το δυνατόν καλύτερα γίνεται ότι παίζουν τα monitors.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εντάξει μη τρελαθούμε κιόλας...

δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, αλλά αν αντιλήφθηκα καλά τις "απαιτήσεις" σου (και δεν έχεις στο άμεσο μέλλον κάποια εναλλακτική), πιστεύω ότι ναι αξίζει τον κόπο να το επιχειρήσεις (έχω δουλέψει σε αρκετά "κοτέτσια" studio midi rooms, ανάλογων διαστάσεων, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα τηρουμένων των αναλογιών)... ;) :)

 

αυτό που θα προσέξεις αν το αποφασίσεις, είναι το sound treatment να γίνει με "κινητά μέρη" οπότε να μπορείς αργότερα είτε να τα χρησιμοποιήσεις και αλλού είτε να τα πουλήσεις γιατί όχι αν τελικά μετανιώσεις...

 

προσωπικά θα ξεκινούσα με 4 absorption panels, 2 diffusers και 2 bass traps...

(DIY κατασκευές θα βρεις άπειρες και εδώ και αλλού...)

 

σου παραθέτω κι ένα πρόχειρο simulation του χώρου σου όπως τον κατάλαβα για να γίνω πιο κατανοητός...

 

hs%20npap%20test%20001.jpg

 

αρχικά θα τοποθετούσα τα απορροφητικά ανά 2 στους πλαϊνούς τοίχους όπως στο σχήμα, τις μπασοπαγίδες στις 2 πίσω γωνίες και τους διαχυτές τον έναν στο ταβάνι ανάμεσα στα ηχεία και την θέση ακρόασης και τον άλλο στην πλάτη (η απόλυτη εργονομία της μη μόνιμης τοποθέτησης σου επιτρέπει να πειραματιστείς όσο θέλεις ψάχνοντας τις ιδανικές θέσεις)...

 

- τώρα για την θέση και την κλίση των ηχείων πειραματίσου έτσι κι αλλιώς αρκετά γιατί σε τέτοιον χώρο παίζεις με ελάχιστα εκατοστά ψάχνοντας το βέλτιστο, σε συνδυασμό με την παράλληλη ενασχόληση σου για κάποιον καιρό με το room correction eq τους...

- το παράθυρο μπροστά σου μπορείς κάλλιστα να το καλύπτεις με ένα "φορετό πάνελ"...

εναλλακτικά να ντύσεις με "ρικοφόν πυραμίδα" τα τζάμια (το ίδια και την πόρτα πίσω σου αν είναι τζαμένια)... εντάξει και μια "παχιά" κουρτίνα γιατί όχι...

 

σε αυτή την φάση ήδη νομίζω ότι σε χαμηλές - μεσαίες εντάσεις οι απαιτήσεις σου θα ικανοποιηθούν... αν όχι 2 πρώτες επόμενες κινήσεις είναι 2 ακόμα bass traps πίσω από τα ηχεία ή και το "τάπωμα" των BR με αφρώδες, αλλά με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα ως προς την συχνοτική ισορροπία των ίδιων των ηχείων αν δεν το προτείνει ο κατασκευαστής ως εναλλακτική (και εννοείται ότι πριν έχεις εξαντλήσει τις δυνατότητες του RCeq που είπαμε παραπάνω)...

 

σαν τελευταία λύση ένας "ηχοβολισμός" και ένα ψηφιακό πλέον room correction μπορεί να βοηθήσει αρκετά ως τελική πινελιά (τουλάχιστον στο sweet spot point)...

 

τέλος το να παίξεις πραγματικά "δυνατά" πρέπει μάλλον να το αποκλείσεις για υποφερτό ήχο και αν είναι ο στόχος σου καλύτερα να αποφύγεις τον όλο κόπο...

όπως και το αν με αυτές τις επεμβάσεις δεν ακούς ότι τουλάχιστον μέχρι τώρα στο δωμάτιό σου, πάλι θα σε συμβούλευα να το αφήσεις... η ανάμειξη ενός εξειδικευμένου επαγγελματία που θα μετρήσει και θα προτείνει εξειδικευμένες  για τον συγκεκριμένο χώρο λύσεις, μάλλον δεν θα αξίζει την επένδυση σε σχέση με το τελικό αποτέλεσμα που μπορούν να προσφέρουν τα "φυσικά" χαρακτηριστικά του ...

 

αυτά τα ολίγα... σου επαναλαμβάνω δεν είμαι ειδικός και είναι απλά ότι θα έκανα εγώ αν ο συγκεκριμένος χώρος ήταν η μοναδική μου επιλογή χωρίς να μου περισσεύουν τα φράγκα...  ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα παραπάνω... 8)

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου