Προς το περιεχόμενο

Tο φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί που καθόμασταν προχθές και βλέπαμε τηλεόραση, ξαφνικά το no-name πολύπριζο (μπαλαντέζα, δεν ξέρω πώς το λένε) κάνει ένα μπζζζτ μπζζτ τσαφ και πιάνει φωτιά. Αλλά όχι σε σημείο που έχει να κάνει με μπρίζες αλλά στη μέση του καλωδίου χωρίς κανένα εξωτερικό ερέθισμα.

 

Ευτυχώς είμασταν εκεί δίπλα και δεν είχε κάτι εύφλεκτο κοντά αλλιώς τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα.

 

Έσβησα λοιπόν τη μικρή φωτιά που άναψε στο καλώδιο, κατέβασα όλους τους διακόπτες και έβγαλα το πολύπριζο από την πρίζα.

 

(BTW αν ξέρει κανείς - δεν είναι περίεργο που δεν έπεσαν οι ασφάλειες; έχω και ρελέ ασφαλείας υποτίθεται).

 

Anyway προσέχετε τι χρησιμοποιείτε γιατί δεν ξέρετε από που μπορεί να τη βρείτε.

Σε τέτοια πράγματα καλύτερα λίγο παραπάνω χρήμα για κάτι καλύτερο παρά να την πάθετε έτσι.

12305982_10153730364508728_1260802836_n.jpg.574c90b261e635f2997c47378b5566c6.jpg

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(BTW αν ξέρει κανείς - δεν είναι περίεργο που δεν έπεσαν οι ασφάλειες; έχω και ρελέ ασφαλείας υποτίθεται).

 

 

Θα έφερνα άμεσα ηλεκτρολόγο στο σπίτι να κοιτάξει μήπως δεν είναι καλά γειωμένο.

Αν δεν υπάρχει γείωση (αυτό μάλλον δείχνει το ότι δεν έπεσε ασφάλεια) τότε αυτό κι αν είναι σοβαρό ... Αν δηλαδή βάλει κάποιος το δάκτυλο στην πρίζα , πρώτα θα γίνει τοστ και μετά ίσως πέσει κάποια ασφάλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως υπερφορτώνεται το σύστημα, π.χ. πλυντήριο, φούρνο, αερόθερμο, πέφτει η ασφάλεια.

Αυτό σημαίνει κάτι ή είναι άσχετο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις αντιηλεκτροπληξιακο θα επρεπε να πεσει απ την αρχη των τσαφ τσουφ και πριν τη φωτια.

Φωναζεις σιγουρα ηλεκτρολογο για αυτο.

 

Τωρα για την αρχικη αιτια,ανοιξε αν θελεις το κατεστραμμενο πολυπριζο και ριξε μια ματια για κανενα ξενο σωμα μεσα (μεταλλικο). Το ενδεχομενο να ηπιε κανα υγρο φανταζομαι πως αποκλειεται ετσι κι αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο μονο εξαρτημα ηλεκτρολογικο που σε προστατεύει απο πυρκαγιά λογω ηλεκτρικης βλαβης στο σπιτι σου ειναι το ρελε διαφυγής και οχι η ασφάλεια που έχεις στον πινακα σου.Το ρελε αυτο πρεπει να ελέγχεται ανα τακτα χρονικά διαστήματα ειτε πατώντας το μπουτον που έχει επανω (οχι τόσο απόλυτη δοκιμή) είτε προκαλωντας τεχνητη διαρροη ο ίδιος. Αν δεν εχεις καλη γειωση σπίτι σου (παλια κατω απο 3 Ω τωρα κατω απο 1Ω)  και εχεις παραπάνω ενδέχεται να δυσκολεψεις τη λειτουργια -ευαισθησια του ρελε ή να την ακυρώσεις. Αν εισαι σε παλια πολυκατοικία ενδέχεται να έχεις γειωση στα υδραυλικά κατι που ειναι ρισκο γιατι μπορει να έχει διακοπη η συνέχεια καποιας υδραυλικης σωληνας με καινούργια πλαστικη οπότε χανεις την αγωγιμοτητα ως προς γη.Απο οτι βλεπω το καλωδιο σού ηταν τσακισμενο λίγο και απο εκεί την έπαθες μαλλον.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως υπερφορτώνεται το σύστημα, π.χ. πλυντήριο, φούρνο, αερόθερμο, πέφτει η ασφάλεια.

Αυτό σημαίνει κάτι ή είναι άσχετο;

 

Οχι , είναι άσχετο με τη γείωση. Δυσλειτουργία του δικτύου είναι (μπορεί πχ. να θέλεις μεγαλυτερες ασφάλειες ή και καινούρια καλωδίωση). Πάντως ηλεκτρολόγος δεν είμαι ... οπότε σταματάω εδώ για να μην πετάξω καμία μλκια κατα λάθος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατα το ρελε που σου ειπε ο φιλος (δεν ειμαι ηλεκτρολόγος αλλα ξερω απο αμαξια και τα φτιαχνω ως ζαχαροπλάστης, ξέρεις τώρα αλλα ισχύουν καποια πράγματα......). Αμα δεν πεφτει θα φερεις ηλεκτρολόγο.

 

Απο εκεί και πέρα αμα επεσες σε ελαττωματικο η πολυμπριζο που εχεις χρησιμοποιήσει φορτώνοντας το πανω απο τις δυνατότητες του στο παρελθόν και πολλά αλλα που μπορούν να συμβαινουν συνδυαστικά, καλο ειναι να φερεις εναν ηλεκτρολογο ΚΑΛΟ να ελέγξει την εγκατάσταση σου.

 

Γενικα παιζουν πολλά ρόλο, μπορει να ηταν στιγμιαία υπέρταση που να εδειξε τις αδυναμίες της καλωδίωσής σου, της γείωσης σου, του πινακά σου.

 

Σε παλία καθιστικά παλαιών σπιτιών δεν είχαν πρίζες με γείωση, πολλα.

 

Δεν μπορούμε να ξερουμε αγαπητε μου, δινεις λίγες πληροφορίες ακόμα και για εναν γουαναμπή ηλεκτρολογο, ηλεκτρονικό, μηχανολόγο μηχανικό, οικονομικό, πολιτικό και κοινωνικό αναλυτή σαν εμένα, ποσο μάλλον για εναν εμπειρο ηλεκτρολόγο,

 

Ειναι σαν να λες εχω πονοκέφαλο και πονο στην κοιλιά. Ξερεις ποσοι νόσοι εμπεριέχουν  αυτά τα συμπτώματα? χαχαχχααχααχχχχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά, το ότι πήρε φωτιά δεν σημαίνει ότι έπρεπε να πέσει το ρελέ διαφυγής.

Μπορεί (π.χ.) να ήταν έτοιμο να κοπεί το καλώδιο εσωτερικά και υπερθερμάνθηκε λόγω της μεγάλης αντίστασης σ' εκείνο το σημείο. Για να πέσει το ρελέ πρέπει να έχεις βραχυκύκλωμα προς τη γη. Αν έχεις βραχυκύκλωμα μεταξύ φάσης και ουδέτερου θα πέσει η ασφάλεια (π.χ. των 10Α)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπορει να γινει και σε ακριβα καλωδια αν εχουν κοπει τα περισσοτερα συρματακια μεσα πχ και εχουν μεινει μονο ενα δυο… δεν πρεπει να ταλαίπωρεις τα καλωδια του ρευματος γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου