Προς το περιεχόμενο

κλεμένη μουσική;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ρε παιδιά,

 

Έχω γράψει δύο μελωδίες που είμαι αρκετά σίγουρος ότι τις έχω κλέψει από κάπου... από πού όμως;

 

Μπορείτε να βρείτε από πού είναι αυτές;

 

 

και

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά,

 

Έχω γράψει δύο μελωδίες που είμαι αρκετά σίγουρος ότι τις έχω κλέψει από κάπου... από πού όμως;

 

Μπορείτε να βρείτε από πού είναι αυτές;

 

 

και

 

 

Ευχαριστώ

 

Εεεεε, δικές μου είναι. 

 

πλάκα κάνω χαχαχα. Προσωπικά θα τις ακούσω το βράδυ,  τώρα δεν μπορώ μπας και μου θυμίζουν κάτι.

  Έχω βρει και ένα κόλπο αρκετά αξιόπιστο για μελωδιες για να βρίσκω αν υπάρχουν αλλού αλλά δεν θα το πω σε κανέναν ποτέ.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει σημασία το κατά πόσο "κλεμένες" είναι, σημασία έχει ότι είναι ωραίες μουσικές και αξίζουν να ακουστούν. Όντως όμως κάτι θυμίζουν, προσωπικά το κομμάτι του soundcloud στο ξεκίνημα του μου θύμισε αυτό :P

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταρχήν ευχαριστώ για τα σχόλια.

 

Να εξηγήσω λίγο την εμονή μου, όμως, με το θέμα.

 

Πρόκειται να εκδώσω αυτά τα έργα σε παρτιτούρες για πιάνο. Αν τύχει και πράγματι κάτι έχω κλέψει, χωρίς να το καταλάβω ή όχι, αυτό είναι παράνομο. Αλλά δε με πολυνοιάζει το παράνομο (άλλωστε ας δώσω τα αντίστοιχα δικαιώματα στον συνθέτη αν είναι... 1/10 του 15% των πωλήσεων και καλά). Το πρόβλημα είναι η ντροπή που θα νιώθω...

 

Ως συνθέτης θέλω να είμαι αυθεντικός, το κατά δύναμι... και αυτό δε το βλέπω να γίνεται αν κατακλέβω γνωστά θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα.

Εμενα κανενα σημειο δεν μου θυμιζει κατι.

 

Τωρα στο 1.04 το chord progression που ακολουθει ισως ακουγεται familiar γιατι χρησιμοποιείται π.χ. σε κομμάτια η soundtrack αλλα το μελωδικό θεμα δεν φαινεται τουλαχιστο σε εμενα να θυμιζει κατι γνωστο.

 

Τωρα αν υπαρχει κατι που να μοιαζει δεν μπορω να το ξερω αλλα ΚΡΑΧΤΟ δεν μου ακουγεται ΕΜΕΝΑ.

 

Τωρα που τα άκουσα τα παίζω και εγω με το αυτι και τα γραφω και μενει να βρω εναν τροπο να αποδειξω οτι ειναι δικα μου για σε  εκβιάσω αργότερα με ποσοστα χαχαχαχχαχαχ Οχι δεν θα το κανω, δεν ειμαι τέτοιος αλήτης λολ 

 

Αυτα απο εμένα.

 

 

 

Και τώρα θα χρησιμοποιήσω το topic μιας και αναφέρεται το θεμα της ομοιότητας ενος κομματιου για να πω κατι που εινα αλήθεια και απλά φυσικά μου ετυχε με ακορντα.

 

Ειχα ενα chord progression που ειχα φτιαξει πειραματιζομενος οπως κανω συνηθως γραμμενο για να το χτισω σε κομματι (για το χαβαλε εγω, δεν ειναι η δουλειά μου). Το ειχα πολλα χρονια γραμμενο μαλιστα με εναν ηχο pad στο triton αλλα δεν το χρησιμοποιούσα.

 

Παω να δώ το inception λοιπον που λετε και ενα απο τα βασικα του θεματα ειχε αυτο το chord progression. Ακριβως τις τεσσερεις συγχορδιες οπως τις ειχα βγάλει. Καιτα να δεις συμπτωση λεω απο μεσα μου. Μας εφαγε ο Hans........................ χαχαχαχαχαχαχ

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα,

 

Κατ' αρχήν εύγε - ωραία σύνθεση -"πυκνή" ! Φαντάζομαι ότι θα αποτελεί μουσικό μέρος ενός ευρύτερου έργου. Από αυτή την άποψη αν το δεις, και με δεδομένο ότι δεν υπάρχει παρθενογέννεση στην τέχνη ας πούμε από την... προϊστορική εποχή και μετά (χμ) , δεν νομίζω ότι θα υπάρχει άνθρωπος που θα προσβάλλει το δημιούργημά σου λέγοντας ότι "αντέγραψες" ή ότι "θυμίζει " κάποιο άλλο κομμάτι.

Από την άλλη, αλλάζεις τρεις τέσσερις μελωδίες στο κομμάτι! Αν πρέπει απαραίτητα να θυμίζει κάτι, η αρχή του έχει άρωμα Ραχμάνινοφ :)

Αλλά έχεις δίκιο σε ένα πράγμα: μετά το 0:55' όντως κάτι θυμίζει το chord progression -Michael Nyman ίσως; Philip Glass; Καραϊνδρου; Αλλά και αυτό είναι για 20'' μόνο πριν το υποβάλλεις σε μετατροπίες! Οπότε;

Αλλά, έτσι είστε εσεις οι νεορομαντικοί συνθέτες, μιλάτε απευθείας στο θυμικό μας!

Και πάλι μπράβο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα αστείο: Εδώ ο σκατζόχοιρος Μαρουτάρο, ερασιτέχνης πιανίστας.

Αν τον άκουγε απλώς κάποιος, χωρίς να έχει υπόψη του τι μέρος του λόγου είναι, ίσως σκεφτόταν ότι αντιγράφει την τεχνοτροπία του Thelonius Monk. :)

 

http://laughingsquid.com/hedgehog-inadvertently-plays-a-respectable-measure-of-jazz-just-by-walking-atop-piano-keys/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κλέβεις τον ευατό σου καί δεν το ξέρουμε?...θεωρείται καί αυτό επιλήψιμο?.. :)

-------------------------------------------

Στα αυτιά μου η μελωδία δεν ακούγεται πρωτότυπη... είναι κλασσική μεν αλλά είναι ντυμένη πρωτότυπα καί ευρυματκά δε..

 

Τωρα αν υπαρχει κατι που να μοιαζει δεν μπορω να το ξερω αλλα ΚΡΑΧΤΟ δεν μου ακουγεται ΕΜΕΝΑ.

Αυτό..

 

 

Καί τα δύο θα μπορούσαν να αποτελέσουν μέρη ενός ευρύτερου έργου (Soundtrack κτλ)όπως ανέφερε καί ο Tamtam ..το voyage 10 ως ένα από τα κύρια μέρη(το ψαχνό) το δε voyage 7 ως τίτλοι τέλους(τα ανάμικτα συναισθήματα)...θα έλεγα...

 

Καλή πορεία στο έργο Νικόλα..καί ευχαριστούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου