Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Reason+ProTools, heeeeeeeeeelp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμάν!!! Πρόβλημα!!! Τώρα εν μέσω θυέλης βέβαια (βλ. Green Day κλπ) δεν περιμένω και πολλά αλλά έχω μεγάλο πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω!!

 

Λοιπόν... Χρησιμοποιώ κι εγώ τα ProTools LE που μου ήρθαν μαζί με το mbox. Και ένα M-Audio Radium για keyboard... Και το Reason.... Το θέμα τώρα ποιο είναι.... Πριν 5-6 μέρες έγραφα ένα κομμάτι keys + vocals από το pro tools. Γράφτηκε 1 audio (vocals) + 1 midi (keys) μια χαρά. Τώρα όμως όταν πάω να κάνω το ίδιο γράφει μόνο το audio. Απ'όσο κατάλαβα το θέμα είναι το εξής: το keyboard στέλνει σήμα ΠΡΩΤΑ στο reason και αυτό στα ProTools. ¶ρα τα ProTools δε βρίσκουν midi να γράψουν και δε γράφουν τίποτα (ενώ ακούω κανονικά αυτά που παίζω).

 

Χαρακτηριστικά: όσο είναι κλειστό το plugin που ενώνει ProTools με Reason δε βλέπω τα keystrokes στο ProTools. Μόλις ανοίξω το Reason, τσαπ! (:lol:), κάθε χτύπημα φαίνεται στα meters του ProTools (και φυσικά ακούω και ήχο). Την άλλη φορά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν έπαιζα χωρίς το Reason έβλεπα τα keystrokes στα meters, απλά (προφανώς) δεν είχα ήχο. Μετά άνοιξα το Reason, και είχα και ήχο. Τώρα όμως;;;

 

Αν ξέρετε τι πρέπει να κάνω βοηθείστε με μέρες που είναι :lol: :lol: Γιατί δεν ξέρω τι να κάνω και τα νεύρα μου καταρρέουν :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταρνταρ κάτι παίζει με το rewire. Όταν ξεκινάς το ενεργοποιείς; Γιατί αν το κάνεις αυτό δίχως να ανοίγεις το reason τότε κάπου τα μπλέκει το πρόγραμμα.

Για ρίξε 1 ματιά

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό φαντάζομαι κι εγώ ρε γαμώτο, το Rewire δεν είναι και το πλέον failsafe πράγμα που έχω δει!! :evil: :evil: Δηλαδή μου λες να ανοίξω ProTools μετά Reason και μετά να κάνω add το plugin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: το ProTools δε βλέπει τα keystrokes καθόλου. Οπότε μάλλον πρέπει να αλλάξω κάποια settings πρώτα απ'όλα.... Αλλά ποια; και από πού; Από Reason ή από PT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα αυτό εμφανίστηκε αφότου έκανες την πατέντα με το reason και pro tools;

Αν ναι κοίτα μην ξεκινάει με rewire και δεν βρίσκει reason καθώς δεν το ενεργοποιείς

 

Το piano roll εμφανίζεται κανονικά; Αν δοκιμάσεις να γράψεις με αυτό και όχι με το radium;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το piano roll εμφανίζεται κανονικά; Αν δοκιμάσεις να γράψεις με αυτό και όχι με το radium;

 

....in Greek? Είμαι κοματάκι άσχετος με τα midi :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις ενα stereo auxiliary track και σε αυτο σαν insert επιλεγεις το reason (rewire) και σου ανοιγει αυτοματα το reason μονο του ....μετα δημιουργεις ενα midi track στα pro tools και σαν εξοδο του track επιλεγες ενα απο τα synth του reason ..... αυτο που σε ενδιαφερει ...... η ηχοι του reason θα ακουγοντε μεσα απο τα pro tools απο το auxiliary track ......

ww.dus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου