Προς το περιεχόμενο

Plugins και Εφε


romaclis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τα εφε των plugins(reverb,delay κλπ).

Συνηθιζω να γραφω μουσικη στον υπολογιστη ετσι χρησιμοποιω αρκετα vst.

Οταν εχω καποιον ηχο απο plugin οπως παραδειγμα τα drums(addictive drums) εχουν μεσα και καποιο reverb η καποια πληκτρα (kontakt) εχουν επισης αρκετα εφε πανω τους αναλογα με τον ηχο που εχω διαλεξει.

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης,ειναι καλο να αφαιρω ολα τα εφε των plug in οταν γραφω μουσικη με plugin και να τα προσθεσω μετα απο εξωτερικα εφε ωστε να μπορω να εχω αργοτερα στην μιξη εναν καθαρο ηχο χωρις εφε η να κρατησω τα εφε του καθε plug in και να αλλαζω τις τιμες αργοτερα στη μιξη ;;

 

Θα ηθελα να δω πως γινεται η διαδικασια και απο αλλα ατομα που γραφουν μουσικη μεσω υπολογιστη!!

Το δικο μου θεμα ειναι οτι οταν γραφω μουσικη λογω του οτι βασιζομαι αρκετα στα εφε μπερδευω λιγο την συνθεση με την μιξη και αργοτερα χανομαι λιγο στον ηχο λογω των πολλων εφε!!

Οποιαδηποτε γνωμη η προταση καλοδεχουμενη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην και τα εφε ειναι plugins.

Κατα δευτερον  τα effects των virtual instruments που χρησιμοποιεις δεν "γραφονται" μπορεις να τα αφαιρεσεις-προσθεσεις ανα πασα στιγμη.

Τι εννοεις "εξωτερικα" εφε,καποιο hardware?

Γενικα παντως κανεις οτι σου γουσταρει και δεν υπαρχουν κανονες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως εξωτερικα εφε αναφερομαι σε εφε εξω απο το kontakt για παραδειγμα ωστε να μην παρω τα εφε μεσα απο το ιδιο plug in που χρησιμοποιω για ηχο αλλα απο καποιο αλλο επιπλεον plug in οπως waves παραδειγμα.

Συνηθως οταν γραφω και παω στην μιξη προτιμαω να κανω export το midi καναλι σε audio ωστε να διαχειριζομαι κυματομορφες και να μην εχω πολλα plugin ανοιχτα.

Και δεν ξερω αν πρεπει να κανω export εναν εντελως clean απο εφε ηχο και να τα προσθεσω αργοτερα στη μιξη η να βρω τις ρυθμισεις που θελω μεσα απο τα εφε του ιδιου του kontakt για παραδειγμα και μετα να κανω ενα export που θα εχει ολα τα εφε και ηθελα να ξερω ποιος τροπος ειναι πιο σωστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει σωστος και λαθος τροπος,αν τα εφε του vst που χρησιμοποιεις σου αρεσουν  ή ταιριαζουν περισσοτερο στη συγκεκριμενη περιπτωση τα χρησιμοποιεις αν δεν σου αρεσουν βαζεις εφε απο καποιο αλλο plug in.

 

Συνηθως οταν γραφω και παω στην μιξη προτιμαω να κανω export το midi καναλι σε audio ωστε να διαχειριζομαι κυματομορφες και να μην εχω πολλα plugin ανοιχτα.

 

αυτη η πρακτικη δεν εχει λογικη μια και χανεις ευελιξια

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πρέπει και δεν πρέπει, εφόσον έχεις την δυνατότητα δοκίμασε διάφορους τρόπους μέχρι να βρεις αυτόν που σου ταιριάζει καλύτερα. Επίσης μπορεί τα fx ενός vsti να σου φανούν άχρηστα ενώ σε ένα άλλο να κάνουν ακριβώς ότι χρειάζεσαι, γενικά είναι καλό να κοιτάμε κάθε φορά τις διάφορες εκδοχές πριν καταλήγουμε.

"That crazy bastard may be the only sane one left"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

 

Παράθεση

Συνηθως οταν γραφω και παω στην μιξη προτιμαω να κανω export το midi καναλι σε audio ωστε να διαχειριζομαι κυματομορφες και να μην εχω πολλα plugin ανοιχτα.

 

αυτη η πρακτικη δεν εχει λογικη μια και χανεις ευελιξια

 

 

Διαφωνώ κάθετα, κάνοντας το midi audio εκτός απο το asio που ελευθερώνεις , μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα ειδικά στον τομέα του Envelope , edidting , duplicate.

 

Συμφωνώ απόλυτα με το export to audio.

 

Συνέχισε να δουλεύεις όπως σε βολεύει, για κάποιο λόγο κάνεις ότι κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου