Προς το περιεχόμενο

Tone για γνωστά κομμάτια


Zikfrid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Υπάρχει κάποιο site/πρόγραμμα το οποίο μπορεί να με βοηθήσει στο να προσπαθήσω να προσεγγίσω τον σωστό ήχο για γνωστά κομμάτια; Δηλαδή σαν οδηγός τι ρυθμίσεις να έχω στον ενισχυτη (κατά προσέγγιση γιατί ξέρω οτι οι ενισχυτές διαφέρουν) ή/και τι πετάλια χρειάζονται;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google is your friend! Αν και το αυτί επίσης βοηθάει, κι ας μην χρησιμοποιείς ακριβώς ότι κι ο όποιος κιθαροβιόλης που το πρωτόγραψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα πρότεινα κι εγώ φίλε μου....Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο google θα βρεις κάποιο μπουσουλα

 

Επίσης κανε αυτό που κάμω κι εγώ και δες αν σε βολευει. Βάλε όλα το knobs στο 12' o clock και ξεκινά σιγά σιγά να τροποποιεις τον ήχο μέχρι να προσομοιάζει τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου. Μετά τσεκαρε στο internet και δες ποσό κοντά εφτασες

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι όντως στο Google βρίσκω πράγματα, περισσότερο έψαχνα μήπως υπάρχει κανένα site που να έχει μαζεμένα αρκετα. Έχετε απόλυτο δίκιο για αυτο που λέτε να το κάνω με το αυτί, αλλά λόγω απειρίας έψαχνα και ενα μπούσουλα γιατι πχ δεν μπορώ να καταλάβω αν πχ ένα κομμάτι έχει delay, reverb εύκολα, εντάξει υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που κάνουν μπαμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ανακαλυψε το δικο σου tone για οποιοδηποτε κομματι.  ;)

 

συμφωνώ απόλυτα με τη σοφή συμβουλή του Σπύρου...

 

και το πρώτο (δύσκολο) βήμα προς τα εκεί, είναι η άρνηση στην γοητεία της αποπροσανατολιστικής "ευκολίας" που κατά κανόνα προσφέρουν κάθε λογής "μπούσουλες"...

 

θα ήταν ίσως προτιμότερο το να εξοικειωθείς σιγά σιγά με τον "τρόπο" που λειτουργούν τα όποια "μέσα" θα δημιουργούν τον ήχο που κάθε φορά θα επιθυμείς...:)

 

ΥΓ χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι δεν κατανοώ και την ανάγκη γι αυτή σου την αναζήτηση...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και πάλι....θα κάνω αυτο που είπατε μιας και εκει συγκλίνουν οι απόψεις...θα αναζητήσω το δικο μου τόνο...τρέμε Jimmy Page.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και πάλι....θα κάνω αυτο που είπατε μιας και εκει συγκλίνουν οι απόψεις...θα αναζητήσω το δικο μου τόνο...τρέμε Jimmy Page.... ;D

 

Λοιπόν, αν και η αποψή μου έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις, ένα θα σου πω. Το tone βγαίνει από τα KΞύλα και όχι από αλλού. Αν λοιπόν θες να πιάσεις led zeppelin tone, θα πρέπει να βρεις les paul 58'. Αν θες ήχο Jimmy Hendrix τότε μόνο με fender (ανάποδα) εκείνης της εποχής. Ακολούθησε τη σημβουλή μου και δε θα χάσεις  ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ απόλυτα με τη σοφή συμβουλή του Σπύρου...

 

και το πρώτο (δύσκολο) βήμα προς τα εκεί, είναι η άρνηση στην γοητεία της αποπροσανατολιστικής "ευκολίας" που κατά κανόνα προσφέρουν κάθε λογής "μπούσουλες"...

 

θα ήταν ίσως προτιμότερο το να εξοικειωθείς σιγά σιγά με τον "τρόπο" που λειτουργούν τα όποια "μέσα" θα δημιουργούν τον ήχο που κάθε φορά θα επιθυμείς...:)

 

ΥΓ χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι δεν κατανοώ και την ανάγκη γι αυτή σου την αναζήτηση...

 

 

Δεν έχεις άδικο, αλλά προσωπικά πλησιάζω στα τελειώματα τουτού του ματαίου κόζμου και ακόμα δεν ξεύρω ποιός είναι ο ήχος που θα ήθελα, ξεύρω όμως τας αιτίας της κόμπλας. 1. Αδυναμία χρήσης του ενισχυτή σε εντάσεις συναυλίας ζμπιτ- ναι δεν έχω γρουπ να κάνω πρόβες σε στούνδια

2. δεν διαθέτω τον απαραίτητο χρόνο να ψάξω την ιδέα μου, μεγάλωσα καίγομαι για αυτοματισμούς, δεν έχω άλλο χρόνο για ψάξιμο

 

ΥΓ φαντάσου πως λειτουργώ χρόνια τώρα με έναν ενισχυτή και μια κιθάρα-σχεδόν, που να βάλεις στην εξίσωση εφέ κλπες αηδείες........

 Η νέα γενιά έχει θέματα, αν και η παλιά είχε παραθέματα, με το να θέλει να ακολουθήσει τον ήχο του τάδε. Μια εξέλιξη είναι και ταύτη, ο καθένας με τις σκέψεις του.

 

ΥΓ2 συμφωνώ , μη ψάξεις να βρεις κανέναν ήχο κανενός, προσπάθησε να φανταστείς τον ιδανικό για σένα, προσπάθησε να αυτονομηθείς, να ακούσεις το συνδυασμό πολλών στο μυαλό σου και φτιάξε το δκος. Σταμάτα να παίζεις διασκευές, αν θες να αποκτήσεις ήχο, μετά θα γίνεις και συνθέτης  8)  σαν εμένα  ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν έχεις άδικο, αλλά προσωπικά πλησιάζω στα τελειώματα τουτού του ματαίου κόζμου και ακόμα δεν ξεύρω ποιός είναι ο ήχος που θα ήθελα...

 

αγαπημένο μου μπανκιό, τα πονηματά σου είναι τόσο μακρυά από τα ακούσματα μου... αυτό το ξερς...

 

αυτό όμως που άμα δεν ξερς (μάθε το επ ευκαιρία :)), είναι ότι ο λόγος που αρκετά από αυτά με γοητεύουν, είναι ακριβώς αυτή η έλλειψη "ορθόδοξης επιτήδευσης" του μπούσουλα (ή και της γνώσης πολλές φορές) που εγώ σπάνια (και όσο πατάει η γάτα) κατάφερα να σπάσω είτε σαν μουσικός είτε σαν ηχολήπτης...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου