Προς το περιεχόμενο

korg extreme οθονη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλοι πληκτραδες γεια σας....εχω το extreme κ εκτος απο καποιο προβλημα στην οθονη εχω κ μια απορια.......η απορια ειναι οτι σε καθε επαφη με την οθονη δεν εχω τον ηχο της.....ειχα κανει reset (menu+exit) επανηλθε αλλα μετα ξαναχαθηκε.....τι να φταιει? μηπως οταν φορτωνω sampler κανω κατι λαθος? κ το προβλημα που ειναι το πιο βασικο εδω ειναι με την οθονη η οποια πολλες φορες δεν ''υπακουει''!!!! δοκιμασα εβγαλα τις μνημες για ενα διαστημα μηπως κ ειναι απο κει....δοκιμασα με το σεσουαρ μηπως εχει υγρασια η οθονη(οπως ειπε καποιος) αλλα τιποτα.....δε θελω σε καμια περιπτωση να φανταστω οτι ειμαι για αλλη οθονη....τα φωτα σας παρακαλω κ σας ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι το sampler ή οι μνήμες  συσχετίζονται με κάποιο τρόπο με την οθόνη τουλάχιστο από όσα video έχω δει με service Triton ανοιγμένα.

 

Η οθόνη αφής έχει μια ταινία η οποία επικοινωνεί με τη motherboard εάν αυτή τσαλακωθεί η διαβρωθεί με κάποιο τρόπο ή σε κάποια επαφή μπορεί να κάνει διακοπές, μπορεί να είναι και στην ίδια οθόνη το πρόβλημα έχουν και αυτές κάποια διάρκεια ζωής ειδικά σε ένα όργανο 10ετίας όπως το Extreme.

 

Κάνε ένα Touch panel Calibration & write global κανα 2-3 φορές μπας και στρώσει αλλιώς κοίτα να προετοιμάζεσαι για service.

 

Το μπιπ της οθόνης on/off είναι σε ξεχωριστό menu θέλει και αυτό write global.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το touch panel calibration  δε γινετε τιποτα γιατι το χω κανει αρκετες φορες κ παλι μια απ τα ιδια.....ισως να ειναι κ η ταινια της οθονης οπω ειπες.......οσο για τον ηχο της (μπιπ) ξερεις που ειναι στο menu? αν κ ειναι το λιγοτερο που μ απασχολε τωραι....σ ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπιπ είναι Global>System pref tab (κάτω)>Beep Enable και μετά Write Global Setting υπομενού επάνω δεξιά για να το κρατήσει μόνιμα στη μνήμη.

 

Επειδή σε βλέπω για οθόνη πάρε ένα τηλ στον παυλίδη στο μενίδι τον Γιωρίκα είναι ειδικός στα Korg μπορεί να έχει κάποια οθόνη ανταλλακτικό και να τη βγάλεις φτηνά, (νομίζω είναι ίδια για Classic/Studio/Extreme αλλά δεν είμαι σίγουρος) γιατί μόνο  οθόνη καινούργια θυμάμαι ότι είχε γύρω στα 350ε+τοποθέτηση (30) το μισό όργανο δηλ.... οπότε εάν δεν έχει πέσει η τιμή αυτή καταλαβαίνεις....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω οτι καπου εκει παει η οθονη (σε τιμη) αλλα το βλεπω λιγο δυσκολο για παυλιδη γιατι δεν ειμαι απο αθηνα αλλα απο τρικαλα.....οποτε για να φτασει το οργανο εκει δεν συμφερει.....αν εχεις τηλεφωνο του ομως στειλε το σε περιπτωση που μπορει να βοηθησει κ στο ελαχιστο.....σ ευχαριστω κ παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου