Προς το περιεχόμενο

Ακουστική κιθάρα σε ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αδερφοί νοιζάδες !!

 

Έχω ένα προβληματισμό-ερώτηση ..

 

Έχω μια ηλέκτρο-ακουστική κιθάρα την οποία θέλω να την συνδέσω σε ενισχυτή(ηλεκτρικής).. αλλά ... δεν ακούγεται !!  :P :P

Η κιθάρα δεν έχει μαγνήτη πάνω ,έχει μόνο προενίσχυση. Λέτε να έχει πρόβλημα η κιθάρα ή είναι πρακτικά αδύνατο να παίξει σε ενισχυτή ηλεκτρικής ?

Επίσης ... όταν την βάζω ακούγεται ένα ελαφρύ reverb ( του ενισχυτή)... αλλά καθόλου ένταση.

 

Καμία ιδέα ???  ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να την συνδέσεις κάπου αλλού να δεις αν δίνει ήχο? (αντίστοιχά δοκίμασες τον ενισχυτή με άλλη κιθάρα και είσαι σίγουρος πως παίζει σωστά?)

Λογικά είναι πρόβλημα της κιθάρας. Έπρεπε να σου βγάζει ήχο.

Έπαιξες με τα κουμπιά της έντασης (αν υπάρχει κανα κουμπι mute - tuner πατημένο) κτλ πανω στην προενίσχυση της κιθάρας?

Μετά το πιο πιθανό είναι να έχει τελειώσει η μπαταρία της προενίσχυσης. Όποτε την αλλάζεις και βλέπεις.

Αν πάλι δεν δίνει ήχο κοιτάς μηπως φταίει το jack και η καλωδίωση , αν παλι όχι μπορεί να έχει ψοφήσει η προενίσχυση (σπάνιο).

Δοκίμασε τα όλα σιγά σιγά και πες μας αν βρήκες την λύση.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να την συνδέσεις κάπου αλλού να δεις αν δίνει ήχο? (αντίστοιχά δοκίμασες τον ενισχυτή με άλλη κιθάρα και είσαι σίγουρος πως παίζει σωστά?)

Λογικά είναι πρόβλημα της κιθάρας. Έπρεπε να σου βγάζει ήχο.

Έπαιξες με τα κουμπιά της έντασης (αν υπάρχει κανα κουμπι mute - tuner πατημένο) κτλ πανω στην προενίσχυση της κιθάρας?

Μετά το πιο πιθανό είναι να έχει τελειώσει η μπαταρία της προενίσχυσης. Όποτε την αλλάζεις και βλέπεις.

Αν πάλι δεν δίνει ήχο κοιτάς μηπως φταίει το jack και η καλωδίωση , αν παλι όχι μπορεί να έχει ψοφήσει η προενίσχυση (σπάνιο).

Δοκίμασε τα όλα σιγά σιγά και πες μας αν βρήκες την λύση.

 

Γεια σου φίλε !!

 

Ναι ο ενισχυτής είναι ο main μου με τον οποίο παίζω και με την ηλεκτρική χωρίς κανένα πρόβλημα ...

Λογικά θα είναι της κιθάρας το θέμα δυστυχώς  :-\

Τα διακοπτάκια από το πάνελ τα βάζω τέρμα ( ένταση κλπ) αλλά υπάρχει το ίδιο αποτέλεσμα.

Το jack κλπ δεν γνωρίζω πως να τα τεστάρω καθώς δεν έχω τέτοιες τεχνικές γνώσεις,μόνο αν την πάω σε κάποιο μάστορα ..

 

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κανονικα το μονο θεμα συνδεοντας ακουστικη με προενισχυση σε βυσμα ηλεκτρικου ενισχυτη πρεπει να ειναι η ενταση, οτι θα πρεπει δηλαδη το gain στον ενισχυτη να ειναι πολυ χαμηλα για αρχη για να μην πικαρει κατι. Κατα τα αλλα πρεπει να δουλευει οκ, Τσεκαρε αν η κιθαρα παιζει αλλου πχ καρφι σε κονσολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου