Προς το περιεχόμενο

αγορα μαγνητων μπασου


c.dayz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα πιαδια και καλως σας βρηκα!

καταρχην ειμαι ενθουσιασμενος και πορωμενος που υπαρχει ενα τετοιου ειδους site στην ελλαδα.παιδια εισται φοβεροι!μπραβο και συνεχιστε ετσι!!!

 

ας μπω στο θεμα..

σκεφτομαι να αγορασω μαγνητες για να καλυτερεψω των ηχο του μπασου μου..

εχω ενα φτηνο ibanez και παιζου πιοπ πολυ classic rock ,funk, hard rock ,new rock,blues αλλα και punk!θελω γλυκο ηχο και ζεστο...

μπορει κανεις να μου προτεινει κατι?

passive ,active????

ποιες οι διαφορεS?τι μου συστηνεται συμφωνα με τα ειδοι που παιζω και προανεφερα?! :roll: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink:

I-Empire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό είναι το μοντέλο του μπάσου σου;

Τι είδους μαγνήτες έχει (π.χ. P, J, soapbar);

Έχει τους στοκ (μαμίσιους) μαγνήτες;

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μοντελο ειναι το gsr200 και εχει τους μαγνητες απο την μανα του,δεν τους εχω αλλαξει...

τωρα τι ειδος μαγνητες ειναι....θα σε γελασω!

ευχαριστω :wink:

I-Empire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοιάζουν κάπως έτσι;

 

large_1.1.2.1.1-11-13-37.102.jpg

 

Οι δικοί μου μοιάζουν κάπως ετσι και με απασχολεί άμεσα και εμένα το θέμα. Μάλιστα ετοιμαζόμουν να ανοίξω και εγώ θέμα :P Αν εξαιρέσεις την punk ψάχνω τα ίδια χαρακτηριστικά με τον c.dayz. Το μπάσο μου είναι το ESP LB-50 και σκέφτομαι να αλλάξω και τους δύο μαγνήτες. Οι stock μου έιναι passive. Μπορούν να μπουν active?

 

Φίλε c.dayz δε θέλω να σου κλέψω το thread ;)

Πιστεύω οτι οι απαντήσεις θα ικανοποιήσουν και τους 2 μας!!

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλεις active θα πρέπει να αλλάξεις και τα ποτενσιόμετρα ή να πάρεις κάποιο σέτ μαγνητών με ποτενσιόμετρα και φυσικά πρέπει να βρείς χώρο να βάλεις την μπαταρία.

 

Το ibanez του φίλου c.dayz είναι passive με ένα bass boost. Προσωπικά το θεωρώ τίμιο μπασάκι (πρέπει να έχει κάνει τρελές πωλήσεις στην ελλάδα) και μου αρέσει ο ήχος του. Αν θέλεις να του αλλάξεις μαγνήτες βάλε Rockinger, με 100 ευρώ έχεις καθαρίσει...

 

Oι μαγνήτες που θέλεις είναι ένας για p-bass και ένας Bridge για Jazz Bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλη χρονια κι απο μενα...Λοιπον,ειχα ανοιξει ενα θεμα

προσφατα αλλα δεν υπηρξαν απαντησεις...

Ειναι αυτο

 

Μιας και μιλαμε για μαγνητες,δεν βοηθαει καποιος κι εμενα? :oops: :oops: :oops:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες σου είναι ένας τύπου J (jazz) στην γέφυρα (κάτω εκεί που πιάνουν οι χορδές) και ένας τύπου P (precision) στην θέση neck!

Εγώ βασικά θα σου πρότεινα seymour duncan και συγκεκριμένα τους quarter pounder!

 

Μην ξεχνάς όμως ότι οι μαγνήτες απλά είναι ένα από τα τρία ... σκέλη που απαρτίζουν τον ήχο σου! Τα άλλα δύο είναι ο ενισχυτής σου και τα .. δαχτυλά σου!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους seymour dunkan διάβασα πολύ καλές κριτικές με μόνο μελανό σημείο οτι δεν είναι τόσο καλοί για slap. Ισχύει όντως αυτό?

Για τους rockinger δε βρήκα reviews.

 

Έχετε καμιά άλλη πρόταση για το δικό μου μπασάκι (θυμίζω esp ltd b-50) με τα μουσικά γούστα του c.dayz?

 

Μη τυχών αρχίσετε τώρα οτι το slap δε χρειάζεται και δε πρέπει ένας μπασίστας να παίζει slap κλπ κλπ κλπ. Εγω γουστάρω να παίζω και δεν ακούω τίποτα επ'αυτού!!! :twisted:

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου