Προς το περιεχόμενο

θέμα με time signatures σε daw


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χριστός ανέστη σε όλους!

 

το προβληματάκι είναι το εξής....

Εχω ένα κομμάτι με πολλά time signatures.

 

Πχ τα μέρη του μπορεί να είναι διαδοχικά πχ 4/4, 7/8, 4/4, 15/16, 5/8, 4/4 κλπ...

Στην πορεία αυτά άλλαζαν μέχρι να διαμορφωθούν στις παραπάνω τιμές.

Ενώ λοιπόν τα έχω τακτοποιημένα και βελτιώνω διάφορα μέτρα από αυτά γράφοντας και ξαναγράφοντας τα θεματάκια που είναι στα μέτρα αυτά έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνω κάποια διαδικασία copy paste ή import midi (πχ μια έτοιμη λούπα με τύμπανα πχ έχω βρεί κάτι να βάλω στο 5/8 αντί αυτού που ήδη υπάρχει) στο τέλος έχει γίνει σαλάτα η διαδοχή των time signatures.

Δηλαδή ΔΕΝ είναι με τη σειρά που τα έχω πιό πάνω στο παράδειγμα.

Το ακουστικό αποτέλεσμα είναι σωστό αλλά πλέον οι αρχές των μέτρων έχουν ξεφύγει και πχ μπορεί να είναι αντί το επάνω κάτι σαν

4/4, 12/8, 7/8,4/4, 15/16. 5/8, 4/4...

βλέπουμε δηλαδή ότι έχει χωθεί ένα 12/8 ίσως από παλιά επέμβαση και έχω σπρώξει όλα πιό κάτω.

Οπότε αν θες να δουλέψεις κάπου μετά τα 4/4 δεν έχεις αρχές των μέτρων για να κάνεις snap κλπ.

Η λύση είναι να πάς στο μέτρο πού κανονικά ήταν το 7/8 και τώρα λέει 12/8 και να βάλεις 7/8 και ίσως διορθωθούν όλα. Ίσως πάλι να θέλει να διορθώσεις παρακάτω το 4/4 κ.ο.κ.

Τελικά γίνεται, αλλά όταν πχ δουλεύεις με τύμπανα και θες να τα ταιριάξεις για ένα import midi πρέπει να ξαναδιορθώνεις κλπ κλπ.

 

Αυτά όλα γίνονται στο cubase.

Εχει κανείς κάποια γνώμη γιατί να γίνεται αυτό?

Υποψιάζομαι αυτό που είπα, για παλιές αλλαγές σε signatures που καταργήθηκαν αλλά κάπου είναι κρατημένες και επανέρχονται σε τέτοιες στιγμές....

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου