Προς το περιεχόμενο

Πως γινεται να στήσω ένα βασικό στουντιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

θα ήθελα όποιος έχει το χρόνο να βοηθήσει...

 

λοιπόν θέλω να στήσω ένα βασικό 'στουντιο?' για να ξεκινησω να γραφω μουσική.

Από οργανα έχω ηλ.μπασο, κιθαρα, ενα απλο παλιο keyboard με midi εξοδο, κ συντομα ενα αναλογικο synth με εξοδο midi. Ενα laptop vaio 3ετιας καλό (χωρις όμως καποια εξτρα καρτα ηχου).

 

 

Αυτό που θέλω και δεν ξερω, ειναι πως να τα βαζεις ολα αυτα μαζί. Δηλαδή, θελω να ηχογραφησω ας πουμε ενα synth pop κομμάτι.  Εχω τις μελωδιες για καθε οργανο στο μυαλο μου. Πως 'χτιζω' το κομματι?  ποιο προγραμμα μου προτεινετε για να ηχογραφω και πως γινεται? 

 

κι ερχομαστε στο δευτερο βασικο ερωτημα ισως το πιο βασικο, πως φτιαχνω drum ρυθμους? υπαρχουν τα λεγομενα drum machines που κ αυτα θα τα συνδεσω στο λαπτοπ και θα παιζουν καποιους στανταρ ρυθμους και στην συνεχεια θα τα ηχογραφω και πανω σε αυτα θα βαζω τις μελωδιες?

 

ειναι πολλα τα ερωτηματα κ επειδη μαλλον ειναι πολλες οι επιλογες παντα μπερδευομουν κ ηταν ο λογος που παντα εγκατελειπα το εγχειρημα να κανω κατι σε επιπεδο ηχογραφησης κ απογοητευομουν.. αρα προσπαθωντας να συνοψισω στις πιο βασικες αποριες:

 

1.Από οτι εχω καταλαβει, η εξωτ.καρτα ηχου είναι απαραιτητη. τι καρτα ηχου αξιζει να αγορασω και με τι κριτηρια? με ενα κοστος 150€ παιρνω καποια αξιολογη?

2.τι να κανω οσον αφορα τη συνθεση του drum μερους? να ψαξω για drum machine? ειναι καλυτερα από το να βρω προγραμματα που να βγαζουν ετοιμους drum ρυθμους ή μηπως είναι πολυ πιο δυσκολα στο χειρισμο? δεν εχω ιδεα απο σχετικα λογισμικα.

3.γενικα απο software ποια ειναι τα πιο απαραιτητα για αρχη?

4.τελος που θα μου προτεινατε (καταστημα αθηνα) να παω να μιλησω με καποιο πωλητη που να ξερετε οτι θα βοηθησει σε θεματα αγορας και να λυσεις αποριες?

 

ευχαριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρωτάς πράγματα που πολλούς εδώ μέσα τους πήρε κάποια χρόνια να τα οργανώσουν στο μυαλό τους και στην πράξη.

ας ξεκινήσουμε από τα εύκολα.

1. Με 150 παίρνεις κάρτα λίγο παραπάνω απο εισαγωγική. Θα έλεγα μια χαρά για να ξεκινήσεις.

2. Είναι ίσως από τα δυσκολότερα πράγματα. Προτείνω να ξεκινήσεις με το τίποτα, δηλαδή με τους μετρονόμους και μετά βλέπουμε

3. Προγράμματα υπάρχουν πολλά. Για να μην πας στα αντίγραφα, προτείνεται η αγορά ενός μηχανήματος που προσφέρει συνήθως μια light έκδοση γνωστού λογισμικού. Πχ studio one, ableton live, cubase.

4. όπου και να ψάξεις, δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς πωλητής να σου λύσει απορίες.

 

Τώρα...

αν έχεις τα κομμάτια στο μυαλό σου.

Μια καλή λύση είναι.

Βάζεις τον μετρονόμο και ηχογραφείς πρώτα την ρυθμική κιθάρα ή πιάνο (ακόρντα δηλαδή).

Εννοείται έχεις μετρήσει όλα τα μέρη κλπ.

Και έχεις φροντίσει για μέρη που θα είναι τύμπανα, γεμίσματα, αλλαγές.

Μετά βάλε μπάσο.

Μετά κάποια άλλα μέρη με κυρίως θέματα.

Θα δείς ότι το κομμάτι σου θα στηθεί σιγά σιγά.

Για τα τύμπανα υπάρχουν επιλογές πολλές.

α. Ετοιμες λούπες

β. μηχανές προγράμματα (από δύσκολα έως απίστευτα δύσκολα για εντελώς αρχάριους όπως εσύ

γ. μηχανές δωρεάν που δίνουν κάποια βασικά σε ρυθμούς

δ. νότα νότα με midi. Αν τα έχεις στο μυαλό σου μπορείς να τα κάνεις. (αν δεν είσαι drummer ....άστο καλύτερα).

 

 

βρες κάποιον να σε βοηθήσει.

Εδώ υπάρχει διάθεση είμαι σίγουρος από πολλούς να σε κατατοπίσουν.

Αλλά πρέπει να κάνεις το πρώτο βήμα.

Που είναι η αγορά, το στήσιμο, να γράψες 5 νότες.

Μετά έλα με ερωτήματα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3. Προγράμματα υπάρχουν πολλά. Για να μην πας στα αντίγραφα, προτείνεται η αγορά ενός μηχανήματος που προσφέρει συνήθως μια light έκδοση γνωστού λογισμικού. Πχ studio one, ableton live, cubase.

4. όπου και να ψάξεις, δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς πωλητής να σου λύσει απορίες.

 

Τώρα...

αν έχεις τα κομμάτια στο μυαλό σου.

Μια καλή λύση είναι.

Βάζεις τον μετρονόμο και ηχογραφείς πρώτα την ρυθμική κιθάρα ή πιάνο (ακόρντα δηλαδή).

Εννοείται έχεις μετρήσει όλα τα μέρη κλπ.

 

Για τα τύμπανα υπάρχουν επιλογές πολλές.

α. Ετοιμες λούπες

β. μηχανές προγράμματα (από δύσκολα έως απίστευτα δύσκολα για εντελώς αρχάριους όπως εσύ

γ. μηχανές δωρεάν που δίνουν κάποια βασικά σε ρυθμούς

δ. νότα νότα με midi. Αν τα έχεις στο μυαλό σου μπορείς να τα κάνεις. (αν δεν είσαι drummer ....άστο καλύτερα).

 

 

**************

Που είναι η αγορά, το στήσιμο, να γράψες 5 νότες.

Μετά έλα με ερωτήματα...

 

Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση dimsonic!

 

επειδη ειμαι σε διαδικασια αγοράς, δε θέλω να την πατησω και να δωσω χρηματα για κατι που ισως να μου ειναι αχρηστο σύντομα.

 

Μετρονομο τι εννοεις?

Στο θεμα των προγραμματων δεν έχω προβλημα ποιο θα ειναι (ακριβο ή φτηνο) αρκει να ειναι ευκολο για εναν αρχαριο.

τι ειδους μηχανηματα ειναι αυτα που σου δινουν δωρο light εκδοση λογισμικου, και η light σε τι υστερει?

 

αυτο που βλεπω οτι χρειαζομαι και δεν εχω καθολου γνωσεις ειναι τα drums. ομως η μουσικη που με ενδιαφερει δεν εχει ιδιαιτερα δυσκολα (electropop). Απλα δε ξερω με τι να αρχισω , drum machine? δε ξερω πως δουλευει ή αν εχει δυνατοτητα επεκτασεις σε ηχους και ετοιμους ρυθμους.  το να γραψω drum ρυθμο με νοτες ουτε για πλακα... δεν εχω ιδεα.

 

αρα, το προβλημα για να ξεκινησω ειναι.. τι καρτα ηχου να παρω... και τι να κανω με drums?

drum machines σε ποιο φυσικο καταστημα στην αθηνα θα προτεινες να κοιταξω?

 

ευχαριστω και παλι.

 

εσυ με τι μουσικη ασχολεισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση dimsonic!

 

επειδη ειμαι σε διαδικασια αγοράς, δε θέλω να την πατησω και να δωσω χρηματα για κατι που ισως να μου ειναι αχρηστο σύντομα.

 

Μετρονομο τι εννοεις?

Στο θεμα των προγραμματων δεν έχω προβλημα ποιο θα ειναι (ακριβο ή φτηνο) αρκει να ειναι ευκολο για εναν αρχαριο.

τι ειδους μηχανηματα ειναι αυτα που σου δινουν δωρο light εκδοση λογισμικου, και η light σε τι υστερει?

 

αυτο που βλεπω οτι χρειαζομαι και δεν εχω καθολου γνωσεις ειναι τα drums. ομως η μουσικη που με ενδιαφερει δεν εχει ιδιαιτερα δυσκολα (electropop). Απλα δε ξερω με τι να αρχισω , drum machine? δε ξερω πως δουλευει ή αν εχει δυνατοτητα επεκτασεις σε ηχους και ετοιμους ρυθμους.  το να γραψω drum ρυθμο με νοτες ουτε για πλακα... δεν εχω ιδεα.

 

αρα, το προβλημα για να ξεκινησω ειναι.. τι καρτα ηχου να παρω... και τι να κανω με drums?

drum machines σε ποιο φυσικο καταστημα στην αθηνα θα προτεινες να κοιταξω?

 

ευχαριστω και παλι.

 

εσυ με τι μουσικη ασχολεισαι?

Αν αγοράσεις μια κάρτα ήχου πχ την focusrite 2i2 παίρνεις δωρεάν το πρόγραμμα Ableton live lite8.

Αν πάρεις πχ την native instruments Komplete audio6 παίρνεις δωρεάν το cubase LE5.

κλπ

βάλε να ψάξεις για τις κάρτες αυτές σε ελληνικά καταστήματα και θα δεις.

εγώ πχ δουλεύω τον τελευταίο καιρό με μια focusrite 6i6 και το cubase 5.

Όλα πάνω κάτω περίπου κάνουν τα ίδια...

Οι Light εκδόσεις είναι πιό ελαφριές για αρχάριους με απλούς υπολογιστές όπως εμείς. και πιό φτηνές. - δηλ δωρεάν. Αλλιώς ένα τέτοιο πρόγραμμα κοστίζει πάνω από 500 ευρώ.

Λείπουν κάποια πράγματα που δεν τα χρειάζεται συνήθως ο αρχάριος. Όταν τα χρειαστείς σημαίνει ότι θα έχεις και λεφτά και χρησιμότητα ώστε να τα αγοράσεις.

 

ο μετρονόμος είναι αυτό που ξέρεις. (αν το ξέρεις).  ;D

ένα ρολόι που κάνει τικ τακ στο ρυθμό.

όλα τα προγράμματα το έχουν.

Το βάζεις και παίζεις ώστε να είσαι στο χρόνο.

Μετά το αφαιρείς όταν βάλεις στη θέση του τύμπανα.

Μην ασχοληθείς με τα τύμπανα τώρα.

Συγνώμη που θα στο πω: είσαι ...αρχάριος (ευγενικά στο λέω) Πρωτάρης.

Θα χαθείς.

Ξεκίνα να γράφεις στο ρυθμό μόνος σου και θα δεις σιγά σιγά ότι τα προγράμματα αυτά έστω light έχουν κάτι για να βάλεις για τύμπανα.

Αν αγοράσεις τώρα προγράμματα με τύμπανα το μόνο σίγουρος είναι ότι θα φας τα μούτρα σου και θα τα πουλήσεις την άλλη μέρα.

 

Οι κάρτες που σου έδειξα (ή άλλες ανάλογες στα λεφτά αυτά - όλες είναι περίπου ίδιες) είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις.

 

Και θυμησου αν δεν βρέξεις ....κώ... ΔΕΝ.

 

(εγώ ασχολούμαι με ας πούμε κάτι μεταξύ ροκ ..τζαζ...αν και δεν έχει καμμία σχέση)

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από οργανα έχω ηλ.μπασο, κιθαρα, ενα απλο παλιο keyboard με midi εξοδο, κ συντομα ενα αναλογικο synth με εξοδο midi.

 

Μετρονομο τι εννοεις?

Παιζεις μπασο/κιθαρα/πληκτρα και δεν ξερεις τι ειναι μετρονομος?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είπαμε είσαι αρχάριος....

ίσως θελήσεις να αναθεωρήσεις την ιδέα να τα κάνεις όλα αυτά με υπολογιστή.

 

ένας εύκολος τρόπος να μπείς στο πνεύμα της ηχογράφησης είναι να πάρεις ένα σαν αυτό

http://www.bossus.com/products/br-800/

και να ηχογραφείς εκεί.

Μέχρι να δεις τι πουλιά πιάνεις.

 

Εχει ό,τι χρειάζεσαι. Μικρόφωνα, προσομοιάζει digital audio workstation, έχει τύμπανα, εφέ για τις κιθάρες και τα πλήκτρα κλπ κλπ.

 

Απευθύνεται σε άσχετους με τα ηχογραφιστικά όπως ήμουν και εγώ πριν 10 χρόνια.

Εχε υπόψη ότι ασχολήθηκα με κάτι τέτοιο γύρω στα 5-6 χρόνια πριν πάω σε υπολογιστή.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ασχοληθείς με τα τύμπανα τώρα.

Προσωπικα ειναι το πρωτο που ηχογραφω/programming, ταυτοχρονα και με ενα πολυφωνικο οργανο  ;D (τα βασικα patterns και εχωντας φυσικα στο μυαλο μου τη συνθεση)

we are all playing drums    O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ειναι το πρωτο που ηχογραφω/programming, ταυτοχρονα και με ενα πολυφωνικο οργανο  ;D (τα βασικα patterns και εχωντας φυσικα στο μυαλο μου τη συνθεση)

we are all playing drums    O0

 

να σου υπενθυμίσω ότι ο φίλος μας ρωτάει τι είναι μετρονόμος....

(και εννοείται ότι μάλλον δεν γνωρίζει τι είναι vst...) :(

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απευθύνεται σε άσχετους με τα ηχογραφιστικά όπως ήμουν και εγώ πριν 10 χρόνια.

Δεν απευθυνεται σε κανεναν ασχετο, οπως και τα περισσοτερα hardware multitrack recorders εξαλλου. Απευθυνεται σε αυτους που εχουν σπασει τα...νευρα τους με τα PC και τις soft λυσεις και θελουν κατι αξιοπιστο και φορητο για να ηχογραφουν. Tο οτι μπορει καποιος σημερα να αγορασει με €400 ενα τετοιο μηχανημα ειναι καθαρα λογω της εξαιρετικα φθηνης τεχνολογιας που εχουμε στις μερες μας. Οχι πολλα χρονια πριν, ενα τετοιο "κουτακι" με πολυ κατωτερα specs θα κοστιζε μια μικρη περιουσια.

Αλλο τελος παντων, το θεμα μας δεν ειναι αυτο.

 

Επειδη αγαπητε Νoiser εισαι εντελως αρχαριος απ'οτι καταλαβαινω, θα σου προτεινω μια All In One λυση για να μη μπλεκεις και μπερδευεσαι και πελαγωνεις. Δεν μας ειπες ποσα λεφτα διαθετεις για τις αγορες που θες να κανεις, αλλα η παρακατω προταση θα σου κοστισει €1000.

 

Yamaha MOXF6

 

yamaha_moxf6_top.png

 

yamaha_moxf6_rear.png

 

Το MOXF6 ειναι ενα workstation, ειναι δηλαδη ενα οργανο που ενσωματωνει ενα synth, μερικες μοναδες εφφε, ενα 16-track sequencer, 4 arpeggiators, ενα vocoder και ενα build-in 4-Ιn-2-Out USB-Audio/MIDI-Interface. Ειναι ενα κορυφαιο workstation με τεραστιες δυνατοτητες. Το αγοραζεις, το συνδεεις στο lap/pc σου μεσω USB και αρχιζεις να ηχογραφεις στο Cubase AI, το οποιο ερχεται free με την αγορα του οργανου. Το Cubase AΙ ειναι μια ειδικη εκδοση του Cubase που ειναι προσαρμοσμενη για τα synths της Yamaha. Στο Cubase μπορεις να γραψεις MIDI και Audio καναλια.

 

Το MOXF6 εχει οτι χρειαζεσαι για να φτιαξεις σχεδον οποιαδηποτε μουσικη παραγωγη. Κορυφαιο synth και εφφε, εξαιρετικο εσωτερικο sequencer, και επεκτασιμοτητα με Flash Ram extension ως τα 2GB αν θυμαμαι καλα. Το οργανο αυτο σου παρεχει τα παντα σε ενα πακετο, ενα πακετο που σε συνδυασμο με ενα PC και διαφορες sound libraries κανει θαυματα. Το συνδεεις στα monitors σου με 2 καλωδια, στο pc σου με ενα καλωδιο USB, το βαζεις στην πριζα και αρχιζεις δουλεια. Το MOXF6 εχει build-in 4-Ιn-2-Out USB-Audio/MIDI-Interface οπως εγραψα παραπανω, αυτο πρακτικα σημαινει οτι παιρνεις την κιθαρα σου ή το μπασο σου, ή ακομα και ενα μικροφωνο, τα συνδεεις στις εισοδους του οργανου και αρχιζεις να γραφεις μεσω αυτου στο Cubase. Επισης, τα εξωτερικα οργανα που μπορεις να συνδεσεις στο MOXF6 μπορουν να χρησιμοποιησουν τα εφφε του οργανου.

 

Μεσω του MOXF6 θα μαθεις πολλα για τα synths και τα εφφε, καθως και την ηχογραφηση/παραγωγη μουσικης. Τα manuals του οργανου ειναι πολυ περιγραφικα και καλογραμμενα ετσι ωστε να μπορουν να τα καταλαβουν και οι πιο αρχαριοι. Απο τις πλεον βασικες ως και τις πιο εξειδικευμενες ορολογιες των synth/εφφε/sequencer κλπ, ειναι ολα εκει.

Περισσοτερα για το MOXF θα βρεις εδω στο ΝΟΙΖ, υπαρχουν επισης απειρα βιντεο για να το ακουσεις και να παρεις μια ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζεις μπασο/κιθαρα/πληκτρα και δεν ξερεις τι ειναι μετρονομος?

 

φυσικα και ξερω τι ειναι ο μετρονομος. εχω τακτελ πικολο! απλα νομισα -μιας και μιλαμε για ηλεκτρονικη μουσικη- μηπως ονομαζεται ετσι και τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου