Προς το περιεχόμενο

Πως γινεται να στήσω ένα βασικό στουντιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν απευθυνεται σε κανεναν ασχετο, οπως και τα περισσοτερα hardware multitrack recorders εξαλλου. Απευθυνεται σε αυτους που εχουν σπασει τα...νευρα τους με τα PC και τις soft λυσεις και θελουν κατι αξιοπιστο και φορητο για να ηχογραφουν. Tο οτι μπορει καποιος σημερα να αγορασει με €400 ενα τετοιο μηχανημα ειναι καθαρα λογω της εξαιρετικα φθηνης τεχνολογιας που εχουμε στις μερες μας. Οχι πολλα χρονια πριν, ενα τετοιο "κουτακι" με πολυ κατωτερα specs θα κοστιζε μια μικρη περιουσια.

Αλλο τελος παντων, το θεμα μας δεν ειναι αυτο.

 

Επειδη αγαπητε Νoiser εισαι εντελως αρχαριος απ'οτι καταλαβαινω, θα σου προτεινω μια All In One λυση για να μη μπλεκεις και μπερδευεσαι και πελαγωνεις. Δεν μας ειπες ποσα λεφτα διαθετεις για τις αγορες που θες να κανεις, αλλα η παρακατω προταση θα σου κοστισει €1000.

 

Yamaha MOXF6

 

yamaha_moxf6_top.png

 

yamaha_moxf6_rear.png

 

 

waterfall-κ σε ευχαριστώ πολυ που μπηκες στον κοπο κ μου εγραψες ολα αυτα. θα τα επεξεργαστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδή είπαμε είσαι αρχάριος....

ίσως θελήσεις να αναθεωρήσεις την ιδέα να τα κάνεις όλα αυτά με υπολογιστή.

 

ένας εύκολος τρόπος να μπείς στο πνεύμα της ηχογράφησης είναι να πάρεις ένα σαν αυτό

http://www.bossus.com/products/br-800/

και να ηχογραφείς εκεί.

Μέχρι να δεις τι πουλιά πιάνεις.

 

Εχει ό,τι χρειάζεσαι. Μικρόφωνα, προσομοιάζει digital audio workstation, έχει τύμπανα, εφέ για τις κιθάρες και τα πλήκτρα κλπ κλπ.

 

Απευθύνεται σε άσχετους με τα ηχογραφιστικά όπως ήμουν και εγώ πριν 10 χρόνια.

Εχε υπόψη ότι ασχολήθηκα με κάτι τέτοιο γύρω στα 5-6 χρόνια πριν πάω σε υπολογιστή.

 

dimsonic

νομιζω οτι τα τυμπανα σαν αρχικος ρυθμος πανω στο οποιο θα βαζω μελωδιες - θα με βοηθησουν

γιατι καθως παιζει ενας αρχικος drum ρυθμος με βοηθα πολυ να χτιζω πανω σε αυτο και να κολλαω διαφορες μελωδιες.

 

κατι σαν αυτο Akai Rhythm Wolf, αξιζει?  μηπως εχει περιορισμενους ηχους τυμπανων?

θα με βοηθησει?

 

προτιμω να εχω ελεγχο με φυσικο τροπο, δε θα θελα να μπλεξω με παρα πολλα λογισμικα- αν κ δεν ξερω ποσο θα το αποφυγω. μη ξεχνας οτι θα κανω κατι κυριως σε electropop και ambient , νομιζω οτι τωρα καταλαβαινεις το πνευμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???Αυτό που χρειάζεσαι, δεν είναι ένας τρόπος να ηχογραφείς τη μουσική σου (δεν έχεις φτάσει ακόμη εκεί), αλλά ένας τρόπος να την παράγεις, έχοντας (προφανώς) ελάχιστη γνώση αμιγώς μουσικών θεμάτων.

 

Κοινώς, θέλεις να γίνεις μπλιμπλικάς (=πρόσωπο που ασχολείται με μπλιμπλίκια), για να παράγεις σύγχρονη χορευτική μουσική.

 

Καλώς, δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μην μπερδεύεσαι και (κυρίως) μην μας μπερδεύεις. Θα πάρεις λοιπόν τα εξής αντικείμενα :

 

- http://www.thomann.de/gr/korg_volca_beats.htm

- http://www.thomann.de/gr/korg_volca_keys.htm

- http://www.thomann.de/gr/korg_volca_bass.htm

 

και θα κάτσεις να "λιώσεις", διαβάζοντας τα βιβλία οδηγιών τους μέχρι να τα ξέρεις καλύτερα από αυτόν που τα έφτιαξε.

 

Μετά, θα προσθέσεις στη συλλογή σου αυτό :

 

- http://www.thomann.de/gr/novation_ultranova.htm

 

και θα πράξεις ομοίως. Αν το όλο θέμα εξακολουθήσει να σε ενδιαφέρει, και θέλεις κάτι παραπάνω (σε ήχους, οργάνωση υλικού, ηχογράφηση φωνής ή άλλου ακουστικού οργάνου), τότε μόνο θα ασχοληθείς με προγράμματα κλπ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάρτα ήχου θα σου πρότεινα την Lexicon Alpha USB, εφόσον είσαι αρχαριότατος όπως λές. ;D Η κάρτα αυτή κοστίζει 60 ευρώ και έρχεται μαζί με το Cubase Le 5 το οποίο είναι πολύ καλό D.A.W. για να φτιάχνεις τα κομμάτια σου, καλύτερα να την αγοράσεις καινούρια από κατάστημα για να μπορείς να ενεργοποιήσεις και το software που έρχεται μαζί.

Για το ξεκίνημα, η κάρτα αυτή τα....ΣπΆεΙ. Είναι και USB και μπορεί να συνδεθεί και με το λαπτοπ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???Αυτό που χρειάζεσαι, δεν είναι ένας τρόπος να ηχογραφείς τη μουσική σου (δεν έχεις φτάσει ακόμη εκεί), αλλά ένας τρόπος να την παράγεις, έχοντας (προφανώς) ελάχιστη γνώση αμιγώς μουσικών θεμάτων.

 

Κοινώς, θέλεις να γίνεις μπλιμπλικάς (=πρόσωπο που ασχολείται με μπλιμπλίκια), για να παράγεις σύγχρονη χορευτική μουσική.

 

Καλώς, δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μην μπερδεύεσαι και (κυρίως) μην μας μπερδεύεις. Θα πάρεις λοιπόν τα εξής αντικείμενα :

 

- http://www.thomann.de/gr/korg_volca_beats.htm

- http://www.thomann.de/gr/korg_volca_keys.htm

- http://www.thomann.de/gr/korg_volca_bass.htm

 

και θα κάτσεις να "λιώσεις", διαβάζοντας τα βιβλία οδηγιών τους μέχρι να τα ξέρεις καλύτερα από αυτόν που τα έφτιαξε.

 

Μετά, θα προσθέσεις στη συλλογή σου αυτό :

 

- http://www.thomann.de/gr/novation_ultranova.htm

 

και θα πράξεις ομοίως. Αν το όλο θέμα εξακολουθήσει να σε ενδιαφέρει, και θέλεις κάτι παραπάνω (σε ήχους, οργάνωση υλικού, ηχογράφηση φωνής ή άλλου ακουστικού οργάνου), τότε μόνο θα ασχοληθείς με προγράμματα κλπ.

 

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες trolley!

 

γιατι ομως σωνει και καλα μπλιμπλικας.. ισως να θελω να προσθεσω και κιθαρες και ηλ.μπασο (και τα εχω τα οργανα κ ξερω να παιζω) κ οχι δεν ειναι μονο για χορευτικη μουσικη.

 

επισης το volca keys μπορει να αντικαταστασει ενα keyboard οσον αφορα το παιξιμο ? (παιζω πιανο, δε μπορω να φανταστω πως ειναι να παιζεις πληκτρα σε ενα volca keys αλλα φαινεται ενδιαφερον) ή ειναι για να πειράζεις τους ήχους ενος keyboard?

 

ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις ΠΙΑΝΟ, τότε κάνε αυτά που σου έγραψε ο Waterfall-K. Όμως, δε νομίζω πως το πιάνο έχει οποιαδήποτε σχέση με τη συνθετική κατεύθυνση που επιδιώκεις. Προκειμένου να έχεις αποτελέσματα γρήγορα, αλλά κυριώς προκειμένου να διδαχθείς έμπρακτα το λεξιλόγιο που αφορά την παραγωγή τέτοιου υλικού, κάνε αυτό που σου προτείνω.

 

Ιδανικά, κάνε τα όλα... άλλωστε, όντως δεν μας είπες πόσα θέλεις να δαπανήσεις. Όμως, πρόσεξε πως σχεδόν όλοι σου λέμε να κρατηθείς μακρυά από υπολογιστές και προγράμματα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, εφόσον γουστάρεις ηλεκτρονική μουσική και είσαι αρχάριος, θα σου πρότεινα αυτό:

 

 

http://www.thomann.de/gr/propellerhead_reason_8.htm?ref=search_rslt_reason_347951_1

 

 

 

 

Έχει τα πάντα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ όσα θα χρειαστείς, και μάλιστα σε μια μορφή που εξομοιώνει οπτικά και λειτουργικά το hardware. Κάθεσαι κάνα δυο χρόνια ΜΟΝΟ με αυτό το πρόγραμμα, το manual του άντε και κάνα tutorial βίντεο, και έχεις μάθει ότι αφορά τα μπλιμπλίκια τα σύνθια και τα ντραμασίνια απέξω. Αν ως τότε δεν έχεις τρελαθεί  ;D μπαίνεις σε πιο βαρβάτα κιουμπείσια και λοτζίκια, και το καλό είναι πως ότι θα έχεις μάθει θα μπορείς να το ενσωματώσεις αυτούσιο στο καινούργιο περιβάλλον μέσω rewire.

 

Το να μπλέξεις με φτηνό και περιοριστικό hardware δε νομίζω ότι έχει νόημα. Πάρε το Reason, φτιάξε ένα preset με ένα mixer, ένα drum machine, ένα step sequencer και ένα synth, και μετά από δυο μήνες πειραμάτων πρόσθεσε και κάτι άλλο  ;D Ότι πρέπει για εκμάθηση είναι η φάση, εκμεταλλεύσου τη    ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάρτα ήχου θα σου πρότεινα την Lexicon Alpha USB, εφόσον είσαι αρχαριότατος όπως λές. ;D Η κάρτα αυτή κοστίζει 60 ευρώ και έρχεται μαζί με το Cubase Le 5 το οποίο είναι πολύ καλό D.A.W. για να φτιάχνεις τα κομμάτια σου, καλύτερα να την αγοράσεις καινούρια από κατάστημα για να μπορείς να ενεργοποιήσεις και το software που έρχεται μαζί.

Για το ξεκίνημα, η κάρτα αυτή τα....ΣπΆεΙ. Είναι και USB και μπορεί να συνδεθεί και με το λαπτοπ σου.

 

θενκς axtarma.    DAW?  αν ειναι καλη αυτη, τοτε με 120-150 που λεω να διαθεσω ποια και ποσο καλυτερη μπορω να παρω?  επισης ολα τα οργανα (ηλ.κιθαρα, ηλ.μπασο, keyboard, αναλογικο synth,) συνδεονται ταυτοχρονα πανω στην εξ.καρτα και στη συνεχεια πανε στο λαπτοπ ή πρεπει να παρω καποιο μικτη(και τι τυπο) και μεσω αυτου πανε στην καρτα και μετα στο λαπτοπ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις ΠΙΑΝΟ, τότε κάνε αυτά που σου έγραψε ο Waterfall-K. Όμως, δε νομίζω πως το πιάνο έχει οποιαδήποτε σχέση με τη συνθετική κατεύθυνση που επιδιώκεις. Προκειμένου να έχεις αποτελέσματα γρήγορα, αλλά κυριώς προκειμένου να διδαχθείς έμπρακτα το λεξιλόγιο που αφορά την παραγωγή τέτοιου υλικού, κάνε αυτό που σου προτείνω.

 

Ιδανικά, κάνε τα όλα... άλλωστε, όντως δεν μας είπες πόσα θέλεις να δαπανήσεις. Όμως, πρόσεξε πως σχεδόν όλοι σου λέμε να κρατηθείς μακρυά από υπολογιστές και προγράμματα.

 

ο waterfall-k μου προτεινε μια all in one λυση. Εγω ομως εχω ήδη οργανα (μπασοκιθαρες και ενα απλο keyboard με midi εξοδο ) οποτε γιατι να μην τα εκμεταλλευτω? αυτο που μου λειπει ειναι ενα απλο οικονομικο-αξιοπρεπες  drum machine? για να παραγω ρυθμους ντραμ (δε πολυ θελω να μπλεξω με λογισμικα η αληθεια ειναι).  επισης ενα λαπτοπ το εχω ηδη. μια καρτα ηχου δε θα με βοηθησει στην ηχογραφηση και το μιξαρισμα των μελωδιων που εχω χωριστα για το καθε οργανο?

ακομα μια απορια.  ενα αναλογικο synth πχ. moog, βγαζει καποιους κατ'εμε ωραιους ηχους. μπορει ενα απλο keyboard με καποιο προγραμμα να μιμηθει τους ηχους του? ή θα ειναι τελειως ψευτικο?

 

παιδια πραγματικα σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας. δε ξερω πόσο πολυ σημαντικη μου ειναι. και σας ευχαριστω για το επιπεδο σας και για το γεγονος οτι δεν υπαρχει ειρωνεια για την τεχνικη ασχετοσυνη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DAW? 

Μπλεξαμε... ;D

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_audio_workstation

 

αυτο που μου λειπει ειναι ενα απλο οικονομικο-αξιοπρεπες  drum machine?

Αν σου ελειπε μονο αυτο, θα σου ειχαμε προτεινει ηδη ενα drum machine.

 

δε πολυ θελω να μπλεξω με λογισμικα η αληθεια ειναι 

Αγορασε λοιπον ενα Workstation και αραξε. Αν παιζεις δε και πιανο, αγορασε ενα workstation με πληκτρα πιανου. Η τιμη ανεβαινει βεβαια.

 

μια καρτα ηχου δε θα με βοηθησει στην ηχογραφηση και το μιξαρισμα των μελωδιων που εχω χωριστα για το καθε οργανο?
Το workstation που σου προτεινα εχει ενσωματωμενη καρτα ηχου. Αγοραζεις μια μικρη κονσολιτσα, περνας τα υπολοιπα οργανα πανω της και μετα περνας την κονσολα στο MOXF, απο εκει τα παντα πηγαινουν και γραφονται μεσω USB στο Cubase στο lap/pc σου.

 

ενα αναλογικο synth πχ. moog, βγαζει καποιους κατ'εμε ωραιους ηχους. μπορει ενα απλο keyboard με καποιο προγραμμα να μιμηθει τους ηχους του?
Ηχους Moog θα βρεις παντου, απειρους και με εξαιρετικη ποιοτητα. Αν θελεις να σκασεις ΤΟΣΑ λεφτα για 5 μπασα και 10 lead, καντο. Αλλα μετα μην πεις οτι δεν στο ειπα. :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου