Προς το περιεχόμενο

Πως γινεται να στήσω ένα βασικό στουντιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν

κοίταξε να δεις

ήδη έχουν πέσει στο τραπέζι τόσες προτάσεις που δεν μπορώ να αφομοιώσω εγώ που ασχολούμαι με το θέμα των ηχογραφήσεων αρκετά χρόνια...

λίγα... αλλά ασχολούμαι.

 

Εσύ έχεις ένα κολληματάκι με τα τύμπανα, ενώ ταυτόχρονα ρωτάς αν πρέπει να πάρεις και ένα μίκτη...

Μάλλον θα πρέπει να κάνεις λίγο διάβασμα και να επανέλθεις.

Γιατί το πιό σίγουρο είναι ότι θα ξοδέψεις ένα σωρο λεφτά για να βλέπεις μηχανήματα και να μην ξέρεις τι να τα κάνεις.

Όλοι αρχίζουν από κάπου.

 

Υποθέτω ότι έχεις σκαρώσει ένα τραγούδι.

Που έχει, τέμπο, ακόρντα, θέμα, εισαγωγή, ρεφραίν.

Πάρε μια κάρτα των έως 100 βάλε επάνω τις κιθάρες σου και παίξε το κομμάτι

Αμα σου αρέσει θα συνεχίσεις.

Ξέχνα τα τύμπανα....

Εδώ αρχίζουμε να αμφισβητούμε αν μπορείς να στρώσεις δυό τρακς μαζί με ακόρντα και θέμα πάνω στο μετρονόμο....

Προσπάθησε να δεις, αν τόχεις.

Αν δεν τοχεις θα έχεις ξοδέψει 100 ευρώ.

Αλλιώς ....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να κάνεις πολυκάναλη ηχογράφηση φυσικά αυτό που θες τα ντραμς, το μπάσο, κιθάρα και πλήκτρα χρειάζεσαι:

 

(Α) κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο (μπασοπαγίδες, ανακλαστήρες κτλ)

(Β) μικρόφωνα, βάσεις καλώδια + ενισχυτές, di + τρεχαγύρεόπουλος άλλα αναλώσιμα

(Γ) κονσόλα συμβατή με daw για ψηφιακή πολυκάναλη ηχογράφηση

(Δ) πρόγραμμα πολυκάναλης ηχογράφησης (qubase, Logic pro κτλ)+ κάρτα ήχου

(Ε) control room- 2 τυπικά studio monitors έστω για να ακούς τι γράφεις

 

Όλα αυτά θα σου πάνε ο κούκος αηδόνι και αποτέλεσμα δεν θα έχεις γιατι είσαι άσχετος/αρχάριος και δεν ξέρεις που παν τα 4, ούτε στάθμες PFL δεν ξέρεις να κάνεις υποθέτω διαβάζοντας το ποστ...

 

ΟΠΟΤΕ:

ΚΟΥΡΤΙΝΑ 1:

πας αγοράζεις ένα WORKSTATION σαν αυτό που πρότεινε ο waterfall δεν χρειάζεται να είναι αυτό το συγκεκριμένο υπάρχουν και άλλες λύσεις σε άλλες μάρκες πιο φτηνές και μεταχειρισμένα πχ ένα Korg m3, m50, Roland fantom x6 κτλ δεν είναι ανάγκη να πάρεις καινούργιο.

 

αν θες να γράφεις μουσική μαθαίνεις να χειρίζεσαι real time sequencer ή έστω step sequencer στο όργανο περνάς ντραμς, κιθάρες, μπάσα και ότι άλλο θες μέχρι και samples και φωνητικά σε μεγαλύτερα μοντέλα όπως πχ ένα Roland Fantom G (και λάιβ μπάσο άμα έχεις κόλημα) και φτιάχνεις το κομάτι σου και το αποθηκεύεις.

 

ΚΟΥΡΤΙΝΑ 2:

μαθαίνεις να δουλεύεις σε περιβάλλον daw σε υπολογιστή πχ Logic, reason, πάλι το ίδιο πράγμα είναι απλά χρειάζεσαι controllers εξωτερικά, εφφέ ψηφιακά κτλ και είναι λίγο πιο δύσκολο το περιβάλλον μέχρι να συνηθίσεις από ότι στο workstation, αλλά στο τέλος μπορείς να έχεις θεαματικά αποτελέσματα, αυτό θέλει όμως καιρό και διάβασμα, όλοι οι μεγάλοι παραγωγοί έτσι γράφουν πλέον.

 

η κουρτίνα 3 που θες να κάνεις με φυσικά όργανα δεν πρόκειται να σου βγει είναι ZONK! για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο έχεις γράψει τα κομάτια σου (σε workstation πχ) και πας σε ένα studio και τα γράφεις εκεί σε τελικό στάδιο ανάλογα το είδος που θα έχουν πχ αν είναι ηλεκτρονικά μπορεί να μη χρειάζεται ντράμερ και έχεις και μια δεύτερη γνώμη για την παραγωγή.

 

αυτά χονδρικά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Noiser θελει να γραψει κυριως electropop και ambient απ'οτι μας ειπε. Οποτε τα πραγματα ειναι μαλλον απλα, ή μαλλον απλουστερα σε σχεση μ'αυτα που του γραφεις (και θα τον κανεις να τα παρατησει ολα και να μαθει μπουζουκι ;D) Για πολυκαναλη ηχογραφηση δεν ειναι απαραιτητο να αγορασει καποια αναλογη κονσολα/καρτα ηχου για ταυτοχρονη πολυκαναλη εγγραφη, το μαγικο overdub δουλευει εδω και δεκαετιες. Αν παλι θελει να το παιξει Παπαθανασιου και να παιζει/γραφει ταυτοχρονα 16-20 καναλια, ε, εκει οι 12 Θεοι ας βαλουν το χερι τους...meditate.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενκς axtarma.    DAW?  αν ειναι καλη αυτη, τοτε με 120-150 που λεω να διαθεσω ποια και ποσο καλυτερη μπορω να παρω?  επισης ολα τα οργανα (ηλ.κιθαρα, ηλ.μπασο, keyboard, αναλογικο synth,) συνδεονται ταυτοχρονα πανω στην εξ.καρτα και στη συνεχεια πανε στο λαπτοπ ή πρεπει να παρω καποιο μικτη(και τι τυπο) και μεσω αυτου πανε στην καρτα και μετα στο λαπτοπ?

 

Το D.A.W. είναι το λεγόμενο Ψηφιακός Ηχητικός Σταθμός εργασίας, με απλά λόγια είναι ένα πρόγραμμα στο οποίο προσθέτεις όσα κανάλια θέλεις είτε audio είτε Midi (ανάλογα το πόσα επιτρέπει το ίδιο το πρόγραμμα αλλά και οι δυνατότητες του υπολογιστή σου), σε κάθε κανάλι γράφεις από ένα όργανο και έτσι συνθέτεις την μουσική σου. Υπάρχουν πολλά και διαφορετικά D.A.W. που έχουν διαφορές είτε πολλές είτε λίγες μεταξύ τους.

 

Τα όργανα συνδέονται στην εξωτερική κάρτα ήχου και από εκεί πηγαίνουν μέσα στο πρόγραμμα του λαπτοπ. Στο αρχικό σου επίπεδο, θεωρώ ότι είναι ανούσιο να δώσεις πάνω από 100 ευρώ για κάρτα ήχου από την στιγμή που υπάρχει μία τόσο καλή στα 60 ευρώ όσο αυτή που σου προτείνω την οποία έχω και ο ίδιος. Αν θέλεις όντως "επαγγελματική" κάρτα ήχου πρέπει να στάξεις αρκετά περισσότερα ευρώ, με 120-150 δεν θα έχεις μάλλον εμφανή διαφορά. Αλλά αν θέλεις να τα σκάσεις είναι δικό σου θέμα καθαρά, προσωπικά διαφωνώ. Στην κάρτα που σου προτείνω μπορείς να συνδέσεις ταυτόχρονα ένα σύνθ, μία κιθάρα ή μπάσο και ένα μικρόφωνο αν συνδέσεις το σύνθ μονοφωνικά, αν το συνδέσεις στερεοφωνικά τότε δεν μπορείς να έχεις παράλληλα συνδεμένο μικρόφωνο αλλά μπορείς να έχεις κιθάρα ή μπάσο. Το πώς θα δουλέψεις το ξέρεις εσύ, ή θα έπρεπε να το ξέρεις και αναλόγως να πράξεις.

 

Αν ήθελες οπωσδήποτε να έχεις ταυτόχρονα συνδεμένα και κιθάρα και μπάσο και σύνθς και μικρόφωνο, θα βόλευε πολύ να πάρεις έναν μίκτη ο οποίος θα έστελνε το σήμα όλων αυτών στην κάρτα ήχου και από εκεί στο λάπτοπ. Κάρτα ήχου θέλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ είτε πάρεις Workstation όπως λένε τα παιδιά, είτε όχι. Εκτός και αν το Workstation έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου που μπορεί άμεσα να στείλει το σήμα στο λάπτοπ, όπως αυτό που σου πρότεινε ο Waterfall-K.

 

εκει οι 12 Θεοι ας βαλουν το χερι τους...meditate.gif

 

Γιατί μόνο 12 Θεοί να βάλουν το χέρι τους; Έχουμε περισσότερους, οι 12 απλώς αντιστοιχούν στους 12 μήνες του χρόνου, ας βάλουν και οι υπόλοιποι χεράκι. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πραγματικα ευχαριστω για τη βοηθεια σας. Φανταζομαι με νιωθετε κ ισως κ εσεις να ησασταν καποια στιγμη στην αρχη στη θεση μου. Ηδη ενας φιλος με επιασε που ειπε οτι οι τοσες επιλογες και εναλλακτικες πολλες φορες σε κανουν να μπερδευεσαι και να τα παρατησεις. το ειχα κανει μια φορα. οχι τωρα ομως. 

θα διαβασω οσα μου γραψετε και θα επανελθω.

 

στο μεταξυ εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο φυσικο καταστημα στην αθηνα, που να εχει τετοιο εξοπλισμο για να το δω κ απο κοντα? ισως κ καποιος πωλητης να μου πει 1-2 πραγματακια, αλλα περισσοτερο να δω απο κοντα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε

 

Ως πρωταρης ερασιτεχνης αλλα λατρης της μουσικης μπορω να σου πω οτι με λιγη βοηθεια απο ενα φιλο αγορασα τα κατωθι και οι εγγραφες μου ειναι αξιοπρεπεστατες.

1) line6 UX2 κατρα ηχου εξωτερικη μεταχειρισμενη την βρισκεις γυρω στα 100+ ευρω

2)Cubase με απειρα βιντεο στο youtube για το πως και το γιατι

3)ολα τα οργανα που εχεις και βγαζουν καρφι εξοδο ειναι κομπλε για εγγραφη απο την καρτα ηχου

αν θες να γραψεις ακουστικα οργανα ή φωνο ενα καλουτσικο μικροφωνο κανει την δουλεια μια χαρα

4)Εγω για drums ψαχνω στο internet free drum loops και υπαρχουν και απειρα για το cubase vst

5)βρες και ενα ζευγαρι μεταχειρισμενα ηχεια για στουντιο και μαλλον θα εισαι κομπλε.

Μπορει να ειμαι αυτος που ξερει τα λιγοτερα στο φορουμ αλλα νομιζω σου τα λεω τοσο απλα οσο ηθελα κι εγω να μου τα πουν . Ο παραπανω συνδιασμος για εμενα λειτουργησε αψογα καλες εγγραφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Καλησπερα,

μετα απο ενα σχετικο ψαξιμο, σκεφτομαι να καταληξω στην αγορα ενος midi keyboard+καρτας ηχου  (και να αποφυγω ενα workstation).

 

με βαση τον ηχο που θα εχω ως κατευθυνση ambient και synth pop , τι θα μου προτεινατε?  θα με ρωτησετε τωρα σε τι προγραμμα θα δουλεψω...

σκεφτομαι αρχικα απλα να ηχογραφω μελωδιες και γι'αυτο ψαχνω μια αμεση λυση μεν αλλα θελω ποικιλια και καλη ποιοτητα ηχων, δηλαδη δε θελω εντελως ψευτικους ηχους synth.

 

ειδα διαφορα βιντεο για το arturia keylab και μπορω να πω οτι οι ηχοι που δινει μαζι αλλα το προγραμμα του μου φανηκε αρκετα ευκολο και με καλους ηχους.  βεβαια με προβληματισαν καποια αρθρα για ελαττωματικα προιοντα της arturia...

 

μπατζετ σκεφτομαι για Midi keyboard 300€, καρτα ηχου μεχρι 150€. 

 

ποια μοντελα θεωρειτε αξιοπιστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

μετα απο ενα σχετικο ψαξιμο, σκεφτομαι να καταληξω στην αγορα ενος midi keyboard+καρτας ηχου  (και να αποφυγω ενα workstation).

 

με βαση τον ηχο που θα εχω ως κατευθυνση ambient και synth pop , τι θα μου προτεινατε?  θα με ρωτησετε τωρα σε τι προγραμμα θα δουλεψω...

σκεφτομαι αρχικα απλα να ηχογραφω μελωδιες και γι'αυτο ψαχνω μια αμεση λυση μεν αλλα θελω ποικιλια και καλη ποιοτητα ηχων, δηλαδη δε θελω εντελως ψευτικους ηχους synth.

 

ειδα διαφορα βιντεο για το arturia keylab και μπορω να πω οτι οι ηχοι που δινει μαζι αλλα το προγραμμα του μου φανηκε αρκετα ευκολο και με καλους ηχους.  βεβαια με προβληματισαν καποια αρθρα για ελαττωματικα προιοντα της arturia...

 

μπατζετ σκεφτομαι για Midi keyboard 300€, καρτα ηχου μεχρι 150€. 

 

ποια μοντελα θεωρειτε αξιοπιστα?

 

Αυτό είναι ένα από τα καλύτερα προγράμματα για χρήση αποκλειστικά daw https://www.thomann.de/gr/propellerhead_reason_9.htm?ref=search_prv_6

 

και ένα midi keyboard απλό δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο και ακριβό: https://www.thomann.de/gr/m_audio_keystation_49_mkii.htm

 

Μη κολάς στο midi keyboard όλη τη δουλειά θα τη κάνει το πρόγραμμα και οι ήχοι που θα έχει επάνω αυτό μετράει

 

Πάρε και αυτή και είσαι γαμπρός! https://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_2i2_2nd_gen.htm

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιο ελαφρυ προγραμμα και απλο στη χρηση που να  μπορεις να το δουλεψεις πχ με το m-audio και να σου δινει μεγαλη ποικιλια ήχων με καλη ποιοτητα στην αποδοση τους?  θελω απλως να ξεκινησω να παιζω και οπως καταλαβαινεις οι καλοι ηχοι σε βοηθανε παρα πολυ στο να μπορεσεις να πειραματιστεις και να βγαλεις μια μελωδια

 

επισης γιατι προτεινεις τη focusrite και γιατι το reason?  μια γνωμη για εμας τους αρχαριους θα βοηθησει πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιο ελαφρυ προγραμμα και απλο στη χρηση που να  μπορεις να το δουλεψεις πχ με το m-audio και να σου δινει μεγαλη ποικιλια ήχων με καλη ποιοτητα στην αποδοση τους?  θελω απλως να ξεκινησω να παιζω και οπως καταλαβαινεις οι καλοι ηχοι σε βοηθανε παρα πολυ στο να μπορεσεις να πειραματιστεις και να βγαλεις μια μελωδια

 

επισης γιατι προτεινεις τη focusrite και γιατι το reason?  μια γνωμη για εμας τους αρχαριους θα βοηθησει πολυ!

 

Υπάρχει και το Propellerhead Reason Essentials 9 , https://www.thomann.de/gr/propellerhead_reason_essentials_9.htm?ref=prod_rel_391869_0 πιο βασική έκδοση και πολύ πιο φτηνή και με αυτό θα κάνεις δουλειά.

 

Για να ξεκινήσεις να παίζεις χρειάζεσαι (A) laptop/pc (B) midi controller (Γ) software που να φορτώνει ήχους επίσης και μια κάρτα ήχου για εγγραφή/επικοινωνία usb ανάλογα το μοντέλο οπότε με αυτό το πακέτο θα μπορείς να ξεκινήσεις όπως θα χρειαστείς και ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα studio monitors https://www.thomann.de/gr/m_audio_bx8_d2.htm?ref=search_prv_15 σαν αυτά.

 

Αυτό είναι ένα τελείως βασικό σετάπ για να ξεκινήσεις να μαθαίνεις να παίζεις και να γράφεις, πειραματιστείς κτλ εφόσον θέλεις να πας σε λύση DAW μόνος σου το έγραψες.

 

Υπάρχουν και κάποια midi controllers με προεγκατεστημένους ήχους αλλά δεν αξίζει μπροστά στη βιβλιοθήκη του Reason.

 

Τα κορυφαία προγράμματα παραγωγής είναι αυτά Logic, Reason, Native Instruments, Steinberg, Spectrasonics Atmosphere & Arturia το οποίο δεν το θες οπότε διάλεξε ένα από τα υπόλοιπα όποιο σου κάνει και ξεκίνα. Υπάρχουν και άλλα προγράμματα αλλά δεν υποστηρίζουν εγγραφή γιαυτό πρότεινα το Reason είναι όλα σε 1.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου