Προς το περιεχόμενο

Πως γινεται να στήσω ένα βασικό στουντιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συμβαλλω και εγω στο ξεμπερδεμα του φιλου μας καθως ημουν ακριβως στην ιδια θεση με αυτον καπου τον Απριλιο (αν θυμαμαι καλα;) Οπου και εχει πλακα που πλεον σας εχω μαθει και περιμενα ακριβως τι θα προτεινει ο καθενας σας  ;D ;D (σημ. οπως εγραψα και στο αλλο θεμα μακρια απο τα controller της Arturia)

 

θα συνοψισω λιγο την εμπειρια μου ως κλασσικος πιανιστας που ειχε χρονια να ασχοληθει με μουσικη και δεν ειχε ΙΔΕΑ απο ψηφιακο/ηλεκτρονικο ηχο.

τελικα αυτα που μου αρκουσαν και νομιζουν θα αρκεσουν και σε σενα ειναι

 

1) οποιοδηποτε DAW, μη σε αγχωνει/τρομαζει η περιπλοκοτητα που συναντας στην αρχη, σκεψου εγω πηρα το Cubase 6.5 και βουτηξα στα βαθια απο την αρχη, υπαρχουν απειρα τutorial Πλεον και πολυ επεξηγηματικα, το Reason ως πιο διαδεδομενο πλεον (;) στον χωρο τςη ηλεκτρονικης εχει και πιο οψιμα tutorial οπου παιρνεις και απαντησεις στα διαφορα σχολια και φορουμς

 

2) καρτα ηχου εξωτερικη οποια σου προτεινουν οι κυριοι εδω που τα γνωριζουν καλυτερα (εγω ακομα δεν εχω παρει  ;D)

 

3) ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ (και αναρωτιεμαι γιατι δεν το τονισατε) monitor speakers, κοιτα για μεταχειρισμενα, οσο για το τι να προσεξεις και πως λειτουργουν υπαρχει επισης απειρο υλικο (κανε αν θες μια πρωτη αρχη στο site του dj shop - δεν διαφημιζω ειλικρινα, απλα εχει αρθρα στα ελληνικα σε καθε κατηγορια προιοντων)

 

4) καποιο Midi controller που οπως σου ανεφερα στο αλλο θεμα καλο θα ηταν να ειναι κανα Novation εαν θες αισθηση κοντα στου πιανου (μου τα λεγε ο Waterfall τοτε, παρε τωρα το κλαμα με την Arturia)

 

5) καποιο virtual synth(δηλαδη ψηφιακη προσομοιωση synthesizer) εαν θελεις να συνθετεις δικους σου ηχους απο το μηδεν! Νομιζω εκει ειναι τελικα η ουσια του ολου πραγματος, καθως θα μπεις σε εναν ολοκληρο νεο μουσικο κοσμο, δεν πιστευω οτι εχει πολυ νοημα να χρησιμοποιεις ετοιμα presets εαν θες οντως να δωσεις τον δικο σου ηχο (εκτος κ αν η συνθεση σου εστιαζει σε μελωδια/αρμονια πχ και θες ηχους συγκεκριμενων συνθς) Υπαρχουν παλι πολλα virtual synths kai πολλα DAWs οπως και το REason εχουν αξιολογα build in synths οπου μπορεις να κανεις μια αρχη με αυτα και να μην αγορασεις καποιο αλλο

 

 

 

*σε σχεση με τα drums και τα patterns υπαρχει αυτο το freeware emulation της 808 (http://tactilesounds.blogspot.gr/p/tactile-synthesizers.html) με το οποιο μπορεις να κανεις μια καλη αρχη και εχει πραγματικα αξιοπρεπεστατο ηχο. Μη σε φοβιζει να κανεις με midi track drum patterns νοτα νοτα, ισα ισα που η dance Μουσικη που ειναι 2/4, 4/4 απλα κουμπωνεις τις μποτες και μετα παιζεις με τα υπολοιπα 8)

 

καλη συνεχεια και κυριως μην πελαγωνεις! ολοι το παθαινουμε στην αρχη λογω υπερπληροφορησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου