Προς το περιεχόμενο

γνωμη για bridge μαγνητη 57/62 σε strat...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,θελω να αλλαξω τον bridge 57/62 που εχω στην strat μου (62 RI) γιατι μου ακούγεται εντελως ψιλος,πριμαριστος και γενικά άχρηστος ο ηχος του.Σε αντιθεση με τον neck και τον middle που μου αρεσουν πολυ.

1)Εσείς τι γνωμη εχετε για τον συγκεκριμένο μαγνητη;

2) αν βαλω καποιον αλλο π.χ fender '54 θα δενει ηχητικα με τους αλλους δυο;

Τα φωτα σας!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα βαζοντας ενα base plate (ενα κομματι ατσαλι σαν και αυτο  http://www.fralinpickups.com/bplate.asp ) δεν ειναι αναγκη να ειναι αγοραστο μπορεις να το φτιαξεις και μονος σου φτανει να ειναι ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ.

 

Αυτο γεμιζει τον ηχο του μαγνητη και τον κανει πιο "telecaster" .

 

Αν δεν σου λυσει το κλασσικο αυτο προβλημα βαλε για αρχη εναν Texas Special αν θες Fender ή οποιονδηποτε μαγνητη πανω απο 8Κ που θα βρεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αλλάξεις τον μαγνήτη, γιατί δεν δοκιμάζεις να συνδέσεις το tone pot στον bridge μαγνήτη ώστε να κόψεις λίγα πρίμα και να τον φέρεις στα ίσα του? Εκτός κι αν παίζεις με όλα ανοικτά, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που τουλάχιστον ειναι κλασσικο το προβλημα και δεν ειμαι κανενας περίεργος... ::)

Το baseplate ίσως είναι λύση όπως λες αλλά έχω μια υποψία οτι ίσως δεν είναι αρκετό σαν αλλαγη.....

ο dimarzio δεν φαίνεται να ναι ασχημη επιλογη.

Το tone pot είναι ήδη συνδεδεμενο με Middle+bridge μαζι αλλα το αποτέλεσμα δεν ειναι ικανοποιητικο όσο και να το μειώσω.

 

Επίσης σαν λύση σκέφτομαι και τοn Seymour Duncan SSL5 custom staggered

(13.3Κ αρκετά πάνω απο 8!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο bridge του cs 54 set που αναφέρεις είναι ίσως ο καλύτερος bridge strat μαγνήτης από τα σετ της Fender. Είναι βέβαια ολίγον hot αλλά πιστεύω θα σε καλύψει απόλυτα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ, ίσως αν του βάλω και το baseplate που λέγαμε να βολέψει...(απότι βρήκα 6,2Κ εχει σε σύγκριση με τα 5,9 του 57/62 που έχω, παραπλήσιος φαίνεται σε ...hotness!)

 

Ή απλά αποδέχομαι οτι δεν θα παίζω με το bridge μαγνητη και γλιτώνουμε όλη αυτή την αναζήτηση και το βάλε -βγάλε..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις τσεκάρει το ύψος των μαγνητών; αν ο μαγνήτης "ξύνει" μπορεί να έχει σημασία και αυτό. επίσης τι τιμές έχουν τα tone pots είναι 250  (το πιθανότερο) η 500;

 

υπάρχουν πάρα πολλά μοντέλα μαγνητών για να ταιριαξεις τον bridge

επίσης o SSL-5  exει λεπτό σύρμα για αυτό και έχει αυξημενο DC resistance ..δεν είναι τοοοοοσο πιο hot απο τους stock μαγνήτες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο κάτω tone τον έχω μαζί με τον middle. Tone pots 250Κ , ύψος εχω δοκιμάσει διάφορες αλλαγές τι χαμηλά τον έβαλα τι ψηλά, απλά δεν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου