Προς το περιεχόμενο

Squier strat>>αλλαγή μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέρω

το αιώνιο πρόβλημα

 

κάποτε είχα μια κιθάρα ήταν και εντελώς ορίτζιναλ δεν μπαίνανε σκέψεις αλλαγών.

Τα τελευταία χρόνια μια γερή αναθέρμανση, μια επιστροφή στις ρίζες, μια ανάγκη για καταγραφή και αποτύπωση σε μαγνητικό υλικό δουλειάς 40ετίας που ποτέ δεν καταγράφηκε εκτός από live, ίσως ένας παλιμπαιδισμός και ...

βρέθηκα με 3 νέες κιθάρες.

 

Για λόγους διερεύνησης και μόνο αποφασίστηκε να αγοραστούν προσιτά μοντέλα με δυνατότητες αναβάθμισης.

Ετσι εκτός από την παλιά καραβάνα tele deluxe του 1973 βρέθηκα με δυό squier, strat και tele και με μια epiphone dot.

 

Η σύγκριση με την deluxe ήταν άδικη για τις νεοφερμένες που από κάθε άλλη άποψη με έχουν αφήσει ικανοποιημένο. Ετσι αποφασίστηκε σταδιακά η αλλαγή μαγνητών.

Με σειρά προτεραιότητας, strat, epi, tele.

 

Ξεκινάω λοιπόν ίσως εντός Μαη με ένα σετ tonerider για την strat.

Τα ερωτήματα είναι

ποιό set?

οι επιλογές είναι

pure vintage

city limits

classic blues

surfari

 

το είδος που παίζω είναι (με όλες τις κιθάρες) το ροκ στις jazzy ή bluesy εκδοχές  του. Δεν λέω jazz ούτε blues γιατί δεν θεωρώ τον εαυτό μου ότι τα καλύπτει. Απλώς τα αγγίζει.

 

Κιθαρίστες που κατα καιρούς αποτέλεσαν πρότυπα είναι πχ Larry Carlton, Robbern Ford, Walter Becker, Lee Ritenour, Carlos Santana, Pat Metheny, John Scofield, Guthrie Trapp και ενδεχομένως αρκετοί άλλοι που ξεχνάω. Πάντως οι παραπάνω δίνουν μια ιδεά.

 

Θα ήθελα λοιπόν κάποιες γνώμες σχετικά με το ποιό σετάκι να επιλέξω από όσους έτυχε να τα δοκιμάσουν οι ίδιοι.

Να σημειώσω ότι συνήθως οι επιλογές μου στην strat είναι οι θέσεις 1, 2 και 4.

Δεκτές επίσης προτάσεις για πιθανή αλλαγή των δυό μόνο μαγνητών neck - mid με την προϋπόθεση να ταιριάζει το αποτέλεσμα για την ώρα με τον bridge μέχρι να βρεθεί η στιγμή να αλλαχτεί και αυτός.

Ξέρω ότι η επιλογή αλλαγής μόνο δυό μαγνητών και σεταρίσματος με υπάρχοντα είναι πιό δύσκολη υπόθεση...αλλά αν υπάρχουν δοκιμασμένες λύσεις θα τις σκεφτώ.

Δεκτά οποιαδήποτε σχόλια προτάσεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στη θέση σου θα προσπερνούσα τους city limits και τους classic blues και θα επέλεγα κάποιον από τους υπόλοιπους.

Τους blues τους είχα ακούσει σε μία warmoth κατασκευή και δεν μου άρεσαν και πολύ, ενώ οι limits ακούγονται πολύ hot για κλασσικό fender ήχο, αν κάνεις dig in με την πένα θα βρωμίζουν και σε σχετικά clean settings του ενισχυτή.

Επίσης ο bridge σε αυτό το σετ είναι για hard rock καταστάσεις και αυτομάτως "χαλάει" και την ενδιάμεση θέση με τον middle...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dim, αν επιτρέπεται, γιατί ακριβώς αλλάζεις τους μαγνήτες σου; Τί ακριβώς δεν κάνουν που θα ήθελες ή τί ακριβώς ήχο έχεις στο μυαλό σου;

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποννοώ πως δεν θα έπρεπε να το κάνεις. Είμαι πολύ υπέρ της αναβάθμισης των ηλεκτρονικών (ή του... customisation, όπως λέγεται) αρκεί να είναι ακριβώς αυτό και όχι αλλαγή για χάρη της αλλαγής. Και δεν ξέρω αν αλλάζοντας τους stock για Tonerider κάνεις το 1ο ή το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ακριβώς αλλάζεις τους μαγνήτες σου;

 

Ενταξει ..decent ειναι οι φθηνοι κεραμικοι μαγνητες των Squier Affinity αλλα they leave a LOT to be desired...καλα κανει.....αν ειχε παρει Classic Vibe Squier τοτε θα ειχαν Tonerider απο τη μανα τους και δεν θα χρειαζονταν αλλαγη...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ..decent ειναι οι φθηνοι κεραμικοι μαγνητες των Squier Affinity αλλα they leave a LOT to be desired...καλα κανει.....αν ειχε παρει Classic Vibe Squier τοτε θα ειχαν Tonerider απο τη μανα τους και δεν θα χρειαζονταν αλλαγη...

 

 

Βασικά δεν είδα στο αρχικό post το... Affinity κομμάτι της εξίσωσης, αλλιώς δεν θα είχα ρωτήσει.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dim, αν επιτρέπεται, γιατί ακριβώς αλλάζεις τους μαγνήτες σου; Τί ακριβώς δεν κάνουν που θα ήθελες ή τί ακριβώς ήχο έχεις στο μυαλό σου;

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποννοώ πως δεν θα έπρεπε να το κάνεις. Είμαι πολύ υπέρ της αναβάθμισης των ηλεκτρονικών (ή του... customisation, όπως λέγεται) αρκεί να είναι ακριβώς αυτό και όχι αλλαγή για χάρη της αλλαγής. Και δεν ξέρω αν αλλάζοντας τους stock για Tonerider κάνεις το 1ο ή το 2ο.

 

σε προηγούμενη συζήτηση με τον sf του είχα αναφέρει ότι οι μαγνήτες της affinity strat μου φαίνονται λίγο ψόφιοι ή ...lifeless αν θέλετε αγγλιστί.

ο ήχος τους είναι ικανοποιητικός αλλά λίγο στερούνται σε οδήγηση.

Αντίθετα στην affinity tele εκεί είμαι περισσότερο ευχαριστημένος.

Περιττό να πω ότι η strat σαν καινούργιο κοσκινάκι άφησε την deluxe στην άκρη για σχεδόν δυό χρόνια.

Μέχρι που ήρθε η tele με εντυπωσίασε επίσης για κανα δίμηνο σε σχέση με την strat ώσπου έπιασα την deluxe, της έβαλα και χορδές και τις τσάκισε κανονικά.

 

Αρχικά δεν ήθελα classic vibe γιατί δεν μου έκατσε καλά ως εικόνα, μανίκι, ψευτονίτρο και βιντατζιά.

 

οι Pure vintage τι μέρος του λόγου είναι?

(ρωτάω γιατί από τα κλιπάκια στο site δεν βγάζω άκρη...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Pure vintage τι μέρος του λόγου είναι?

 

Οπως οι πρωτες strat & tele,χαμηλο output ,περισσοτερο πριμα και twang.Μια χαρα και αυτοι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως οι πρωτες strat & tele,χαμηλο output ,περισσοτερο πριμα και twang.Μια χαρα και αυτοι.

 

επειδή ο Buddy Holly δεν ήταν στις επιρροές μου μήπως τελικά πάλι surfari...?( τί όνομα κι αυτό...    :( )

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Surfari,surfari και ποιος δεν θα την παρει.... ;D ;D ;D (την θυμασαι τη διαφημιση της γκοφρετας στα 80s ?  ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου