Προς το περιεχόμενο

effects στον tonelab


PGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά στην tonelab μπορείς να βάλεις 2 effect ταυτόχρονα?? Για παράδειγμα univibe και VOX WAH ταυτόχρονα? Η πχ fuzz και wah??

Αν δεν γίνεται είναι πρόβλημα πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν μπορει να γινει και ειναι το μονο πραγμα που μου την σπαει καθως την εχω αγορασει . θα θελα να ξερα αυτος που την σχεδιασε δεν σκεφτηκε πως ειναι ΒΑΣΙΚΑ εφφε και οβερντριβε τα οποια ειναι μαζι ?? :x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται αλλα ευκολα το αντιμετωπιζεις με δυο τροπους

 

1.χρησιμοποιεις τους βρωμικους ενισχυτες για γκαζια & τα πεταλακια της πρωτης μπανκας

 

2.χρησιμοποιεις τα βρωμικα πεταλακια της πρωτης μπανκας με τα Leslie/phaser της modulation μπανκας

 

3.παιρνεις ενα πεταλακι Overdrive/fuzz & το βαζεις πριν το Tonelab...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ και στους δύο για τις πληροφορίες!! Παρ' ότι με ξενέρωσε λίγο αυτή η πτυχή της tonelab οφείλω να παραδεχθώ ότι η φιλοσοφία της tonelab ,δηλαδή να περνάει το σήμα από 5 (πιο ρεαλιστικά σε σχέση με τις άλλες πεταλιέρες) στάδια πριν φτάσει στην έξοδο, προσδίδει πολύ πιο "αληθινό" ήχο σε σχέση με τις υπόλοιπες φηφιακές φύσει και θέσει πεταλιέρες. Απ' το να έχω 5 εφέ σαν αχταρμά στον ίδιο ήχο προτιμώ τον πιο λιτό αλλά πιο γλυκό ήχο της tonelab. Kαι ούτως η άλλως το μόνο που πραγματικά με ξενέρωσε είναι ότι δεν θα έχω fuzz - wah ήχο, ή univibe-wah. Κατά τα άλλα έχει τόσους ήχους που μπορείς να φτιάξεις που σε αποζημιώνει με το παραπάνω...

Thanks again guys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι αν μπεις σε τρυπακι να παρεις κι αλλα πεταλια εχοντας την tonelab ειναι αδικος κοπος να την παρεις....εγω ημουν στο τσακ να την παρω για πολλους λογους αλλα στο τελος προτιμησα την λυση με 3-4 πολυ καλα πεταλια,γιατι τοσα μου χρειαζονται εμενα προσωπικα...σαν χρηματα παντως σου φευγουν πολλα λεφτα αγοραζοντας ξεχωριστα πεταλακια...

 

εγω πιστευω παντως οτι καλυπτει τα παντα η tonelab...αν εχεις και καλο ενισχυτη τοτε εισαι ακομα πιο κομπλε...

 

εξαρταται και απ το αν παιζεις σε μαγαζια οποτε βολευει ακομα περισσοτερο...εγω παιζω σπιτι και σε στουντιο οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
το θεμα ειναι οτι αν μπεις σε τρυπακι να παρεις κι αλλα πεταλια εχοντας την tonelab ειναι αδικος κοπος να την παρεις....εγω ημουν στο τσακ να την παρω για πολλους λογους αλλα στο τελος προτιμησα την λυση με 3-4 πολυ καλα πεταλια' date='γιατι τοσα μου χρειαζονται εμενα προσωπικα...σαν χρηματα παντως σου φευγουν πολλα λεφτα αγοραζοντας ξεχωριστα πεταλακια...

....

[/quote']

Σωστό και αυτό που λεει το treloagori με τα πετάλια, αλλά προσωπικά δεν έχω το βαθμό οργάνωσης που απαιτείται για να έχω 3-4 διαφορετικές ρυθμίσεις για κάθε πετάλι και να θυμάμαι μετά ακριβώς πως είχα βρει τον κάθε ήχο. Γι αυτό μου αρέσουν τα πολυεφφέ γιατί μπορείς να σωσεις κάτι που σου άρεσε, και να κανεις 2-3 κόπιες και να πειράζεις μέχρι να βρεις αυτή που σου κάθεται καλύτερα.

 

Πραγματι, με την TONELAB μπορεις να προσεγγίσεις τα πάντα. Πάντως εγώ χρησιμοποιώ μπροστά και ένα BOSS κομπρέσσορα και ενα fuzz. :wink: :wink:

Όταν την είχα σκέτη, έκανα αυτό που περιγράφει παραπάνω ο superfunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν παιρνεις ενα G-MAJOR με ενα midi controller που σιγουρα θα εχεις πολυ πολυ πολυ καλυτερη ποιοτητα εφφε??

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως γιατι δεν εχει expression pedlas,δεν εχει βρωμικους ηχους & βεβαια ΔΕΝ εχει και καλυτερα εφε???(για το τελευταιο ειμαι σιγουρος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν παιρνεις ενα G-MAJOR με ενα midi controller που σιγουρα θα εχεις πολυ πολυ πολυ καλυτερη ποιοτητα εφφε??

 

το ειχα το g major και το εδωσα...μιλαμε για τρομερο μηχανημα χωρις πλακα...αλλα το πεταλακι του μονο ευχρηστο δεν ειναι...μια αλλη λυση ειναι να βρεις μια midi πχ behringer που να ειναι συμβατη με το gmajor...

 

αλλα θα σου ρθει ακριβα το ολο project και δεν θα εχεις ολα τα εφφε που εχει η tonelab...δηλαδη δεν εχει distortion,wah...οποτε παλι καταληγουμε στην tonelab...η στην line6(την ειχα και αυτη πολυ καλη)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου