Προς το περιεχόμενο

Ηχητικό τεστ - καρφί vs πεταλιέρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν κάποιο καιρό είχα ανοίξει το παρακάτω θέμα:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=210000.0

 

Το πρόβλημα εν ολίγοις ήταν (και είναι) ότι το crybaby wah που πήρα χρησιμοποιεί το hardware bypass σύστημα αντί του true bypass και εγώ άκουγα αρκετά μεγάλη διαφορά στο καθαρό μου σήμα από τη στιγμή που το πετάλι εγκαταστάθηκε στην πεταλιέρα μου.

 

Για την ιστορία το συγκεκριμένο crybaby ανακάλυψα ότι δεν μοντάρεται οπότε μου έμεινε ως έχει και έπαιξε και 2 live. Ως γνήσιος άρρωστος με τον ήχο μου βέβαια, ποτέ δεν μπόρεσα να ξεπεράσω το γεγονός ότι κάτι αδηφάγο παρεμβάλλεται μεταξύ της κιθάρας και του ενισχυτή. Οπότε και στα λάιβ πλέον έχω μια μόνιμη ενόχληση η οποία υποπτεύομαι ότι σε μεγάλο βαθμό είναι προϊόν ηχητικού ψυχαναγκασμού.

 

Το ερώτημα λοιπόν που προέκυψε είναι αν ο ακροατής (έστω και ο έμπειρος) ακούει διαφορά στον ήχο σε μια ηχογράφηση ή/και σε ένα live. Το δεύτερο είναι μάλλον άκυρο βέβαια μια και δε νομίζω ότι θα έρθει ποτέ κανένας μετά από live να μου πει "ρε φίλε, έπαιξες χωρίς true bypass ή ιδέα μου είναι;"  ;D

 

Τέλος πάντων όλα αυτά καταλήγουν στις ποικίλες ψυχικές διαταραχές των κιθαριστών σχετικά με την αναζήτηση του ιδανικού tone. Παρόλα αυτά, λίγο γιατί χρειάζομαι και αντικειμενικά αυτιά, αλλά λίγο και για να παίξουμε, αποφάσισα να ανεβάσω το παρόν τεστ. Τα δεδομένα έχουν ως εξής:

 

Θα ακούσετε 2 ηχογραφήσεις της ίδιας κιθάρας στον ίδιο ενισχυτή με τα ίδια μικρόφωνα και τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις volume και eq. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι στη μία ηχογράφηση παρεμβάλλεται η πεταλιέρα μου (η οποία βέβαια περιλαμβάνει και το περί ου ο λόγος crybaby) ενώ η άλλη είναι καρφί η κιθάρα στον ενισχυτή. Στην ηχογράφηση με την πεταλιέρα εννοείται ότι όλα τα πετάλια είναι κλειστά.

 

Οπότε τα ερωτήματα είναι 2:

 

- Ακούτε άξια λόγου διαφορά στον ήχο;

- Ποιο κλιπ πιστεύετε ότι είναι με την πεταλιέρα και ποιο το κατευθείαν στον ενισχυτή;

 

Προσπάθησα, όσο μπορούσα, να παίξω παρόμοια πράγματα και στις δύο περιπτώσεις. Ακούτε telecaster πρώτα neck και μετά bridge στον Deluxe Reverb RI μου.

 

Clip 1: https://app.box.com/s/01bzhqu6npmw26y6beualpl8s004y79m

 

Clip 2: https://app.box.com/s/93c97q59xewy7bp903ndom8p2kbtshfs

 

Αναμένω με ενδιαφέρον τις εκτιμήσεις σας.

 

Υ.Γ. Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για τη χρήση του box αλλά τα αρχεία είναι μεγαλύτερα του επιτρεπτού ορίου. Επίσης παρακαλώ τους moderators να σβήσουν το ίδιο θέμα που δεν έχει τίτλο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

υποθέτω το πρώτο είναι χωρίς πεταλέρια και το δεύτερο με  πεταλιέρα και ακούω διαφορά.

Στο πρώτο κλίπ η κιθάρα μου ακούστηκε πιο ζουμερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω σαφή διαφορά.

 

Μου άρεσε περισσότερο ο δεύτερος ήχος.

Για μένα ήταν πιο στρογγυλός και ευχάριστος στο αυτί μου.

Ίσως και πιο επαγγελματικός - όπως θα περίμενα να ακουστεί σε έναν δίσκο.

 

Αν έχεις τον δεύτερο ήχο στον ενισχυτή και με πεταλιέρα βγάζεις τον πρώτο ήχο, έχεις πρόβλημα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το δεύτερο clip μάλλον είναι με την πεταλιέρα. Παρ'όλο που μου άρεσε περισσότερο ο ήχος από το πρώτο clip (νέτος, σκέτος....) νομίζω ότι στην μίξη με τα άλλα όργανα θα ακουστεί και θα δέσει καλύτερα ο ήχος του δεύτερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορα υπαρχει σιγουρα και ακουγεται.

 

Θα συμφωνησω με τον Ρευ οτι το δευτερο,το πιο στρογγυλο και γλυκο ειναι "σκετο"-οπως εχεις δει παντα πεφτω εντελως εξω ;D-και το πρωτο ειναι με την πεταλιερα που νομιζω οτι κοβει πραγμα,αδειαζει και ψοφαει καπως τον ηχο και αυτη τη φορα εχω πεσει μεσα(εξω :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Δεν διάβασα σωστά την εκφώνηση αναπροσαρμόζω την αρχική μου απάντηση. Thanks Gvour μου άνοιξες τα μάτια.)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πρώτο κλιπ λείπει "σώμα" στον ήχο (σε σχέση με το δεύτερο).

Επίσης το πρώτο είναι λίγο πιο "ίσιο" σε δυναμικές.

 

Και τα δύο είναι ωραία, εξαρτάται τι ψάχνει κάποιος.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο κλιπάκι είναι μακράν καλύτερο.

Το δεύτερο είναι μουντο, μαζεμένο, λίγότερες μεσαίες, πρίμα, χαμηλές.

Για μένα νύχτα μέρα.

Ποιό είναι ποιό εσύ θα μας πεις.

Κουρτίνα 1.  :D

 

(έδωσα την απάντηση την ώρα που κάποιος διαχειριστής άλλαζε τον τίτλο... οπότε κάπου υπάρχει το ίδιο κείμενο ...ορφανό)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω το πρώτο κλιπ είναι καρφί στον ενισχυτή και το 2ο με την πεταλιέρα

 

Μου άρεσε πιο πολύ το 2ο. Πιο στρογγυλός ήχος, κάπως πιο γλυκός. Στο 1ο κλιπ άκουγα ένα ήχο πιο crunchy, ξερό και ωμό

 

Δεν τα πάω καλά με τις εκφράσεις (στρογγυλός, γλυκός, ωμό κτλ wtf δλδ  ;D ;D ;D) είμαι αρχάριος

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου