Προς το περιεχόμενο

Eνεση κορτιζονης.....


UnderGround

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα mesulid,εχω σταματησει το πιανο για 2,5 μηνες,εκανα βελονισμο,ξεκουραστηκα,εκανα γυμναστικη αλλα τα χερια μου δεν εχουν περασει εντελως.Επειδη θελω να ξεκινησω να παιζω επιτελους,θα παω για καινουργιες εξετασεις και ισως για ενεση κορτιζονης....

 

Και να καταλαβεται οτι οι γιατροι μου λενε οτι δεν εχω τενοντιτιδα αλλα συνδρομο υπερχρησης, κοινως υπερκοπωση....

 

Θελω τις εμπειριες σας απο κατι τετοιο.Ξερω οτι δεν ειναι το καλυτερο αλλα δεν μπορω να κανω και ενα χρονο να παιξω....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και εγω κορτιζονομενος ειμαι αλλα στον δεξι μου ωμο,δεν ειναι και οτι καλυτερο και μακροχρονια χρηση μπορει να δημιουργησει προβληματα ,αλλα απο το μην μπορεις να κουνησεις το χερι σου ειναι σιγουρα καλυτερα.. :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα mesulid' date='εχω σταματησει το πιανο για 2,5 μηνες,εκανα βελονισμο,ξεκουραστηκα,εκανα γυμναστικη αλλα τα χερια μου δεν εχουν περασει εντελως.Επειδη θελω να ξεκινησω να παιζω επιτελους,θα παω για καινουργιες εξετασεις και ισως για ενεση κορτιζονης....

 

Και να καταλαβεται οτι οι γιατροι μου λενε οτι δεν εχω τενοντιτιδα αλλα συνδρομο υπερχρησης, κοινως υπερκοπωση....

 

Θελω τις εμπειριες σας απο κατι τετοιο.Ξερω οτι δεν ειναι το καλυτερο αλλα δεν μπορω να κανω και ενα χρονο να παιξω....[/quote']

 

Υπάρχει και ένα παλιότερο θέμα, αλλά δεν είναι ο elavd εδώ να το βρει 8)

 

Γενικά οι τραυματισμοί σε μουσικούς, μπορούν να αντιμετωπιστούν από ειδικούς ιατρούς που ειδικεύονται σε αυτούς. Υπάρχουν, πρέπει απλά να ψάξεις λίγο...

 

Η δική μου εμπειρία, ευτυχώς δεν ήταν τόσο δυσάρεστη. Πέρσι τέτοιο καιρό έπαθα μια τενοντίτιδα στον ώμο που προκλήθηκε από κακή στάση στον υπολογιστή. :? Τελείως ειρωνικό, καμμία σχέση με την κιθάρα... Αντιμετωπίστηκε με αντιφλεγνονώδη, ξεκούραση και μεγάλες δόσεις καρνιτίνης (για διατήρηση και ενίσχυση του μυικού τόνου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα.

Εννοεις οτι η μακροχρονια χρηση της κορτιζονης μπορει να δημιουργησει προβλημα....Ομως μπορει με μια ενεση και σταδιακη ενταξη δεν νομιζω αντιμετωπισω προβλημα...

Αλωστε με την κορτιζονη δεν περναει μονο ο πονος αλλα φευγουν και οι οποιες φλεγμονες...

Το θεμα ειναι οτι εαν ο πονος μετα απο καιρο επανελθει ειναι πιο δυσκολο να φυγει μετα ;

 

Kαι μενα η δουλεια μου ειναι σε υπολογιστη...

Πηρα και καρνιτινη και σιδηρο και λιπαρο οξυ(Ω3) αλλα...

Το κακο ειναι οτι το πιανο το εκοψα,την δουλεια δεν μπορω να την κοψω για να μου περασει αρα την πληρωνει η μουσικη...

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που προκλήθηκε από κακή στάση στον υπολογιστή.

 

Μην μου λές τέτοια...Και κάθομαι και 5 ώρες την μέρα στο pc....Πώς πρέπει να κάθεσαι δηλαδη σωστα????

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρεις τα ειδικα μαξιλαρακια για το πληκτρολογιο και το ποντικι,να εχεις τα χερια σου sε ορθη γωνια και λιγο πιο μπροστα απο το σωμα σου,οπως ειναι και η θεση του πιανιστα δηλαδη....

Για να μην σε μπερδεψω,βαλε στο yahoo για σωστη θεση του σωματος και θα σου βγαλει αρκετα sites.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα το πρόβλημα είχε δημιουργηθεί από τελείως στρεβλή στάση, λόγω της θέσης εργασίας που είχα. Αφού φώναξα, έβρισα, απείλησα τη σωματική ακεραιότητα των υπευθύνων κλπ, μου άλλαξαν θέση εργασίας, αλλά ήταν πλέον αργά.

 

Το χειρότερο είναι πως αυτά δεν περνάνε ποτέ τελείως, ήδη μου έχει μείνει μια αδυναμία στο αριστερό χέρι και κατά καιρούς έχω μικροενοχλήσεις, απλώς έχω μάθει να τις αντιμετωπίζω πλέον (χαλάρωση, κάποια ειδική αλοιφή, ασκήσεις, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώχ....εγώ συνήθως απλώνομαι σαν στραβοχυμπένος λουκουμάς πάνω στο γραφειο.....και είναι ενα πράγμα σαν να ξαπλώνω...:lol:....Θα googlαρω και θα βρώ κατι...Ευχαριστώ πάντως...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που προκλήθηκε από κακή στάση στον υπολογιστή.

 

Μην μου λές τέτοια...Και κάθομαι και 5 ώρες την μέρα στο pc....Πώς πρέπει να κάθεσαι δηλαδη σωστα????

 

 

εγω στο σερφαρισμα ξαπλαρω στο κρεβάτι, πεταω τον προβολεα με πηγη απο το πισι στο ταβανι και το ασυρματο ποντικι στο σεντονι :P

αυτο το εικονικο πληκτρολογια μου τη σπαει λιγο αλλα κατα τα αλλα.....πασας :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ UnderGround

Μην τη φοβάσαι και τόσο την κορτιζόνη. Πολλες φορές τα οφέλη που προσφέρει είναι υπερπολλαπλάσια των παρενεργειών της.

Με μία ένεση δεν πιστεύω οτι θα έχεις πρόβλημα αλλά κάνει μεγάλη κατακράτηση υγρών στο σώμα .

Εμένα μούδιασαν το καλοκαίρι οι άκρες των δακτύλων(μικρός + παράμεσος) του αρισ. χεριού και δεν περνούσε με τίποτα. Έκανα τρείς ενέσεις κορτιζόνης με διαφορά περίπου 10 μέρες και είχα αρκετή βελτίωση. Πέρασε ο παράμεσος σχεδόν τελείως αλλά ο μικρός ΑΚΟΜΑ δεν είναι καλά (και δεν το βλέπω να περνάει πιά). Το προβλημα είναι στο άγκώνα μου και προκληθηκε από την στήριξή μου σ'αυτόν κατα το serfάρισμα.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου