Προς το περιεχόμενο

Eνεση κορτιζονης.....


UnderGround

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tις εκανες τοπικα(πανω στα δακτυλα) ;γιατι εαν γινει τοπικα δεν νομιζω οτι υπαρχει παρακρατηση....Εξαλου οι καινουργιες κορτιζονες(απο οτι εμαθα) αποροφουνται σε δυο,τρεις ημερες απο τον οργανισμο...

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η δική μου εμπειρία' date=' ευτυχώς δεν ήταν τόσο δυσάρεστη. Πέρσι τέτοιο καιρό έπαθα μια τενοντίτιδα στον ώμο που προκλήθηκε από κακή στάση στον υπολογιστή. :? Τελείως ειρωνικό, καμμία σχέση με την κιθάρα... Αντιμετωπίστηκε με αντιφλεγνονώδη, ξεκούραση και μεγάλες δόσεις καρνιτίνης (για διατήρηση και ενίσχυση του μυικού τόνου).[/quote']

 

Οταν εκανες ολα τα παραπανω,δουλευες ή ειχες παρει αδεια απο την δουλεια,δηλαδη περασε δουλευοντας ή οχι ;

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εκανες ολα τα παραπανω' date='δουλευες ή ειχες παρει αδεια απο την δουλεια,δηλαδη περασε δουλευοντας ή οχι ;[/quote']

 

Όχι, δούλευα, απλά πρόσεχα πολύ πλέον τη στάση μου. Ο γιατρός που συνέστησε να μην αφήσω και την κιθάρα, απλώς να σταματάω (πολύ) πριν κουραστώ. Κατά τη γνώμη του, το ήρεμο παίξιμο θα βοηθούσε στην ανάρρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα τελικα δεν επαιρνε κορτιζονη,γιατι το προβλημα ειναι στο μεσα μερος των χεριων απο τον αγκωνα εως τον καρπο(στους εκτινοντες)...

Πηγα σε ενα πολυ καλο αθλιατρο.Μου εδωσε voltaren,μετα απο 10 ημερες να ξεκινησω διατασεις και βαρακια.Μετα απο 3 εβδομαδες να ξεκινησω να παιζω δυο 15αλεπτα την εβδομαδα(ενοειται εαν δεν ποναω) και γυρω στο 3μηνο να φτασω να παιζω κανονικα...Το κακο ειναι οτι οι προηγουμενοι γιατροι μου εκαναν οτι επρεπε αλλα ποτε με την σωστη σειρα...

Απλα τωρα με ποναει πολυ το δεξι μου χερι,γιατι μαλλον μου εχει υποτροποιασει παλι...

Σ'ευχαριστω για τις πληροφορειες . :)

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και απο χρήματα...Παίζεις επαγγελματικά ή για hobby...Γιατι αν η μουσικη είναι κύριο επάγγελμα θα πρέπει να έχεις φάει απιστευτο πακέτο....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ UnderGround

Μην τη φοβάσαι και τόσο την κορτιζόνη. Πολλες φορές τα οφέλη που προσφέρει είναι υπερπολλαπλάσια των παρενεργειών της.

Με μία ένεση δεν πιστεύω οτι θα έχεις πρόβλημα αλλά κάνει μεγάλη κατακράτηση υγρών στο σώμα .

 

Η χρηση κορτικοστεροιδων (κορτιζονουχων) δεν ειναι και τοσο αθωα ενω οι παρενεργειες τους δεν περιοριζονται μονο στη κατακρατηση υγρων αλλα εχουν και αλλες σοβαροτερες παρενεργειες με τις πιο απλες να ειναι οστεοπορωση, υπερταση, ελκος, μικροτερη αντοχη σε λοιμωξεις ενω υπαρχουν και χειροτερα....φυσικα ολα αυτα εχουν περισσοτερη βαρυτητα οσο πιο μακροχρονια ειναι η χορηγηση τους και φυσικα εχει και σημασια ο τροπος χορηγησης.....(ακομα και τοπικα παντως υπαρχει παντα απορροφηση).....με μια ενεση δεν παθαινεις κατι .....στην τενοντιτιδα ομως που ειναι συχνο φαινομενο για τους μουσικους δυστυχως πολλες φορες απαιτουνται περισσοτερες της μιας χρησης εστω και σε αποσταση χρονου (δυστυχως η τενοντιτιδα δε χτυπαει μονο μια φορα).......

 

Το θεμα ειναι οτι πολλες φορες οι τενοντιτιδες μπορουν να θεραπευτουν χωρις την χρηση κορτιζονης........απλα πολλοι γιατροι δυστυχως κανουν καταχρηση της αφ ενος σαν ευκολο μεσο και αφετερου και για αλλους λογους που δεν ειναι του παροντος.......

 

Ως παθων και εγω εχω να πω οτι καλο ειναι, πριν μπεις στο ευκολο τριπακι της κορτιζονης, να δεις με ενα καλο γιατρο αν πραγματικα τη χρειαζεσαι και μηπως υπαρχουν εναλλακτικοι τροποι θεραπειας (π.χ με απλα αντιφλεγμονωδη) ωστε να την αποφυγεις.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και απο χρήματα...Παίζεις επαγγελματικά ή για hobby...Γιατι αν η μουσικη είναι κύριο επάγγελμα θα πρέπει να έχεις φάει απιστευτο πακέτο....

 

Δεν ειμαι επαγγελματιας μουσικος αλλα,οπως για ολους σχεδον εδω μεσα,η μουσικη ειναι κατι το σημαντικο....Το οτι ταλαιπωρουμε 4 μηνες και δεν μπορω να παιξω,δεν ειναι και το καλυτερο. :(

Παντως πιστευω οτι αυτη τη φορα,επειδη πηγα σε καλο γιατρο,κανοντας υπομονη και τηροντας τις οδηγιες που μου εδωσε,πιστευω οτι θα μου περασει και θα προσπαθησω να μην ξαναρθει(οντας αθλητης πιστευω οτι ξερω πια πως να την αποφυγω) και να παιζω για πολλα χρονια ακομη χωρις προβληματα.. :)

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(δυστυχως η τενοντιτιδα δε χτυπαει μονο μια φορα).......

 

Tιποτα δεν παθαινεις πανω απο μια φορα αρκει να ξερεις να το αντιμετωπισεις και να προσεχεις...εαν δεν,τοτε δυστυχως χτυπαει πολλες φορες. :)

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γι'αυτό λοιπόν πρέπει να προσέχουμε το πώς παίζουμε, ό,τι (μουσικό) όργανο και αν είναι αυτό, για να μην παθαίνουμε ζημιά στα άκρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαμαι πριν χρονια που επαιζα πιανο επι μηνες, 5 ωρες την ημερα, 6 μερες την βδομαδα σε piano bar. Καποια στιγμη Το αριστερο μου χερι με πονουσε τοσο φριχτα που τα παρατησα και εκανε μηνες να περασει.

 

Αργοτερα πηγα σε μια δασκαλα για να συνεχισω στο διπλωμα του πιανου, η οποια,χωρις να ξερει τι προβλημα ειχα αντιμετωπισει,δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ασκησεις χαλαρωσης και τεχνικης μου εκανε, γιατι ενω εγω ενοιωθα οτι πετουσαν τα δαχτυλα μου, αυτη με ευρισκε πολυ ''σφιγμενο''.

 

Το βασικο λοιπον ειναι, εκτος απο τη σωστη σταση του σωματος, και η τεχνικη.

Οσο καλυτερη και σωστη τεχνικη παιξιματος εχει καποιος, τοσο μειωνονται οι πιθανοτητες για ανατομικο ποβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου