Προς το περιεχόμενο

METALLICA - HARDWIRED…TO SELF-DESTRUCT available November18, 2016


Rebel_Of_South

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γουατ ντας δατ μιν ιν ιντερνετ σλανγκ σερ;; ;D

 

Βασικά δεν είναι ιντερνετική αργκώ, είναι πολύ πιο παλιό. Εγώ όπως το'χω καταλάβει σημαίνει "μία ή η άλλη", "το ίδιο είναι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τους αγαπάω τους εκτιμάω, αλλά δε μου αρέσει αυτό που άκουσα.. :-[

 

Μου θυμίζει μία συνέχεια απλά του death magnetic σαν να συνέχισε το άλμπουμ από εκεί, και στον ήχο και στην παραγωγή, το οποίο death magnetic με είχε εντυπωσιάσει αρχικά αλλά αφού το έλιωσα 1-2 μήνες, δεν το ξαναέπιασα έκτοτε. Ποιος ξέρει τα πρώτα 3 άλμπουμ και το 4ο κατά τα 6/9 πόσο τα είχα λιώσει και σαν πιτσιρικάς αλλά ακόμα και τώρα (οκ το τελευταίο ήταν κλάψα το παραδέχομαι).

 

Επίσης βλέπω καχύποπτα τα 80 λεπτά, θα έχει 10 τραγούδια λογικά με μέσο όρο 8 λεπτά το καθένα; Πάρα πολύ. Και μου θυμίζει και εδώ το death magnetic, πρέπει να έχεις πολλά να πεις για να κάνεις δίσκο 80 λεπτών με καινούργια κομμάτια και νομίζω ο λόγος που δεν κράτησε το death magnetic ήταν ότι τραβάνε αδικαιολόγητα πολύ κάποια κομμάτια και θυμίζει σε κάποια σημεία ένα ατέλειωτο τζαμάρισμα στο στούντιο με αποτέλεσμα να κουράζει..

 

Φυσικά δεν αμφισβητώ το μεγαλείο αυτής της μπάντας, παραμένει για μένα ένα μουσικό θαύμα κυριολεκτικά το οτιδήποτε έχουν κάνει, αλλά.. αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ενοχλητικο" ιντρο...μετρια μελωδια φωνης...μετριο ρεφραιν...προβλεψιμα ριφ..υπερπροβλεψιμο σολο...πολυ thin o ηχος στη ρυθμικη (ενα απο τα τεραστια οπλα του Hetfield ηταν αυτο το wall of sound που ειχε κατ εμε μεχρι και το Garage inc...αποτελεσμα των mesa boogie και wizzard amplification...σε αντιθεση με τον τωρινο ηχο)Γενικα πολυ κακος ηχος για μπαντα που φημιζοταν παντα για τον ηχο της...φυσικη συνεχεια του μετριου (για Metallica) Death  Magnetic...φαινεται να εχουν χασει το στοιχειο του αιφνιδιασμου και της εκπληξης που ειχαν και μαλλον εχουν πεσει στη λουπα να προσπαθουν ντε και καλα να ικανοποιησουν τους οπαδους τους....αλλα ας περιμενω ολο το δισκo ισως διαψευστω (Συνθετικα γιατι ο ηχος...αυτος θα ειναι!)

Υγ.Καλυτερα να ειχαν βγαλει πιο παλια αυτα τα τελευταια αλμπουμ και τωρα στα 55 τους να κυκλοφορουσαν τα LOAD/RELOAD...

 

Υγ2.Ολα αυτα απο ενα "fanboy" και Metallica Collector που εχει δωσει για τη μπαντα πανω απο 2700 euros.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρίσκω το Hardwired στην σωστή κατεύθυνση ηχητικά και σαν παραγωγή. Καμία σχέση με την μετριότατη παραγωγή του death magnetic

 

Το άλμπουμ θα είναι διπλό με 12 κομμάτια. Μέσος όρος 6+ λεπτά....Σε όλη τους την καριέρα έγραφαν κομμάτια μεγάλης διάρκειας. Εκτός κι αν στο outlaw torn μας χαλάει η διάρκεια ξέρω γω

 

Λίγη υπομονή. Τα ίδια λέγαν και για τους maiden και πρόσφεραν book of souls

 

Αυτά από έναν όχι και τόσο φανμπου που δεν έχει δώσει φράγκο για τους Μετάλλικα ;)

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και ένα όμορφο trivia...Ο Hammet ηχογραφεί με την 59 Greeny :o

Ο Hetfield με μια εμφανώς ηλικιωμένη flying V ;D

 

 

https://metallica.com/videos/30975/riff-charge-the-making-of-hardwired

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο καλο σημειο της συνθεσης του κομματιου ειναι εκεινο στο οποιο στο βαθος φαινεται η "more beer" ESP MX-250!!!  Πριν απο καποια χρονια ειχαν εμφανισει και στο metallica museum την "eet fuk".Aληθεια ποσο να κοστολογειται και που να βρισκεται ο MODIFIED MARSHALL του Ηetfield με τον οποιο ηχογραφησε το KILL EM ALL και  που εκλαπη στη Βοστωνη το 84;Τρεμω στην ιδεα να τον βουτηξε Ελληνας και να βρισκεται στο σαλονι καποιας  ΘΕΙΑΣ ΔΙΑΜΑΝΤΩΣ εχοντας  αυτη τη στιγμη πανω του σεμεδακι και κηροπηγιο...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σου πω ότι είναι δίπλα δίπλα με την Jackson του Adrian Smith ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλμπουμ θα είναι διπλό με 12 κομμάτια. Μέσος όρος 6+ λεπτά....Σε όλη τους την καριέρα έγραφαν κομμάτια μεγάλης διάρκειας. Εκτός κι αν στο outlaw torn μας χαλάει η διάρκεια ξέρω γω

 

 

Αυτά από έναν όχι και τόσο φανμπου που δεν έχει δώσει φράγκο για τους Μετάλλικα ;)

 

Δεν το γνώριζα για τα 12 κομμάτια, αλλά και πάλι το ίδιο θα έλεγα, πολλά.. πάρα πολλά.. To outlaw torn δεν μας χαλάει, Μας χαλάει το death magnetic και οι απίστευτες ανούσιες επαναλήψεις σε κάτι cyanide και και και..

 

Συμφωνώ να βγει το άλμπουμ πρώτα αλλά ...(και ελπίζω να διαψευστώ).

 

Anyway, φίλε δεν το λέω ελιτίστικα ούτε με ύφος αλλά... όχι ότι είναι πάντοτε αποκλειστικό κριτήριο αλλά αν δεν έχεις αγοράσει κάτι από μία μπάντα .. αν δεν έχεις αγοράσει άλμπουμ.. αν δεν έχεις ''ψάξει'' ένα δίσκο σε βάθος όπως του αρμόζει, με youtube, downloading και trivia για το αν ηχογράφησε με les paul ο hammett (who gives a damn), είναι απίθανο να κατανοήσεις τί εννοώ κι εγώ και (νομίζω) και ο leon7pap με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα..

 

Τυχερός βέβαια κατά μία έννοια αν σου άρεσε..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway, φίλε δεν το λέω ελιτίστικα ούτε με ύφος αλλά... όχι ότι είναι πάντοτε αποκλειστικό κριτήριο αλλά αν δεν έχεις αγοράσει κάτι από μία μπάντα .. αν δεν έχεις αγοράσει άλμπουμ.. αν δεν έχεις ''ψάξει'' ένα δίσκο σε βάθος όπως του αρμόζει, με youtube, downloading και trivia για το αν ηχογράφησε με les paul ο hammett (who gives a damn), είναι απίθανο να κατανοήσεις τί εννοώ κι εγώ και (νομίζω) και ο leon7pap με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα..

 

Τυχερός βέβαια κατά μία έννοια αν σου άρεσε..

 

Μη γίνεσαι πρωτοδισκάκιας & μεταλοπατέρας να χαρείς, είναι γραφικό......Η λογική λέει ότι είσαι Τουλαχ. μια 10ετια πάνω από μενα ή τεσπα μιας Α ηλικίας ώστε να μπορείς να μπεις στο πνεύμα αυτών που γράφω. Οπότε η ρητορική λυκείου δεν αρμόζει. Εξάλλου δεν κατάλαβες το νόημα των γραφόμενων

 

Η σιγουριά σου ότι δεν έχω "ψαχτεί"  [  ΛΟΛ , εποχές 90'ς ζούμε ρε!!  :'''')  ] επειδή δεν είμαι της γενιάς του tape trading με συγκινεί.....και με αδικεί

 

Αν είναι να καταντήσω δισκαπόστολος & σταλεγάκιας ώστα να "κατανοήσω ( κλαίω) τι εννοείτε  , καλύτερα να μείνω ένας τιποτένιος, απαίδευτος νιούμπης

 

ΥΓ: Ο Κιρκ Χαμετ δεν ηχογράφησε με μια les paul. Ηχογράφησε με μια απ τις πιο ιστορικές 59 Les Paul. Την ίδια που μεγαλούργησε ο Peter Green & o Gary Moore. Το θεώρησα ωραία κίνηση και άξιο αναφοράς. Sorry δεν το ξανακάνω

 

Over & Out

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου