Προς το περιεχόμενο

METALLICA - HARDWIRED…TO SELF-DESTRUCT available November18, 2016


Rebel_Of_South

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα με θυμαμαι το 1997 να περιμενω απο το μεσημερι στο RockCity να ανοιξει και να πάρω στα χέρια μου το Load...

 

Ακόμα με θυμάμαι να το βάζω το cd, και τραγουδι - τραγούδι να λέω μεσα μου:

"Καλά, για ναδω και το επομενο.... Τοσα εχει μέσα...χμ, το αλλο; και το άλλο;......

..........

.........

 

μέχρι που δεν ειχε άλλο.....

 

Και να ξανακοιταω, εξω, μεσα, το booklet και να προσπαθω να με πεισω οτι "'Νταξ' μωρε, καλό ειναι! Metallica ειναι εξαλου :-\

Δεν ειναι;;;;;" :'(

 

Αντε να δουμε, μην ξαναζήσω 20ετιας εμπειριες...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακόμα με θυμαμαι το 1997 να περιμενω απο το μεσημερι στο RockCity να ανοιξει και να πάρω στα χέρια μου το Load...

 

 

*Το load βγήκε το 1996 όχι το 1997…και πως περίμενες από το μεσημέρι να ανοίξει αφού ήταν ανοιχτά από το πρωί και δεν έκλεινε τα μεσημέρια…  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Το load βγήκε το 1996 όχι το 1997…και πως περίμενες από το μεσημέρι να ανοίξει αφού ήταν ανοιχτά από το πρωί και δεν έκλεινε τα μεσημέρια…  ;D

 

Αντε βρε, ενα λαθακι καναμε!  ;D Εχουν περασει και 20 χρονια απο τοτε! (και μου το ειπε ο νευρολογος στην μαγνητική, "-Ε δεν τον λες και μικρου παιδιου εγκέφαλο!!!!  ;D "

 

Καλά θυμαμαι, το απογευμα ειχε ανακοινωθει οτι θα δινοτανε!!!! (δεν ξερω αν ησουν τοτε εκει  ;) )

(αρκετα αργα ήτανε)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν και γω εκει εξω απο το Rock City το 96.Πρωι τον εδωσαν και οι πρωτοι πηραν δωρο και ενα κομικ.( αν και τον δισκο τον ειχε κανει πρωτη πανελλαδικη μεταδωση ο JERONYMO GROOVY λιγες μερες πιο πριν μαζι με με μια συνεντευξη και τα ειχα γραψει σε κασσετα.)Το χαρακτηρισμο fanboy δεν τον εδωσα σε μενα ουτε για να αποκτησει μεγαλυτερη βαρυτητα η αποψη μου απο καποιου αλλου συμφορουμιτη ουτε για καποιον αλλο τετοιου ειδους λογο.Το ειπα μονο και μονο για να θεμα αμεροληψιας της αψοψης μου για το νεο κομματι ασχετα με το βαθμο τον οποιο εχω ακολουθησει την μπαντα.Το outlaw δε μας ενοχλει που ειναι μεγαλο (ειναι ακομα μεγαλυτερο απ οσο ειναι στο load...υπαρχει η full εκδοση σε ενα σινγκλ τους η οποια περιλαμβανει ενα τζαμαρισμα στο τελος) γιατι ειναι midtempo σχετικα αργο με ξεκαθαρη δομη και progression χωρις πολλες :επαναληψεις".Μας ενοχλουν τα ανουσια μεγαλα κομματια του St.Anger και του Death Magnetic που ειναι γρηγορα και για να φτασουμε το 8 λεπτο πρεπει να παιξουμε το ιδιο riff καμια 50ρια φορες και να κανουμε 2-3 breakdowns στο ιδιο κομματι.Riffaρες σαν αυτη που εχει πριν το verse το broken beat and scared δεν θα κανουν το κομματι κλασσικο μονο και μονο γι αυτο το λογο.Γενικα απo 6λεπτο  και πανω κομματι thras-iζων για να μη κουρασει θελει ποoooooλυ μαστορια.(ακομα και στο Αnd Justice For All κομματια οπως το The frayed ends of sanity ΟΡΙΑΚΑ το καταφερνουν...αλλα εκει υπαρχει και ο στιχος ο ηχος και το feeling που "σηκωνουν" το κομματι)Η peter green les paul ειναι ιστορικη οπως και καθε κιθαρα ΚΥΡΙΩΣ γιατι εχουν γραψει με αυτη ιστορικα κομματια...(ας ελπισουμε να συνεχιστει αυτο) και οχι γιατι ειναι απο τιμιο κσυλο η γιατι "παιζει" καλυτερα απο τις αλλες επειδη εχει "ΚΟΥΡΤΙΣΜΕΝΑ ΚΣΥΛΑ"!!!!Η πραγματικη διαφορα ηχητικα βρισκεται στο οτι ΔΕΝ φοραει ΕMG'S!!!Τεσπα το προβλημα ειναι αλλου για μενα...ειναι στο feeling.Δε μπορεις να γραφεις we are fucked οταν μετα την ηχογραφηση στο δικο σου φουλ εξοπλισμενο με τα ΑΠΑΝΤΑ στουντιο εχεις να πας με τα παιδια διακοπες στη Χαβαη αφου πρωτα περασεις για ενα cast με στην Brioni...και σηκωσεις καταλαθος απο το ΑΤΜ 5050505 νταλαρζ γιατι επαιζες SOS με το πληκρολογιο του.Μπορουσες να το πεις ομως οταν τρωγατε ολοι μαζι απο το ιδιο πιατο στα Mc Donalds.Οταν το ψθγειο ειχε παντα μονο μια ντοματα μεσα γιατι ο μπασταρδος Ron Quintana ειχε φαει ολα τα υπολοιπα και το κλειδι του ξενοδοχειου ηταν θαμενο κατω απο ξερατα...τοτε ναι...we are fucked....τωρα καλυτερα...fortune fame...mirror vain...gone insane...but the memory remains...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα το προβλημα ειναι αλλου για μενα...ειναι στο feeling.Δε μπορεις να γραφεις we are fucked οταν μετα την ηχογραφηση στο δικο σου φουλ εξοπλισμενο με τα ΑΠΑΝΤΑ στουντιο εχεις να πας με τα παιδια διακοπες στη Χαβαη αφου πρωτα περασεις για ενα cast με στην Brioni...και σηκωσεις καταλαθος απο το ΑΤΜ 5050505 νταλαρζ γιατι επαιζες SOS με το πληκρολογιο του.Μπορουσες να το πεις ομως οταν τρωγατε ολοι μαζι απο το ιδιο πιατο στα Mc Donalds.Οταν το ψθγειο ειχε παντα μονο μια ντοματα μεσα γιατι ο μπασταρδος Ron Quintana ειχε φαει ολα τα υπολοιπα και το κλειδι του ξενοδοχειου ηταν θαμενο κατω απο ξερατα...τοτε ναι...we are fucked....τωρα καλυτερα...fortune fame...mirror vain...gone insane...but the memory remains...

 

Είχα γράψει σχεδόν το ίδιο κόμεντ σε άλλο φόρουμ ροκ μουσικής και στα παρών θρεντ παρόμοια άποψη έγραψα. Το έθιξε πρώτος και ο X-minor ..... Είναι σημαντικό αυτό που λες ....Ήταν άλλες εποχές τότε. Ήταν νέοι, είχαν την "φλόγα", είχαν αλητεία , ανεμελιά και δίψα. Και η κοινωνιοοικονομική τους κατάσταση μετράει πολύ. Κυρίως στη "δίψα"

 

Αυτά δε γίνεται να τα προσφέρουν τώρα.....Ένα καλό death magnetic με σωστότερο ήχο θα είναι μια καλή κυκλοφορία

 

Η peter green les paul ειναι ιστορικη οπως και καθε κιθαρα ΚΥΡΙΩΣ γιατι εχουν γραψει με αυτη ιστορικα κομματια...(ας ελπισουμε να συνεχιστει αυτο) και οχι γιατι ειναι απο τιμιο κσυλο η γιατι "παιζει" καλυτερα απο τις αλλες επειδη εχει "ΚΟΥΡΤΙΣΜΕΝΑ ΚΣΥΛΑ"!!!!Η πραγματικη διαφορα ηχητικα βρισκεται στο οτι ΔΕΝ φοραει ΕMG'S!!!

 

έχετε φάει κόλλημα με αυτό το σχόλιο μου λες και έκανα έγκλημα......Τα " who gives a damn?" και τα περί holy grails είναι ξεκάθαρη προσπάθεια υποβάθμισης της άποψης και επίρρωσης της αυθεντίας (που δεν έχουν κάποιοι επειδή είναι παλαιότεροι). Δεν αρμόζει στο noiz ούτε στα πρόσωπα που το έκαναν που μου ήταν συμπαθέστατα. Υπήρξε ένα γραφικό, ελιτίστικο παραλήρημα που δεν ανήκει στο 2016 , ούτε σε νέα παιδιά

 

Το πόσταρα απλά και μόνο επειδή είναι πολύ όμορφο να ηχογραφεί ακόμα μια τέτοια κιθάρα και να μην είναι παρατημένη στην εκθεσιακή τζαμαρία του σπιτιού του κατόχου της, φοβούμενος μην πάθει κάτι ......Και είναι διάσημη & ιστορική γιατί όντως γράφτηκαν τεράστια τραγούδια. Αλλά και επειδή έμελλε να γίνει η πρώτη κιθάρα με το υπέροχο out of phase στα χέρια ενός υπέροχου blues man. Δεν  πόσταρα επειδή είναι "αγιασμένη" κιθάρα αλλά διάσημη/ιστορική

 

ΥΓ: Τώρα που ξημέρωσε, ζητώ συγνώμη και για το ύφος και για το τόνο μου προς στον Nick_Ls αλλά και στον Leon7pap αν αισθανθεί προσβεβλημένος. Εντιτ δε θα κάνω . Θα επιμείνω να υποστηρίζω την άποψη μου ότι ο ΧΨ 35-40-45-50 πρωτοδισκάκιας, δεν είναι απαραίτητα ούτε πιο true, ούτε πιο ψαγμένος από έναν 25ρη

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν έχουν το κοινωνικογουατέβερ υπόβαθρο πλέον να στηρίξουν πάνκικους-φακ έβριθινγκ στίχους δεν με πολυενδιαφέρει, δεν ήταν άλλωστε εκείνο το point μου.

Το θέμα για μένα είναι πως, ναι μεν προσπαθούν να γυρίσουν στις παλιές τους μέρες, φαίνεται όμως (απ'το συγκεκριμένο, τονίζω, τραγούδι) πως το κάνουν... ξεψυχισμένα. Τύπου "να γεμίσει ο δίσκος". Αυτό το ριφφάκι περιμένεις να τ'ακούσεις σε τζαμάρισμα σε συνοικιακό στούντιο, όχι σε δίσκο των τεράστιων Metallica. Παρομοίως και χειρότερα και το σόλο.

Ακόμα και το χιλιοκραγμένο st Anger είχε (kate me) ωραία riffs.

 

Το "αντίπαλο δέος" που ακούει στο όνομα Megadeth, για παράδειγμα, όσους δίσκους και να'χει βγάλει, δεν μπορείς να πεις για κανένα πως είναι "μελάτο" ή ανέμπνευστο (το cryptic writings είναι το δικό τους load  ;D ).

Αυτό είναι το κακό με το συγκεκριμένο τραγούδι, πως δεν είναι ανάλογο της μπάντας (ή της ιδέας, του μεγέθους τέλος πάντων της μπάντας) που το έγραψε.

 

Υ.Γ. Εμένα το load πάντως μου άρεσε, ασχέτως των γκοθσταρζ φωτογραφιών του booklet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Rebel Of South δεν αισθανομαι προσβεβλημενος ουτε την αναγκη να μου ζητησεις συγνωμη για το υφος σου.Απο μερους μου ολα καλα.Το σχολιο μου για την Peter green lp εχει να κανει μονο με το πως βλεπω εγω την καθε κιθαρα.Σαφως ΔΕΝ ειμαι αυθεντια ουτε απαξιωνω την αποψη σου.Πιστευω ομως οτι μαζι με τους καλλιτεχνες που ΣΥΝΘΕΤΟΥΝ κομματαρες θεοποιουμε και  τις κιθαρες τους χωρις λογο!(γενικα μιλαω και οχι πτοσωπικα)Αν ο moore επαιζε με στρατ το still got the blues και ο Γκιλμουρ με lp το another brick in the wall πιστευω δε θα αλλαζε απολυτως τιποτα!Σχετικα με τα περι ηλικιων και παλαιοτητας στο σαιτ θα συμφωνησω μαζι σου απολυτα.Μονο επιχειρηματα μετρανε τιποτα αλλο.Εχω διαφωνησει και γω κατα καιρους με γκουρου του σαιτ που σαν επιχειρηματα ειχαν να επιδειξουν μονο την γκουρου-τητα τους και με γκουρου οι οποιοι ειχαν επιχειρηματα και γνωσεις και κατα συνεπεια...ΔΙΚΙΟ!Και η αποψη σου απολυτως σεβαστη και να σου ζητησω και συγνωμη αν σε προσεβαλλα καπου ειτε εισαι 15, 25 ,105 χρονωνΕ.Δεν εγινε σκοπιμα.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου