Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή


MrPhok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν ειμαι και πολυ fan των boogie,με τα λεφτα που διαθετεις (και λιγοτερα) βρες εναν μεταχειρισμενο mark4 να ξεμπερδεψεις για παντα με εναν κορυφαιο ενισχυτη για (σχεδον) ολα τα ειδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακομα καθεσαι?

 

Mesa Boogie Mark IV - Ενισχυτές Οργάνων

 

ΒΙΑΣΟΥ.....

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις αγγελίες παραμένω αρκετά διστακτικός. Πώς θα μπορέσω να αξιολογήσω έναν ενισχυτή που δεν έχω ιδέα πώς ακούγεται καινούριος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις αγγελίες παραμένω αρκετά διστακτικός. Πώς θα μπορέσω να αξιολογήσω έναν ενισχυτή που δεν έχω ιδέα πώς ακούγεται καινούριος;

 

Επειδη προφανως δεν γνωριζεις και πολλα απο το....αθλημα  ;D (δεν ειναι κακο ολοι ξεκιναμε απο καπου ) οι ενισχυτες και ειδικα ΤΕΤΟΙΟΙ ενισχυτες δεν..."παλιώνουν"...ισα ισα γινονται καλυτεροι με τον καιρο....

 

Για να αγορασεις ΣΗΜΕΡΑ εναν ενισχυτη με παρομοια ποιοτητα κατασκευης ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ θες γυρω στα 3 χιλιαρικα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν περάσει κάμποσοι μεταχειρισμένοι ενισχυτές από τα χέρια μου (όχι πάρα πολλοί) και νομίζω ότι αν αφήσεις κάποια λεφτά στην άκρη για καμμιά πιθανή επισκευή, δε θα έχεις πρόβλημα με μεταχειρισμένο.

 

Νομίζω ότι το θέμα με τους μεταχειρισμένους δεν ειναι ότι θα ακούγονται διαφορετικοί απ' ό,τι αν ήταν καινούριοι (εκτός κι αν έχει αλλάξει λάμπες ο ιδιοκτήτης) αλλά το αν με τα χρόνια έχουν βγάλει κάποιο πρόβλημα λόγω αστοχίας υλικού ή κακομεταχείρισης. Αλλά

 

α) αστοχία υλικού παίζει κυρίως στους φτηνούς / φτηνοκατασκευασμένους ενισχυτές (ξερω'γω, ας πούμε κάτω των 700 ευρώ τιμή καινούριου) οποτε με έναν καλό Mesa Boogie ή Engl ή Koch θα αισθανόμουν αρκετά εξασφαλισμένος

 

β) για τη διαχρονική αξιοπιστία των περισσότερων ενισχυτών του ευρέος εμπορίου, μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες σε φόρουμς στο ίντερνετ

 

γ) ακόμα κι αν ακουγόταν διαφορετικός, τί σε νοιάζει; Αν δοκιμάσεις αρκετούς και σ'αρέσει ο ήχος και παίζει καλά, αυτό έχει σημασία. Φοβάσαι ότι θα πληρώσεις πολλά $$ για κάτι που θα παίζει σα φτηνός λόγω κακής κατάστασης; Αν μπορείς πάρε μαζί σου, για την τελική δοκιμή όταν θα έχεις διαλέξει τον ενισχυτή που προτιμάς, κάποιον που ξέρει περισσότερα (πχ κανα δάσκαλο).

 

δ) συνήθως αυτοί που έχουν κάποιον πολύ καλό ενισχυτή και είναι ΣΟΒΑΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ  ;D προσέχουν τα μηχανήματά τους ή και σου λένε πώς τους έχουν συμπεριφερθεί. Μπορείς να εκτιμήσεις και τον πωλητή απ'την προσωπική επαφή ή και να διαβάσεις την αξιολόγησή του στο smartnoiz αν έχει σχόλια.

 

Αν όλα αυτά δε σε πείθουν, προφανώς μην πάρεις κάτι που θα σου δημιουργεί ανασφάλεια και θα αναρωτιέσαι. Όπως και να'χει, με τόσα μεταχειρισμένα στις αγγελίες, είναι καλή ευκαιρία να δοκιμάσεις το εύρος των όσων σου προσφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ, δεν είχα δει τις ερωτήσεις σου.

Όχι, δεν ξέρω κάποιον που να φέρνει Boogie στην Αθήνα. Ίσως ο Καγμάκης καναν transatlantic 15 αλλά δε νομίζω ότι θα σε καλύψει.

Engl όσο είχα παίξει μου είχαν φανεί αξιοπρεπέστατοι, ευέλικτοι και ποιοτικοί (αλλά λίγο "hi-fi"για τα γούστα μου) και σε καλύπτουν φουλ τα πιο πολλά μοντέλα.

Οι Orange (Λογοθέτης) γενικά έχουν γλυκό βρετανικό ήχο αλλά αν σ'αρέσει ο ήχος θα σε καλύψουν φουλ, οι Rockerverb και th30.

Αν πας Εξάρχεια για Τρίμη κ Λογοθέτη μπορείς να περάσεις από Νάκα (Ναυαρίνου) να δοκιμάσεις Laney IRT και ίσως επίσης από Κουρμπή (Θεμιστοκλέους) που έχει κάποιους φτηνούς, κάποια καλά κεφάλια δικά του (φάση marshall όμως) και κάποιους πολύ boutique. Παρε τηλ να τους ρωτήσεις τί έχουν διαθέσιμο, έχω καιρό να πάω.

Blackstar ht - ευέλικτοι και αξιοπρεπείς και καλή τιμή, για ποιότητα κατασκευής δεν είμαι τόσο σίγουρος. προσωπικά τους βρήκα λίγο κομπρεσσαρισμένους στον ήχο και δε με τρέλαναν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβηκα κέντρο και δοκίμασα ορισμένους ενισχυτές αλλά δυστυχώς κανένας δε με κάλυψε. Ο HT40 της Blackstar ενώ ήταν αρκετά ενδιαφέρων στο ρυθμικό κομμάτι δε με ικανοποίησε ο lead ήχος του. Πέρασα και από το Λογοθέτη ο οποίος δεν είχε διαθέσιμο τον TH30, οπότε δοκίμασα λίγο τον Dark Terror που μου φάνηκε πολύ τσιριχτός (θα φέρει μου είπε τον TH30 τέλη του μήνα, αλλά αν χρησιμοποιεί το ίδιο κύκλωμα με τον Terror δε νομίζω να με κερδίσει). Θα δοκιμάσω να πάρω μαζί και κάποια πετάλια μήπως μπορέσω να φτιάξω λίγο τον ήχο με ένα μπουστ κι ένα ντιλέι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που δεν είχε τον Rockerverb 50, βασικά. Είναι καταπληκτικός ενισχυτής.

Το delay μπορεί να σε ξεγελάσει. Αν κάτι δε σ'αρέσει και σκέτο μην ασχολείσαι, γιατί θα παίζεις και χωρίς εφφέ. Πειραματίσου με το equaliser του.

Ααα κανα Boogie μπορεί να έχει ο Ζοζέφ στον Πειραιά. Και κανα Rivera (ποιοτικοί κι ευέλικτοι αλλά ακριβοί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι εχει καποιους boogie (του εχουν ξεμεινει) το drumstore. Παντως μου κανει εντυπωση πως αποκλειεις τους Marshall οταν 9/10 μπαντες παιζουν ακομα με jcm800/900 και ενα boost. Ο Oliva των Savatage επαιζε πανω σε εναν SuperBass με 2 sd1 το ενα με τερμα gain και χαμηλα volume  και το αλλο τερμα volume και χαμηλα gain και εβγαζε ΗΧΑΡΑ.

 

Θα προτεινα να τσεκαρεις καποιους Marshall με ενα boost πεταλι (sd1, ds1, ts, maxon, ocd, zw, rat, klon ειναι απειρα) και θα δεις αν σου κανει. Οσο για τους Orange, ειχα τους εξης: dark terror, th30, rockerverb, thunderverb και περασε απο τα χερια μου και ενας or50. Απο ολους αυτους metal metal δεν παιζει κανενας αλλα ολοι εχουν πολυ gain. Ειδικα ο or50 που η orange δεν τον πουλαει και σαν metalονισχυτη....εχει πααααααρα πολυ. Ο πιο μεταλαδικος παντως ηταν ο thunderverb 50 (και ακομα καλυτερος λογω ΚΤ ο 200αρης που δεν τον ειχα δυστυχως ποτε...). Σκεψου CoC, Sepultura κτλ.... Βεβαια ο dual dark πρεπει να ειναι ταμαμ για αυτο που ψαχνεις. Ξεφυγα ομως γιατι ψαχνεις combo...

 

Επισης πρεπει να σου πω οτι δεν καταφερα να βγαλω καλο ηχο με τον mark iv. Ναι ξερω ξερω θα μου την πεσουν ολοι...αλλα ειναι η αληθεια... Ισως να μην ειμαι και ανθρωπος των 1000 κουμπιων.

 

Αν θελεις ομως αποκλειστικα combo για metal (θα εχεις θεμα με το open back παντως...) κοιτα τον mark iv (μεταχειρω), τους 25αρηδες boogie (λιγο πιο ακριβοι αλλα αξιζουν), marshall 800/900 (μεταχειρω) και καποιους engl (δεν εχω ιδεα απο engl αλλα σιγουρα τα παιδια εδω στο φορουμ θα σε βοηθησουν). Θα προτεινα επισης πριν κοιταξεις τους νεωτερους marshall να διαβασεις αρκετα ξενα forums γιατι ελεγχεται η αξιοπιστια τους και επισης το ποσο ουσιαστικα αξιζουν τα πολλα καναλια τους.

 

υγ: Οφειλω παντως να σου πω τι εκανα εγω για μεταλομηχανη (λιγο πανω απο 1500 παντως).  Εφτιαξα ενα κεφαλι στον Παναγιωτη (Κουρμπη) και εκανα οικονομια και πηρα μια 2x12 καμπινα και εκλεισα σε οτι αφορα τον ενισχυτη.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Engl Screamer E335 + Ζ5 footswich

4 παρα πολυ καλα καναλια  παιζεις τα παντα εχοντας reverb  και την επιλογη boost στα ποδια σου με το Ζ5 και παιζει εξισου καλα και σε εντασεις δωματιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου