Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για προενισχυτή ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα Fender Super Champ XD που του κάηκε η ψηφιακή προενίσχυση και -ελλείψη ανταλλακτικού- τον μετέτρεψα σε σκέτο τελικό.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω κάτι, όχι πολύ ακριβό, να το βάλω "μπροστά" (σε δουλειά να βρίσκομαι δηλαδή) και είπα να ζητήσω ιδέες. Σκέφτηκα λοιπόν για  ...

 

1. To Zoom G5n, που είναι σε καλή τιμή και μου ακούγεται καλά στο YouTube.

 

2. Σκέτα πεταλάκια για overdrive, delay & reverb. Μήπως θα χρειαστώ και κάποιο προενίσχυσης, βλέπε Joyo κλπ ?

 

3. Ενα μεταχειρισμένο Nova System, αν και μου φαίνεται κάπως παλιό (?) και χωρίς προενισχυτή.

 

4. ( fill the blank )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Κάποιο λαμπατο πεταλι/προενιχυση, πχ καποιο AMT SS 20, 11 η καποιο άλλο. Ειναι απλα θεικά! (Αν μπορεσεις να τα βρεις μεταχειρισμενα. Ή το Tubeman της Hughes & Kettner, άλλο ένα θεικο πεταλι (αλλα βαρυ).

 

Ετσι θα εχεις εναν 3καναλο λαμπατο ενισχυτη και θα εισαι αρχοντας!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

4. Οποια πεταλιέρα π.χ. Boss ME-70 ή ανάλογα το μπάτζετ σου.

 

Η ολοκληρωμένη πεταλιέρα ενδείκνυται έναντι των πεταλιών καθως έχει προενίσχυση με buffer και EQ μεταξύ άλλων.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Κάποιο λαμπατο πεταλι/προενιχυση, πχ καποιο AMT SS 20, 11 η καποιο άλλο. Ειναι απλα θεικά! (Αν μπορεσεις να τα βρεις μεταχειρισμενα. Ή το Tubeman της Hughes & Kettner, άλλο ένα θεικο πεταλι (αλλα βαρυ).

 

Ετσι θα εχεις εναν 3καναλο λαμπατο ενισχυτη και θα εισαι αρχοντας!

 

Σε ευχαριστώ για την ιδέα, αλλά αυτά κοστίζουν όσο και ένα καινούργιος ενισχυτής :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την ιδέα, αλλά αυτά κοστίζουν όσο και ένα καινούργιος ενισχυτής :)

 

Δεν κοστίζουν όσο ένας τρικάναλος ενισχυτης! ;)

 

Όπως και να έχει, πες μας το budget να σου πουμε λύσεις!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

π.χ. Boss ME-70

Βαλτός είσαι? :D

Πεταλιέρα Boss ME-70 - Πετάλια - Εφέ

Φυσικά δεν έχω σχέση με τον πωλητή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοστίζουν όσο ένας τρικάναλος ενισχυτης! ;)

 

Όπως και να έχει, πες μας το budget να σου πουμε λύσεις!

 

Υπολογίζω να κινηθώ κάτω απο τα 300€.

 

Αυτό που προτείνεις μπορεί να είναι εξαιρετική λύση αλλά μαζί με κάποιο -της προκοπής- delay & reverb πετάλι θα κοστίσει πολύ περισσότερο.

 

Έτσι μοιάζει να είναι καλλίτερη λύση ένα πολυεφφε σαν το G5n/G3n/GT-1, όπως λέει και ο Γιάννης. Είναι ελαφρύ & χαμηλού κόστους.

 

Είναι αλήθεια ότι είχα μπολικα γκάτζετ στην μακριά ερασιτεχνική πορεία μου, τα οποία πούλησα-αγόρασα άλλα-ξαναπούλησα-και-τελειωμό-δεν-έχει :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου