Προς το περιεχόμενο

κατασκευή δωματίου για home studio.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Πρόκειται να μετακομίσω τον επόμενο μήνα σε άλλο διαμέρισμα και θέλω να φτιάξω ένα αξιοπρεπές home studio.

Το καινούριο διαμέρισμα λοιπόν έχει ένα τεράστιο σαλόνι το οποίο σκοπεύω να χωρίσω. Ο δικός μου χώρος θα είναι γύρω στα 5Χ3 μέτρα.

Αρχικά θα πρέπει να δω πως θα πρέπει να τον χωρίσω. Απ' ό,τι έχω καταλάβει θα πρέπει να βάλω διπλή γυψοσανίδα με πετροβάμβακα στο μέσο.

Μετά θα πρέπει να διαμορφώσω το χώρο με ρικοφόν και μοκέτα, και να στήσω τα μηχανήματα μου ρίχνοντας ιδιαίτερο βάρος στην τοποθέτηση των monitors. Ελπίζω μέχρι εδώ να τα λέω καλά.

Θα ήθελα μερικές προτάσεις αλλά και τις συμβουλές σας.

Τι πάχος θα πρέπει να έχει το χώρισμά μου;

Τι είδους μοκέτα θα πρέπει να πάρω;

Πως ακριβώς πρέπει να διαμορφώσω ακουστικά τον χώρο;

Πως θα πρέπει να τοποθετήσω τα monitors;

Το σπίτι δεν είναι δικό μου, οπότε δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να δημιουργήσω δωμάτιο μέσα στο δωμάτιο με άλλο πάτωμα κ.τ.λ.

Απλά για όσο καιρό θα μείνω εκεί θέλω να έχω εναν αξιοπρεπή χώρο.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο feather, δες καταρχήν κάποια σχετικά θέματα στο Recording.

 

Τι πάχος θα πρέπει να έχει το χώρισμά μου;

 

Για να μπορέσεις να πάρεις κάποιες απαντήσεις από εδώ (καθώς δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάει κάτι στραβά :) - όλοι δοκιμάζουμε και αλλάζουμε), τι είδους home studio θέλεις να φτιάξεις; Θα βάλεις drums για παράδειγμα; Τι είδους πηγές θα ηχογραφείς ή θα κάνεις μόνο μίξεις;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βσικά θέλω ένα χώρο αρκετά καλά ηχομονωμένο, για να μην ενοχλώ και να μην με ενοχλούν. Όσο για τη διαμόρφωση, επειδή είμαι άσχετος, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Drums δεν πρόκειται να έχω, αλλά θέλω να έχω τη δυνατότητα να γράφω φωνή ή κάποια φυσικά όργανα, καθώς επίσης και να κάνω μίξεις.

Όσο για τα θέματα στο recording είναι πολύ κατατοπιστικά και τα ψάχνω.

Αλλά μου φαίνεται επειδή κάθε περίπτωση είναι μοναδική, θα έχω και πάλι ερωτήσεις και απορίες. Δε θα με ξεφορτωθείτε τόσο εύκολα :lol: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε iannisro9 το να φτιάξεις ενα studio δέν ειναι και τόσο έυκολη υπόθεση...παρ ολα αυτα μπορείς απλά να τοποθετήσεις οπως λές

γηψοσανίδες και πετροβάμβακα και να κάνεις τη δουλειά σου οστε να μην σε ενοχλουν και να μην τους ενοχλείς...

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως στα κουφωματα του σπιτιου γιατί εκει συνήθως υπάρχει

πρόβλημα...Οσο για τα monitors καλο θα ήταν να βρίσκονται σε γωνίες κατα προτιμηση.

Οπως λενε τα παιδιά υπάρχουν παλαιοτερες συζητησεις επι του θέματος

που θα σε βοηθήσουν αρκετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

αν τα ηχεα μπουν τελικα στις γωνιες....τοτε με τι μπορουμε να βελτιωσουμε την ακουστικη τους?....μπορουμε να βαλουμε κατι απο πισω τους στο κενο της γωνιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

οι τύποι χωρισμάτων που μπορείς να φτιάξεις ξεκινώντας από το πιο αδύναμο ηχομονωτικά:

 

Πάχος(cm)  -  Τύπος

 

α. 7,50 - χώρισμα μονής γυψοσανίδας, αμφίπλευρα (1+1), σε σκελετό πάχους 5 εκ.

β. 8,75 -  χώρισμα διπλής από τη μία και μονής από την άλλη (2+1), σε σκελετό 5 εκ.

γ. 10,00 - χώρισμα αμφίπλευρης διπλής (2+2), σε σκελετό 5 εκ.

δ. 12,50* - χώρισμα μονής γυψοσανίδας, αμφίπλευρα (1+1), σε σκελετό πάχους 10 εκ.

ε. 13,25* - χώρισμα διπλής από τη μία και μονής από την άλλη (2+1), σε σκελετό 10 εκ.

στ. 15,00* - χώρισμα αμφίπλευρης διπλής (2+2), σε σκελετό 10 εκ.

 

Ο πετροβάμβακας τοποθετείται στο διάκενο και ξεκινά με πάχη από 4 εκατοστά σε διάφορες πυκνότητες.

 

*Μπορείς για οικονομία χώρου να βάλεις και σκελετό 7,5 εκατοστών αντί 10, χάνεις περίπου 0,5-1 dB ηχομόνωση χονδρικά γι αυτό και δεν τον ανέφερα. Το παχος τον τοίχων σου θα μειωθεί 2,5 πόντους συνολικά.

 

Η αντίστοιχη ηχομόνωση που μπορείς να επιτύχεις με απλές γυψοσανίδες σε τέτοιου τύπου στάνταρτ τοιχοποιίες (DIN 4109) με πετροβάμβακα 4 εκατοστών πυκνότητας 30 κιλά ανά κυβικό (όπου δεν αναφέρεται) είναι :

 

α. 45 db  (40 db χωρίς πετροβάμβακα), βάρος τοιχοποιίας 27 κιλά/μ²

β. -

γ. 50 db  με πετροβάμβακα πάχους 4εκ. πυκνότητας 40 κ/μ³, βάρος τοιχοποιίας 47 κιλά/μ² /  51 db με πετροβάμβακα πάχους 4εκ. πυκνότητας 100 κ/μ³ (οποτε δεν αξίζει τόσο πυκνός και ακριβός πετροβάμβακας...)

δ. 45 db  (47 db με πετροβάμβακα πάχους 6 εκ. πυκνότητας 30 κ/μ³), βάρος 27 κιλά/μ²

ε. -

στ. 56 db με πετροβάμβακα 8 εκατοστών πυκνότητας 30 κιλά/μ³

    53 db με πετροβάμβακα 4 εκατοστών πυκνότητας 100 κιλά/μ³

 

Με 3 γυψοσανίδες αμφίπλευρα, πάχος τοίχου 17,5 εκ (10 εκ σκελετος) φτάνεις μάξιμουμ τα 60 db με πετροβάμβακα πάχους 8 εκ πυκνότητας 50 κιλά/μ³. Βάρος χωρίσματος 75 κιλά/μ².

 

για 63-64 db και πάνω πάς σε χωρίσματα με διπλούς σκελετούς και διάκενα, ελαστικά ανάμεσα στα σίδερα κλπ.

 

Όλα αυτά αφορούν γυψοσανίδες απλές, στάνταρτ πάχους 1,25 εκ.

Αν μπούμε σε πιο χοντρές σανίδες με μεγαλύτερες πυραντοχές, οπλισμένες με ίνες κλπ τότε αυξάνεται το βάρος αλλά και η ηχομονωτική αξία. Μη φαντάζεσαι όμως τεράστιες διαφορές. Εκτός αν κάνεις τοίχο στα 100+ κιλά/μ² που και πάλι θα θέλει μεγάλα διάκενα και γενικότερα ... ΜΕΛΕΤΗ.

Για το σπίτι σου όμως δεν χρειάζεται να μπείς σε τέτοιο κόπο. Η διαφορά κόστους δεν θα είναι ιδιαίτερα αισθητή για ένα τόσο μικρό χώρισμα.

 

-------

 

Πλωτή οροφή....

Σκέψου το εαν έχει από πάνω γείτονες.

Χάνεις λίγο ύψος, βάζεις και διάτρητη ηχοαπορροφητική γυψόπλακα (NRC από 0.4 - 0.65  -  αν βάλεις STO Silent ξεπερνάς και τα 0.7) και είσαι οκ.

Επίσης βάζεις και πετροβάμβακα από πάνω αν θες...

 

-------

 

Αλλο ένα ζήτημα είναι το δάπεδο που έχεις.

Οκ, βάζεις -αντιστατική- μοκέτα, αλλά τί δάπεδο είναι ?

Αν είναι παρκέ πχ πρέπει να ξέρεις ότι εκτός της ηχογέφυρας κάτω απ το παρκέ... θα πρέπει να βιδώσεις το χώρισμα πάνω στο λουστραρισμένο ξύλο, πράγμα που μπορεί να μην αρέσει στον ιδιοκτήτη. Βέβαια το στοκάρεις το τρίβεις το ξαναλουστράρεις μόλις φύγεις, ή το αφήνεις για τον επόμενο.

 

Άν είναι κάτι άλλο , κολλητό, πχ πλακάκι ή laminate πλωτό τότε είναι μικρή η ζημιά.

Στο πλακάκι βιδώνεις σκελετό στον αρμό και στο πλωτό ξύλινο ανοίγεις τρύπα μεγαλύτερης διαμέτρου απ ότι έχει η βίδα έτσι ώστε το ξύλο να μπορεί να παίζει λίγο και να μην στο πετάξει απ το βάρος του τοίχου και τις γενικότερες διαστολές συστολές που κάνει σαν υλικό, αλλά και απ την καθημερινή χρήση.

 

---

 

Σε γενικές γραμμές πέραν του χωρίσματος και τις οροφής σκέψου να επενδύσεις με γυψοσανίδες και τους υπόλοιπους τοίχους περιμετρικά.

Γυψοσανίδες υπάρχουν και για το δάπεδο αν θές.

Σημαντική συνεισφορά θα έχει και η πόρτα...

 

Αυτά τα λίγα...

 

καλή διασκέδαση και μεγειά :))

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου