Προς το περιεχόμενο

Η ιστορία μιας κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο ίδιο μοτίβο με superfunk και επειδή ο λαός απαίτησε  ;D ;D

fad01b4ea7128aef45c34ae515409df5008ba746e83b26ae.jpg

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραιος Ταμταμ.

 

Παντως του λογου μου,δε με ενοχλει και να μην υπαρχουν φωτο.

Διαβαζεις την ιστορια,φανταζεσαι και λιγο και μια χαρα ωραια πλαθεις την εικονα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για τις φωτός.

Δεν υπάρχουν πολλές γιατί στην πρώτη φάση της ζωής της κιθάρας υπήρχε το φίλμ αλλά δεν πάω στο υπόγειο να ψάχνω και να σκανάρω. Στη δεύτερη φάση δεν έπαιζα πολλά λάιβ και δεν υπήρχε λόγος να βγάζω φωτός της κιθάρας.

Στην πρώτη φωτό βλέπετε (όσο βλέπετε) την κιθάρα στην αρχική της μορφή. Sunburst, λευκό πικγκαρντ.

Στη δεύτερη, Sunburst, μπάλωμα, SD Livewires.

Στην τρίτη, νέα ρούχα από Macassar Ebony, Schaller, 57/62.

Η τρέχουσα μορφή της είναι με έναν διπλομονό Dimarzio στη γέφυρα.

Rayd_s_guitar_I.jpg.851e5e83a4f89c28966d5522a6172667.jpg

Rayd_s_guitar_II.thumb.jpg.47b811d24a478dbd633bc6ef688b679a.jpg

Rayd_s_guitar_III.thumb.JPG.dfb1e27e35bc04e77f25f8cabe0cb63b.JPG

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.....γιατί το βύσμα για το καλώδιο είναι πάνω στο pg και όχι εκεί που έπρεπε να είναι;  ??? 

  Edit: Στην τελευταία φώτο, κούκλα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.....γιατί το βύσμα για το καλώδιο είναι πάνω στο pg και όχι εκεί που έπρεπε να είναι;  ??? 

  Edit: Στην τελευταία φώτο, κούκλα!!!!

 

Αυτές η hardtail strat έτσι έβγαιναν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.....γιατί το βύσμα για το καλώδιο είναι πάνω στο pg και όχι εκεί που έπρεπε να είναι;  ??? 

  Edit: Στην τελευταία φώτο, κούκλα!!!!

 

Ήταν μια φάση που περνούσε η Fender στις 83άρες strat.

 

"1983 STRATOCASTER CHARACTERISTICS

Specs: The 1981-82 Standard Stratocaster ("Dan Smith") is phased out in favor of a revised Standard Stratocaster featuring only one volume knob and one tone knob. Most of the Smiths built in 1983 before this transition have a new headstock logo decal style. This new logo decal will be be used in the 1987 American Standard. Also introduced in 1983 is the Elite Stratocaster with a "Freeflyte" tremolo system and Alnico pickups with solid covers (they are not Lace Sensor pickups)."

Strat Central - CBS Eighties

 

Αυτές η hardtail strat έτσι έβγαιναν νομίζω.

 

Υπήρχαν και με τρέμολο και ένα tone.

uitz.jpg

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμισες.

Ιδιες φασεις κι εγω περιπου.

1984 Φλεβαρης. Απο ντορεμι ξεκινησα, για μια κοκκινη με maple μπρατσο αλα knopfler που μου αρεσε (τις ειχε 120.000 τις καινουριες αν θυμαμαι καλα) κι εφτασα στον Παλλα (ψηλα Ιπποκρατους αν θυμαμαι καλα και παλι) οπου δουλευε ενας φιλος και ειχε 2 πιο παλιες strat ψιλοαραχνιασμενες του 79 και η μια ηταν οπως την ηθελα

Η αλλη ηταν μια κακασχημη (οπως θεωρουσα τοτε) χωρις χρωμα (Natural) και rosewood μπρατσο. Καμια σχεση δηλαδη.

Μου ειχε βαλει καινουριες χορδες στην κοκκινη, να την δοκιμασω και να την παρω, αλλα αφου την δοκιμασα, λεω δεν δοκιμαζω και την αλλη ετσι για πλακα κι ας εχει τις σαπιες  χορδες απο το εργοστασιο. (χωρις ενισχυτη παντα)

Επαιξα και πηρα την "ασχημη" τελικα  ;D

90.000 με δοσεις 9χ10.000 το μηνα.

Μου την κλεψανε απο το "δωματιακι" 3 Φλεβαρη του 85. Μια μερα πριν συμπληρωσει ενα χρονο στα χερια μου.

Εκ τοτε αγνοειται.

Απο τις καλυτερες strat που εχω παιξει ποτε.

 

Spy_With_Fender.jpg.e93df1cb9b287ed30fed46fc4faf15a8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για τις φωτός.

Δεν υπάρχουν πολλές γιατί στην πρώτη φάση της ζωής της κιθάρας υπήρχε το φίλμ αλλά δεν πάω στο υπόγειο να ψάχνω και να σκανάρω. Στη δεύτερη φάση δεν έπαιζα πολλά λάιβ και δεν υπήρχε λόγος να βγάζω φωτός της κιθάρας.

Στην πρώτη φωτό βλέπετε (όσο βλέπετε) την κιθάρα στην αρχική της μορφή. Sunburst, λευκό πικγκαρντ.

Στη δεύτερη, Sunburst, μπάλωμα, SD Livewires.

Στην τρίτη, νέα ρούχα από Macassar Ebony, Schaller, 57/62.

Η τρέχουσα μορφή της είναι με έναν διπλομονό Dimarzio στη γέφυρα.

 

Καλά η τελευταία βερσιον είναι μακράν η ωραιότερη. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει μαυρισει καθόλου η ταστιερα. Μιλαμε για 30 ετών όργανο. Έχει πολύ λουστρο;

 

Σκέψου η δική μου φεντερ, αγορασμένη το 2003, έχει πολλά σημεία που έχει φύγει το βερνικι και έχει μαυρισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ λουστρο;

 

TONOYΣ... ;D

 

Αν και οι "φτηνιαρικες"  83 strats με τα cost cutting measures (tremolo της πλακας που απλα δεν δουλευε,υποδοχη βυσματος πανω στο pickguard κτλ) που εφαρμοζε τοτε η CBS πνεοντας τα λοισθια εχουν κακο ονομα στην vintage αγορα και χαμηλη αξια (oi Tele λογω Jeff Buckley που επαιζε με μια tele του 83 δεν ειναι τελειως χωμα οπως οι strat)... ειναι αξιοπρεπη οργανακια & επισης εχουν  FLAT μπρατσα (12") που καποιοι γουσταρουν.

 

1983 Fender Stratocaster: Wutzdog Guitars - Finest Vintage Guitars

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου