Προς το περιεχόμενο

Σημερινη ποιοτητα στις κιθαρες Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια, θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος(ειτε απο πειρα η γενικα ξερει)  τι παιζει σχετικα με την ποιοτητα των νεων μοντελων της gibson(τι προβληματα υπαρχουν κλπ) μιας και βλεπω στο ιντερνετ διαφορα περιεργα και αν αξιζει να αγορασει κανεις μια τετοια κιθαρα του '16 για παραδειγμα.Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αψογες κιθαρες,ακομα και τα πολυ φθηνα μοντελα ειναι μια χαρα,εχω μια Traditional του 2008 και ειναι μια απο τις ωραιοτερες LP που εχω παιξει ποτε μου.Προχωρα αφοβα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τι παιζει σχετικα με την ποιοτητα των νεων μοντελων της gibson(τι προβληματα υπαρχουν κλπ) μιας και βλεπω στο ιντερνετ διαφορα περιεργα

 

Διάφορα περίεργα/προβλήματα όπως?

 

Μια traditional 2016 που μου δάνεισε ο Μike_rhd (της έκανε και πρόσφατα review εδώ στο νόιζ), μου άρεσε πάντως πολύ, τόσο ποιοτικά όσο και ηχητικά.

 

Παρήγγειλα και εγώ μια ίδια του 2016, οπότε  μπορώ να σου πω ακόμα περίσσοτερες λεπτομέρειες όταν μου έρθει.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολλά διαφορετικά μοντέλα και μεγάλη παραγωγή για να πεις ότι όλες είναι καλές ή κακές. Πάντως η εταιρεία δεν έχει τη καλή φήμη άλλων εταιρειών, δηλαδή είναι το αντίθετο από το προχώρα άφοβα... Υπάρχουν πολλά παράπονα, εύκολα τα βρίσκεις σε κιθαρο-forums του εξωτερικού.

 

Έχω μια Memphis ES-330 του΄13 και μου αρέσει πολύ. Φίλος που μένει Αγγλία και δοκίμασε αρκετές Les Paul τον προηγούμενο μήνα απογοητεύτηκε και τελικά κατέληξε να αγοράσει από Ιαπωνία Greco "Standard" (του '79 αν θυμάμαι καλά) με κριτήριο ότι μία Greco που βρήκε και άκουσε του άρεσε πιο πολύ από όλες τις Gibson.  Κιθάρα, ταχυδρομικά και τελωνείο κόστισαν κάτω από 1000 ευρώ! Κι εγώ όταν ήθελα LP Custom κατέληξα να αγοράσω καινούρια Momose από Ιαπωνία στα μισά χρήματα από ότι κοστίζει μία Gibson LPC. Για Momose & Bacchus από σημερινές Ιαπωνικές κατασκευές που έχω εμπειρία είναι πολύ καλές, κάποιοι όμως δε μπορούν χωρίς το όνομα στο headstock.

 

Το καλό με τη Gibson είναι ότι αν τη βρεις δεύτερο χέρι σε καλή τιμή και δε σου αρέσει θα μπορέσεις να τη δώσεις λόγω ονόματος χωρίς να χάσεις πολλά ή και καθόλου. Καινούρια χωρίς να έχεις παίξει πρώτα το διακινδυνεύεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έλεγε κάποτε και ένας Κρητίκαρος παππούς, "απ'όσα ακούς να πιστεύεις τα μισά και από όσα σου λένε, τίποτα". Το τί διαβάζεις στο internet για τις Gibson είναι ένα μάτσο υπερβολές. Πήγαινε στον τοπικό σου αντιπρόσωπο και παίξε όσες μπορείς και δες μόνος σου. Εγώ τις κακο-κατασκευασμένες Gibson τις θεωρώ σαν το τέρας του Λόχνες ένα πράγμα: πολλοί λένε ότι το είδαν και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι υπάρχει.

 

Αν τέλος πάντων ακόμα έχεις αμφιβολίες, αγόρασε από μαγαζί του εξωτερικού που έχει πολιτική επιστροφής no questions asked. Τί έχεις να χάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.Εμμ οσον αναφορα τα παιδια που ρωτανε γιατι να υπαρχει προβλημα με τις gibson για να γινω πιο συγκεκριμενος  λεγετε και υπαρχει γενικα η φημη( και σε αγγελιες και σε διαφορα φορουμ) οτι η gibson εχει ριξει την ποιτητα των νεοτερων μοντελων της μετα το 08-09 και καποιοι απο τους κατοχους αυτων των μοντελων αναφερουν διαφορα προβληματα (ειτε στο εμφανισιακο κομματι ειτε στο λειτουργικο) των οπιων καποια ειναι και πολυ σοβαρα.Οποτε γι αυτο και σας ρωταω γιατι θα ενδιαφερομουν στο μελλον για μια τετοια κιθαρα (μαλλον sg) και θα θελα να ξερω αν αξιζει και επισης απο την στιγμη που θα την εχω στα χερια μου πως να εντοπισω αν εχει καποιο θεμα ωστε αν χρειαστει να την γυρισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και υπαρχει γενικα η φημη

 

ΑΚΡΙΒΩΣ.

 

Αλλο πραγμα η φημη και αλλο η πραγματικοτητα.

 

Εχω δει και παιξει δεκαδες καινουργιες Gibson (την προηγουμενη εβδομα εκανα μια βολτα σε 2 τεραστια Γερμανικα κιθαρομαγαζα και επαιξα καμμια 20αρια μοντελλα προσφατης παραγωγης) και δεν ειχαν ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα ενω η ποιοτητα της ΤΑΣΤΟΔΟΥΛΕΙΑΣ τους (μια και ειναι ολες PLEKED ) ηταν εξαιρετικη....μια χαρα μπρατσα ειχαν,καλοβαμενες ητανε,τα κλειδια δουλευανε μια χαρα και τα nut ηταν καλοκομμενα.

 

Οποτε απο τη στιγμη που μια κιθαρα εχει αψογο μπρατσο,τελεια ταστα,μια χαρα κατασκευη και καλα ηλεκτρικα δεν μπορω να καταλαβω τι "προβλημα" μπορει να εχει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε απο τη στιγμη που μια κιθαρα εχει αψογο μπρατσο,τελεια ταστα,μια χαρα κατασκευη και καλα ηλεκτρικα δεν μπορω να καταλαβω τι "προβλημα" μπορει να εχει...

Κακά κσύλα.  :P

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει φωτιά, δε μπορεί να είναι όλοι τρελοί ή haters. Τα συνηθισμένα θέματα που διαβάζω είναι για προβλήματα στο φινίρισμα, στο binding, στα τάστα κάποιες φορές (ας έχουν plek) και τα κλασικά πια 300k ποντεσιόμετρα, μαγνήτες κλπ που είναι υποκειμενικά σχόλια παρά αντικειμενικά. Πάντως με τις τιμές της εταιρείας να είναι στα ύψη ο καθένας περιμένει τη κιθάρα να έρχεται με άψογο setup από το εργοστάσιο και να μη χρειάζεται να σετάρεις ή να κάνεις αλλαγές.

 

Με τόσες κιθάρες που έχουν κυκλοφορήσει εγώ δε πιστεύω σε καλές εποχές αλλά σε καλές κιθάρες. Για παράδειγμα η Norlin era θεωρείται η χειρότερη της εταιρείας αλλά συχνά διαβάζω σχόλια του τύπου ότι η δικιά μου παίζει και παίζει καλά... Στις δικές μου, αν και αρκετά διαφορετικές κιθάρες, η '92 SG δεν είναι στο επίπεδο της ΄13 ES-330. Δε θα έπρεπε βέβαια γιατί η 330 κοστίζει τέσσερις φορές πιο πολύ! Η SG είναι αρκετά πίσω σε φινίρισμα, ποντεσιόμετρα και μαγνήτες.

 

...γιατι θα ενδιαφερομουν στο μελλον για μια τετοια κιθαρα (μαλλον sg)...

 

Η SG και φθηνότερη είναι από τις LP και πιο απλή κατασκευαστικά. Τα συνηθισμένα θέματα που πολλοί παραπονούνται είναι ότι είναι neck heavy (η δικιά μου δεν είναι) και ποτενσιόμετρα-μαγνήτες. Παγκοσμίως είναι φθηνές σε δεύτερο χέρι, εγώ εκεί θα πόνταρα. Μπορείς να βρεις από αρκετά κάτω των 1000 ευρώ μέχρι κοντά στα 1000 ευρώ για τα ακριβότερα μοντέλα. Επίσης έχουν πολλά options που καλύπτουν τους πάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου