Προς το περιεχόμενο

John Koutsikas - Smooth / Ambient Chordal Playing


koutsx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απίστευτα stretches...

 

πραγματικά ενδιαφέρουσα προσπάθεια, αλλά μόνο ως αυτοσχεδιασμός.

Θα ήθελα έστω στο ίδιο πνεύμα, να ξεκινούσε από κάπου και να πήγαινε κάπου.

Πάνω που ξεκινάω να το ακολουθήσω ας το πούμε συνθετικά και έχει μια α΄διαδοχή ως παίξιμο, κάπου εκεί ξεφεύγει και πετάγεται αλλού, στο στυλ ας παίξω κι αυτό.

Επίσης η χρήση του τρεμολο στο φινάλε κάθε φράσης, μετά την πρώτη δεύτερη φορά γίνεται εντελώς προβλέψιμη. Πιθανόν ίσως θα ήθελε μια διαφορετική προσέγγιση.

Αυτά τα λίγα, θέλοντας και μόνο να βρώ μερικά...."κουσούρια"

 

αν έχεις άλλα δείγματα θα τα άκουγα ευχαρίστως!

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου αλλα πριν εκφράσεις αυτά θα έπρεπε να ξέρεις οτι συνθετικά χρησιμoποιείται tension απο Chordal αρμονία πάνω σε Em minor and dorian scale καθώς και πολλές αναστροφές των συγχορδιών που μάλλον σου ακούγονται ξένες.2ον η χρήση του τρεμολο γίνεται φυσικά στο τέλος της φράσης γιατι παίζω μόνος μου και έτσι το έχω φανταστεί και 3ον δεν σκοπεύω σε κάποιο τελείωμα ας πούμε για να λήξει κάπου για τον απλούστατο λόγο οτι δεν είναι κομμάτι.

 

Φιλικά

Γιάννης Κούτσικας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου αλλα πριν εκφράσεις αυτά θα έπρεπε να ξέρεις οτι συνθετικά χρησιμoποιείται tension απο Chordal αρμονία πάνω σε Em minor and dorian scale καθώς και πολλές αναστροφές των συγχορδιών που μάλλον σου ακούγονται ξένες.2ον η χρήση του τρεμολο γίνεται φυσικά στο τέλος της φράσης γιατι παίζω μόνος μου και έτσι το έχω φανταστεί και 3ον δεν σκοπεύω σε κάποιο τελείωμα ας πούμε για να λήξει κάπου για τον απλούστατο λόγο οτι δεν είναι κομμάτι.

 

Φιλικά

Γιάννης Κούτσικας

 

ε τότε να μην εκφράσουμε τίποτα.... ;D (εκτός αν τελειώσουμε την γ ανωτέρα...)

 

 

 

 

μεταξύ μας τώρα και πιό σοβαρά.

όταν ανεβάζεις ένα κομμάτι (ό,τι τέλος πάντων είναι αυτό) υποτίθεται ότι κάνεις μια γενική ...κλήση προς σχολιασμό.

Το να μην το τελειώσεις είναι καθαρά δικό σου θέμα. Η δική μου άποψη είναι ότι από μόνο του ως έχει είναι μια επίδειξη τεχνικής (που όπως έγραψα αρχικά είναι εντυπωσιακή). Και είναι κρίμα αν έχεις αναπτύξει τέτοιες τεχνικές και δυνατότητες να μην τις εξελίσσεις...

Κατά τα άλλα εντάξει μόνος σου παίζεις, έτσι το έχεις φανταστεί.

Μπορεί να μην έχουμε πάρει master στη θεωρία, αλλά 5-10 κομμάτια έχουμε ακούσει στη ζωή μας.

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή πένα και phrasing, αν και λίγο στυλιζαρισμένο σε χρόνους. Ενώ υποτίθεται ότι είναι αυτοσχεδιασμός, ο χρόνος του φραζαρίσματος δεν είναι καθόλου ελεύθερος αλλά σε συγκεκριμένη ταχύτητα κάθε φορά.

Αυτό σε κάνει να χάνεις λίγο (ή πολύ, αναλόγως πώς θα το δει κανείς) σε εκφραστικότητα και των δυναμικές.

 

Ερωτηση: Τι εννοείς "gospel/neo soul αυτοσχεδιασμός"; Κάποιο παράδειγμα;

Επίσης, πώς το συνδέεις με το "ambient/" του τίτλου; Νομίζω ότι όλα μαζί είναι πολύ "μπερδεφτικά".

 

Ο ήχος δεν μου άρεσε (αλλά δεν μου άρεσαν και ποτέ οι ενδιάμεσες θέσεις στις strat, οπότε θεώρησέ το δικό μου κόλλημα). Πιστεύω όμως ότι αν είχες παίξει ακριβώς τα ίδια με μια κιθάρα με πιο jazzy ήχο,πως θα ήταν εντελώς άλλο το "κομμάτι"-αποτέλεσμα.

 

Το'χεις πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου